چند داستان از شب پرتلاطم زندان اوین

بعدی- شب گذشته برخی از کاربران شبکه های اجتماعی با انتشار تصاویری از وقوع آتش سوزی در زندان اوین خبر دادند. ساعتی بعد مقام قضایی با تایید درگیری و آتش سوزی در زندان، این حادثه را مهار کرد. همزمان فیلم هایی از دود، آتش و تیراندازی از داخل زندان اوین منتشر شد.

پس از این اتفاق، مرکز رسانه های قضایی اعلام کرد: پس از کشمکش بین تعدادی از زندانیان محکومیت مالی و سرقت، کارگاه کارآفرینی زندان آتش می گیرد. پس از درگیری و آتش سوزی در کارگاه خیاطی زندانیان محکومیت مالی و سرقت، آئین نامه زندان برای کنترل درگیری وارد عمل شد و بلافاصله ایستگاه آتش نشانی زندان عملیات اطفای حریق را آغاز کرد و هم اکنون آتش مهار شده است. و متوقف شد. خاموش شد.

روزنامه شرق نیز نوشت: مشاهدات میدانی شاهدان عینی شب گذشته از خیابان های اطراف اوین حاکی از آن بود که آمبولانس ها و ماشین های آتش نشانی به سمت زندان حرکت می کنند و ممکن است بوی گاز اشک آور از اطراف آن بپیچد. بزرگراه مادریس نیز از ورودی صدر بسته شد و در خیابان های اطراف اوین و سعادت آباد مردم در خیابان ها ایستادند و ترافیک سنگینی رخ داد. صدای بوق ماشین ها نیز در اطراف زندان اوین به گوش می رسد.

تعبیر مقام امنیتی: در راهزنان دعوا شد

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران شب گذشته اولین واکنش پس از حادثه زندان اولین را منتشر کرد. یک مقام ارشد امنیتی در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گفت: عصر روز شنبه (3 مهرماه) بند بازداشت اراذل و اوباش شاهد ناآرامی و دستگیری این عناصر در زندان بود که منجر به شیوع بیماری شد. درگیری بین این افراد و افراد زندان اوین.

به گفته این مقام امنیتی، اراذل و اوباش انبار لباس زندان را به آتش کشیدند که منجر به آتش سوزی در زندان اوین شد.

وی افزود: اکنون اوضاع کاملا تحت کنترل است و آرامش در زندان بازگشته و آتش نشانان در حال اطفای حریق هستند. این مقام مسئول افزود: اغتشاشگران نیز از دیگر زندانیان جدا و سایر بازداشت شدگان به سلول های خود بازگردانده شدند.

جزئیات درگیری در اوین از استاندار تهران

محسن المنصوری استاندار تهران ساعتی پس از حادثه زندان اوین به تشریح این حادثه پرداخت و گفت: در حال حاضر آرامش کامل در زندان اوین حاکم است.

وی با اشاره به شلوغی برخی بندهای زندان گفت: بال های 7 و 8 پر سر و صدا بود اما مشکل اصلی در بند بود که تعدادی اراذل در آن حضور دارند.

استاندار تهران تصریح کرد: با حضور سریع نیروی انتظامی، یگان امداد در حال حاضر کاملا ساکت است و چیز خاصی وجود ندارد، موضوع اصلی آتش سوزی برخی از زندانیان بود که با حضور زندانیان مهار و مهار شد. . آتش نشانی

وی گفت: در حال حاضر هم زندان و هم اطراف آن تحت کنترل است.

دادستان تهران: اختلاف در زندان اوین ربطی به اغتشاشات اخیر ندارد

دادستان عمومی و انقلاب تهران همچنین می گوید: از ساعاتی پیش اوضاع زندان اوین آرام شد و آرامش حاکم است.

وی تاکید کرد: مبارزه امروز زندانی ربطی به اغتشاشات اخیر ندارد و اساسا بند زندانیان امنیتی جدا و دور از زندان سارقان و محکومان مالی است که در آن آتش سوزی و درگیری رخ داده است.

خبرگزاری دولتی: 8 نفر مجروح شدند

خبرگزاری ایرنا نیز شب گذشته درباره حادثه زندان اوین نوشت: در پی اغتشاشات و درگیری شامگاه شنبه (3 مهرماه) در زندان اوین تهران که توسط برخی از زندانیان این زندان ایجاد شد و منجر به آتش زدن زندان این زندان شد. انبار لباس با ورود نیروهای امنیتی زندان و نیروهای آتش نشانی به پایان رسید.

یکی از امدادگران حاضر در محل گفت: آتش مهار شده و آتش نشانان در حال ایمن سازی محیط هستند.

وی درباره تعداد کشته ها و مجروحان این حادثه گفت: این حادثه فوتی نداشته و تعداد مجروحان تاکنون 8 نفر بوده است.

تعدادی از زندانیان وارد میدان مین شدند و صدای انفجار به صدا درآمد

و خبرگزاری فارس در گزارشی روایت جدیدی از حادثه آتش سوزی و درگیری در زندان اوین منتشر کرد.

فارس نوشت: ساعت ۲۱:۱۰ شب گذشته درگیری چهره به چهره بین تعدادی از زندانیان بند ۷ اوین (محکومین مالی) و زندانیان بند ۸ (سارقان) رخ داد.

در این درگیری عده ای از فرصت استفاده کرده و انبار پوشاک و کارگاه کارآفرینی زندان را به آتش کشیدند و آتش سوزی گسترده ای را به دنبال داشت که به بند 8 سرایت کرد و آتش نشانان را برای اطفای شعله های آتش به اوین اعزام کردند.

شواهد حاکی از آن است که این اقدام از قبل برنامه ریزی شده بود، زیرا تعدادی از زندانیان در جریان درگیری با نیروهای امنیتی زندان به نوعی سلاح سرد برای خود تهیه کردند تا به آنها آسیب برسانند و سلاح را به دست آورند که البته موفق نشدند.

در میان آتش سوزی ها و درگیری با نیروهای امنیتی، تعدادی از زندانیان اقدام به فرار کردند. وارد میدان مین در ضلع شمالی زندان می شوند که در آن کوهی وجود دارد. گفته می شود صدای انفجارهای شنیده شده مربوط به این پرونده است.

برخی رسانه ها از مجروح شدن 8 نفر در این حادثه خبر دادند اما هنوز آمار دقیقی از مجروحان و یا تلفات احتمالی منتشر نشده است.

همزمان با این اتفاقات با تحریک و دعوت رسانه های لجباز، بیش از 100 نفر از خانواده های زندانیان در مقابل زندان اوین تجمع کردند.

با وجود فراخوان گسترده ضدانقلاب دیشب، تجمعی در تهران صورت نگرفت و پایتخت شبانه روز با آرامش در حال گذر بود که ناگهان حادثه زندان اوین در آخرین ساعت شب رخ داد.

یک منبع آگاه در سازمان زندانها: هیچ زندانی تا کنون پا روی مین نگذاشته است

یک منبع آگاه در سازمان زندان ها که خبر انفجار مین را تکذیب کرد، تایید کرد که «در حوادث شب گذشته هیچ زندانی وارد محوطه نشده و خبر زیر پا گذاشتن مین زندانیان صحت ندارد».

به گزارش «شرق»، این منبع تصریح کرد: حادثه اصلی در زندان سرقت رخ داده و ربطی به زندانیان امنیتی نداشته است.

آمار حذف آتش سوزی اوین; چهار کشته و 61 زخمی

و قوه قضائیه اعلام کرد که آتش سوزی شامگاه شنبه ۲۳ مهریه زندان اوین منجر به فوت ۴ زندانی و مجروح شدن ۶۱ نفر دیگر شد.

مرکز رسانه‌های قوه قضائیه اعلام کرد: در پی نزاع شب گذشته تعدادی از زندانیان جناح سرقت و محکومیت مالی زندان اوین و آتش‌سوزی در کارگاه خیاطی این زندان که منجر به دسترسی سریع و به موقع شد. از سوی نیروهای انتظامی و امدادی تعداد زیادی از زندانیان نجات یافتند و از محل آتش سوزی به محل امن منتقل شدند و متاسفانه 4 نفر از زندانیان جان باختند و تعدادی نیز مجروح شدند.

بر اساس این گزارش و بر اساس آخرین اطلاعات 4 زندانی بر اثر استنشاق دود ناشی از آتش سوزی جان باختند و 61 زندانی مجروح شدند.

هر چهار زندانی فوت شده از جمله محکومان سرقت بودند که دوران محکومیت خود را در زندان اوین سپری می کردند.

این گزارش می افزاید: اکثر زندانیان مجروح در درمانگاه های سرپایی مداوا شدند و تنها 10 نفر از آنها در بیمارستان بستری هستند که حال 4 نفر وخیم است.

در این گزارش تاکید شد که پس از حضور به موقع دادستان عمومی و انقلاب تهران، رئیس سازمان زندان اوین با همکاری مسئولین زندان، نیروی انتظامی، آتش نشانی و اورژانس بیش از 70 زندانی که در معرض خطر آسیب نجات یافتند.

گزارش مرکز قضایی رسانه حاکی از آن است که در جریان درگیری و آتش سوزی شب گذشته زندان اوین تعدادی از زندانیان جرایم خشن و سنگین قصد فرار از زندان را داشتند که با تدابیر امنیتی انجام شده موفق به فرار نشدند.

در خاتمه گزارش مرکز رسانه های قضایی تایید شد که شرایط زندان اوین از نیمه شب دیروز عادی شده و امکان تماس زندانیان با خانواده هایشان از شب گذشته و ساعتی پس از اطفای حریق به ترتیب فراهم شده است. برای حل نگرانی های احتمالی

هویت زندانیان متوفی به اطلاع خانواده های آنان خواهد رسید و اسامی متوفیان متعاقبا و پس از دستور مقام قضایی منتشر خواهد شد.


Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین مشاور کنکورdigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliancesدانشگاهdigital currency channel