چند راهکار ساده برای پیشگیری از سکته مغزی

این متخصص مغز و اعصاب معتقد است با تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی، شناسایی عوامل ژنتیکی و همچنین کنترل و معاینات منظم پزشکی تا حد زیادی می توان از سکته مغزی پیشگیری کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران (ایرنا)؛ و لیلا افشار هزارخانی افزود: کسانی که از فشار خون، چربی خون، دیابت، دیابت و بیماری های قلبی عروقی رنج می برند، احتمال سکته در آنها بسیار بیشتر از سایرین است و هر یک از این بیماری ها به تنهایی می تواند باعث سکته شود. “

وی افزود: به همین دلیل تغییر رژیم غذایی و کاهش مصرف نمک، شکر، شکر، چربی ها و غذاهای سرخ شده (استفاده از روغن هایی مانند زیتون) و مصرف گوشت قرمز و جایگزینی آن با گوشت سفید می تواند از بروز این بیماری ها پیشگیری کند. تا 40 درصد از سکته مغزی جلوگیری کنید.

هزارکانی سیگار کشیدن، کم تحرکی، آپنه خواب (خروپف و پف کردن شبانه به دلیل کمبود اکسیژن در مغز) و استرس (به طور غیرمستقیم از طریق ترشح هورمون در خون) را از دیگر علل سکته مغزی برشمرد. ورزش حداقل سه روز در هفته، معاینه پزشکی و درمان آپنه خواب.

سن سکته مغزی در ایران 10 سال کمتر از میانگین جهانی است

این متخصص مغز و اعصاب در ادامه با ابراز تاسف از اینکه میانگین سن سکته در ایران ده سال کمتر از میانگین جهانی است، گفت: نیازمند تحقیقات و مطالعات علمی در این زمینه هستیم. چرا متوسط ​​سکته مغزی در ایران از 40 سالگی شروع می شود در حالی که میانگین جهانی از 50 سالگی شروع می شود؟

هزارکانی عوامل ژنتیکی را یکی دیگر از عوامل سکته مغزی عنوان کرد و افزود: قطعاً با علم به اینکه ممکن است با نظارت و درمان منظم مستعد ابتلا به سکته باشیم تا حد زیادی می تواند آن را به تاخیر بیندازد و حتی پیشگیری کنیم.

وی انسداد رگ های خونی با رسوب چربی در طول زمان را از دیگر علل سکته مغزی عنوان کرد و تصریح کرد: افراد سالمند باید به طور منظم و دوره ای برای کنترل وضعیت جسمانی خود ویزیت شوند و با درمان دارویی می توان سکته را به میزان قابل توجهی کاهش داد. . قاب.

بیمار سکته مغزی باید در اسرع وقت به بیمارستان منتقل شود

یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در بخشی دیگر از سخنان خود اظهار داشت: یک بار علائم سکته مغزی مانند سنگینی دست و پا، دو بینی، تاری دید، انحراف صورت و کسالت را در انسان مشاهده می کنید. گفتار باید فوراً به بیمارستان برود، او را به متخصص مغز و اعصاب امام رضا (علیه السلام) و بیمارستان فارابی کرمانشاه بیاورد تا در وقت طلایی که کمتر از چهار ساعت و نیم است، درمان شود.

حذرخانی تاکید کرد: مصدومان باید در اسرع وقت به بیمارستان تخصصی منتقل شوند زیرا در هر دقیقه دو میلیون سلول مغزی آسیب دیده و از بین می رود و ممکن است فرد را فلج کند.

وی گفت: اگر سکته‌های مغزی در کمتر از چهار ساعت به بیمارستان منتقل شوند، شاید بتوان کاری برای آنها انجام داد، حتی اگر یکی از آنها بعد از نیم ساعت به بیمارستان منتقل شود و یکی از آنها دو یا سه ساعت باشد. دیر، بستگی دارد در مورد میزان آسیب آنها بسیار متفاوت هستند.

وی علت اصلی سکته مغزی را ایجاد لخته های خونی در عروق مغز بر اثر عوامل مختلف دانست و گفت: تزریق دارو و آنژیوگرافی.

و این متخصص مغز و اعصاب افزود: اگر بیماران سکته مغزی به موقع به بیمارستان مراجعه کنند، تا 80 درصد لخته های خون آنها با تزریق دارو رقیق و برطرف می شود و 20 درصد افرادی که خونریزی داخلی یا سایر بیماری های زمینه ای دارند، خون تزریق می شود. که برای آنها خطرناک است، با جراحی آنژیوگرافی، لخته های خون از سیاهرگ ها برداشته می شود.

وی تاکید کرد: این در مورد سکته های حاد است اما اغلب پیش می آید که سکته با علائم سنگینی دست و پا، صورت کج و دو بینی و نامفهوم در سمت آسیب دیده اتفاق می افتد، اما به سرعت بهبود می یابد. در این مواقع افراد آن را جدی نمی گیرند و آن را منتقل می کنند، در حالی که مراجعه به پزشک متخصص و درمان پزشکی بسیار مهم است تا این وضعیت شدیدتر نشود.

مردم سعی می کنند با پیشگیری بیمار نشوند

حذرخانی در ادامه سخنان خود گفت: سکته مغزی بسته به شدت و شدت آسیبی که به نورون های مغز وارد می کند، می تواند عوارضی مانند فلج شدن یک طرف بدن و فلج ایجاد کند. از دست، صورت و موارد دیگر، تا افراد بتوانند اقدامات پیشگیرانه را رعایت کنند.

وی همچنین مراقبت و توانبخشی سکته مغزی را بسیار مهم دانست و گفت: سه ماهه اول نسبت به سه ماهه دوم حساس و مهمتر است و شش ماه اول از نظر درمان، مراقبت و مراقبت از شش ماه دوم اهمیت بیشتری دارد. توانبخشی بیماران سکته مغزی، بنابراین دوره های توانبخشی بسیار پرهزینه و استرس زاتر از پیشگیری است، بنابراین یک بار دیگر تاکید می کنم که سعی کنید بیمار نشوید و دوره های منظم معاینه فیزیکی و کنترل برنامه زندگی خود داشته باشید.

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

تماس با ما