چه حیواناتی در آینده از تغییرات آب و هوایی جان سالم به در خواهند برد؟

بعدی- با افزایش میانگین دمای جهانی، رویدادهای شدید آب و هوایی مانند خشکسالی های طولانی و بارندگی های شدید بیشتر می شوند و در دهه های آینده بدتر خواهند شد. ما در حال حاضر شاهد اثرات خطرناک این تغییرات آب و هوایی هستیم که یکی از آنها کاهش زیستگاه گونه های جانوری است.

به گزارش فرارو به نقل از رهنمات، این وضعیت بسیار خطرناک و نگران کننده ای است که ما را ملزم به بررسی ابعاد مختلف آن و در صورت امکان پیش بینی می کند تا بتوان اثرات نامطلوب تغییرات اقلیمی آینده را تا حد امکان به حداقل رساند. در این راستا، یک مطالعه جدید به بررسی این می‌پردازد که کدام جانوران از تغییرات آب و هوایی بهتر جان سالم به در خواهند برد.

در مطالعه جدیدی که در مجله eLife منتشر شده است، جان جکسون، زیست شناس دانشگاه آکسفورد، همراه با زیست شناسان دیگرش، کریستی لو کور از دانشگاه اسلو و اوون جونز از دانشگاه جنوب دانمارک، به طور گسترده تحقیق کردند که جانوران چه گونه هایی ممکن است از این تغییرات جان سالم به در ببرند. . به بهترین شکل ممکن جکسون می گوید: «این یک سؤال بزرگ و پیشینه مطالعه ما است.

بازماندگان تغییرات آب و هوایی

در این مطالعه، دانشمندان داده های آب و هوایی از زمان جمع آوری حیوانات را با داده های مربوط به تغییرات جمعیتی 157 گونه پستاندار از سراسر جهان مقایسه کردند.

دوره زمانی برای این مطالعه بیش از 10 سال در نظر گرفته شد تا روند اثرات به خوبی پایش شود. در این مطالعه، دانشمندان چگونگی واکنش جمعیت گونه‌های جانوری به شرایط آب و هوایی شدید، از جمله عواملی مانند افزایش یا کاهش جمعیت و شرایط پرورش، را تجزیه و تحلیل کردند.

اوون جونز می گوید: «ما می توانیم الگویی واضح در نتایج این مطالعه ببینیم. حیواناتی که عمر طولانی دارند و فرزندان کمی دارند نسبت به حیواناتی که عمر کوتاهی دارند و فرزندان زیادی دارند در برابر حوادث شدید آب و هوایی مقاوم‌تر هستند. به عنوان مثال، لاماها، خفاش ها و فیل ها با عمر طولانی نسبت به جوندگان، پوسوم ها و کیسه داران کمیاب مانند موش مقاومت بیشتری نشان می دهند.

این مطالعه نشان داد که فیل آفریقایی، ببر سیبری، شامپانزه، خفاش نعل اسبی غول پیکر، لاما، ویکونا، کرگدن سفید، خرس گریزلی، گاومیش کوهان دار آمریکایی، کلیپس پرینگر و خفاش شرایبر کمتر تحت تاثیر آب و هوای سخت در دوره زمانی مربوطه قرار گرفتند.

در مقابل، موش صحرایی آزارا، موش صحرایی علف زیتون، موش دم چرب، اپوسوم دم چاق، لمینگ کانادایی، لوبیا تاندرا، روباه قطبی، استوات، اسکانک معمولی و سنجاب قطبی بیشتر بودند. تحت تاثیر آب و هوای شدید؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت که حیوانات بزرگ و با طول عمر می توانند با شرایط بحرانی مانند خشکسالی طولانی مدت سازگار شوند.

توانایی آنها برای زنده ماندن، تولیدمثل و پرورش فرزندانشان مانند حیوانات جوان و کوتاه مدت تحت تأثیر شرایط آب و هوایی شدید قرار نمی گیرد. به عنوان مثال، آنها می توانند انرژی خود را روی کودک سرمایه گذاری کنند یا به سادگی منتظر زمان های بهتر برای تولید مثل باشند.

از سوی دیگر، جوندگان کوچک و کوتاه مدت تغییرات جمعیتی کوتاه مدت شدیدتری را نشان دادند. به عنوان مثال، در طول خشکسالی های طولانی که بسیاری از قسمت های پایه غذایی آنها را کاهش داد، مانند گیاهان، حشرات، گل ها و میوه ها، این موجودات به دلیل ذخایر محدود چربی خود به سادگی از بین رفتند.

نتایج این مطالعه به دانشمندان کمک می کند تا از شرایط زندگی حیوانات سیاره ما در آینده نقشه برداری کنند. این موضوع نه تنها برای حفظ تنوع زیستی سیاره ما مهم است، بلکه رابطه مستقیمی با بقای ما دارد.

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما