چهار شرط بانک ها برای بازپرداخت وام های اجاره

آینده– وام اجاره در تهران امسال دو برابر شد و به 100 میلیون تومان رسید. متقاضیانی که در شهرهای بزرگ مانند اصفهان، شیراز، تبریز، قم و مشهد زندگی می کنند به جای 30 میلیون تومان در سال 1400، امسال می توانند روی 50 میلیون تومان حساب باز کنند و وام مسکن و مبلغ سپرده در سایر شهرها از 15 افزایش یافته است. به 40 میلیون تومان نسبت به سال گذشته رسید. این در حالی است که شرایطی که بانک ها برای اعطای تسهیلات سپرده مسکن در نظر گرفته اند تقریبا هیچ تفاوتی با سال گذشته ندارد. در این مقاله به بررسی شرایط اخذ وام اجاره می پردازیم.

1- بر اساس گزارش فرارو، وام اجاره به متقاضیانی تعلق می گیرد که تاریخ اجاره آنها از اول آوریل تا روز درخواست سپرده تعیین شده است. قرارداد اجاره ارائه شده توسط متقاضی باید به صورت رسمی ثبت شود و اگر شخصی در سال های 1388 و 1379 از تسهیلات کمک به سپرده مسکن استفاده کرده باشد، امسال نمی تواند وام اجاره دریافت کند. نکته بعدی این است که متقاضی باید حداقل پنج سال در شهری که برای وام مسکن در آن درخواست کرده زندگی کرده باشد.

2- وام اجاره امسال به افرادی تعلق می گیرد که در حال حاضر هیچ گونه تسهیلات ناپایدار در حوزه مسکن ندارند. یعنی اگر در حال حاضر در حال اقساط وام مانند وام مسکن نوبت اول، وام جوانان، وام مسکن، وام مسکن و غیره هستید مشمول وام اجاره ۱۴۰۱ نمی شوید و ناگفته نماند که وام اجاره به متقاضیانی تعلق نمی گیرد. در حال حاضر از تسهیلات مسکن استفاده می کنند خانه های دولتی مانند خانه های سازمانی هستند. در صورتی که مشخص شود متقاضی ساکن مسکن مؤسسه ای است یا مشخص شود متقاضی در حال بازپرداخت وام مسکن است، متقاضی باید کلیه تسهیلات اخذ شده و جریمه های مربوطه را پس دهد.

3- وام اجاره در صورتی به متقاضی اعطا می شود که مبلغ رهن مسکن وی بیشتر یا برابر تسهیلات سپرده مسکن باشد. مبلغ وام اجاره 1401 در تهران 100 میلیون تومان است و به این ترتیب کسانی که امسال کمتر از 100 میلیون در مقابل پیش پرداخت به مالک داده اند از شمول وام سپرده 1401 خارج می شوند. در شهرهای بزرگی مانند اصفهان، تبریز، کرج، شیراز، مشهد، اهواز و قم کسانی که 70 میلیون تومان یا بیشتر پیش پرداخت کرده اند می توانند روی دریافت وام اجاره حساب کنند. در سایر شهرها به متقاضیانی که 40 میلیون تومان به بالا پیش پرداخت کرده اند وام بدون اجاره تعلق می گیرد.

۴- وام سپرده مسکن به متقاضیان متاهل اعطا می شود اما افراد می توانند تحت شرایط خاصی روی دریافت آن حساب کنند. شرایط دریافت وام اجاره برای مردان مجرد، طلاق رسمی و داشتن حداقل یک فرزند می باشد. حال اگر مردان مجرد و مجرد جزو نخبگان باشند – با راه اندازی بنیاد ملی نخبگان – مشمول دریافت وام اجاره هستند. مردان مجرد دارای معلولیت جسمی حرکتی با شرط سنی حداقل 20 سال و با معرفی سازمان بهزیستی به تعداد مستاجران اضافه می شوند. شرایط اخذ وام اجاره برای زنان مجرد، ارائه طلاق رسمی و داشتن حداقل یک فرزند 35 سال به بالا اعلام شد. الزام به اعطای وام از بانک ها به زنان مجرد دارای معلولیت جسمی که حداقل 20 سال سن دارند و نخبگان معرفی شده توسط نهاد ملی نخبگان مانند مردان مجرد همچنان به قوت خود باقی است.

Reece Bryant

ایجاد کننده. شیطون عاشق تلویزیون حل کننده مشکلات مادام العمر نویسنده. تحلیلگر. نینجا فرهنگ پاپ. عاشق اینترنت معتبر. کاوشگر کل کارآفرین لاعلاج

تماس با ما