چه خطری برای آمریکا و ایران در آخرین فرصت دستیابی به توافق هسته ای وجود دارد؟

بعدی- در حالی که بار دیگر توپ برای ارزیابی خواسته‌ها و توصیه‌های نهایی ایران در خصوص احیای توافق هسته‌ای 2015 با قدرت‌های بزرگ جهانی در زمین آمریکاست، خطرات برای هر دو طرف بیشتر از همیشه به نظر می‌رسد، به‌ویژه از زمانی که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم به احیای توافق هسته‌ای 2015 گرفته است. توافق هسته ای، که از او خارج شد، ترامپ سلف او، حدود یک سال و نیم پیش است.

به گزارش فرارو به نقل از نیوزویک، در حالی که عقربه‌ها در فضایی مبهم به ساعت یازدهم و سرنوشت برجام نزدیک می‌شوند، «نیوزویک» با مقامات ارشد و مشاوران سابق درباره موضع و جایگاه ایران گفت‌وگو کرد. و ایالات متحده، چگونه نتیجه می تواند بر نتیجه تأثیر بگذارد، مثبت یا منفی.

الی گرانمایه، کارشناس برجسته سیاسی و معاون رئیس برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا، “ایران و ایالات متحده درگیر مذاکراتی هستند که به نظر می رسد خوب پیش می رود. ایمان به احیای برجام. این دو از همیشه به هم نزدیک تر هستند.” شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا به نیوزویک گفت.او در ادامه شکاف های باقی مانده را پر کرد.اما آنها باید خیلی سریع این کار را انجام دهند تا از شتاب دیپلماتیک کنونی به نفع احیای توافق هسته ای استفاده کنند.نکته مهم در تهران این است که به رسمیت شناخته شده است که اتحادیه اروپا و دولت بایدن نمی توانند مانع از خروج مجدد دولت بعدی آمریکا از توافق شوند.ایران اکنون تمرکز خود را بر گرفتن امتیازات فنی و سیاسی در آخرین لحظه از ایالات متحده دارد که به عنوان یک بیمه نامه عمل خواهد کرد. در صورت خروج.» ایالات متحده هزینه های ایالات متحده را از توافق افزایش خواهد داد. با این حال، زمان رو به اتمام است، به ویژه در غرب، جایی که تحولات اخیر نوری از خوش‌بینی را به تصویری تلخ نشان می‌دهد.»

گرانمایر با اشاره به اینکه چشم‌انداز و تمایل بسیار کمی در واشنگتن و پایتخت‌های اروپایی برای ادامه این مذاکرات پس از تابستان وجود دارد، نوشت: اگر نتوانیم در روزهای آینده به سازش بین تهران و واشنگتن برسیم، فکر می‌کنم شاهد تغییر وضعیت باشیم. غرب نسبت به طرح ها و اقدامات اضطراری جسورتر است.

با وجود اختلافات، به نظر می رسد هر دو طرف هنوز ارزش دیپلماتیک احیای برجام را درک می کنند

جان ارث، که بیش از سه دهه تجربه در وزارت امور خارجه ایالات متحده دارد و اکنون به عنوان مدیر ارشد سیاست در مرکز کنترل تسلیحات خدمت می کند، به نیوزویک گفت: “برنامه اساسی برای توافق یکسان است. بیش از یک سال پیش است. این عبارت است از: تعهد به افزایش تحریم‌ها، به وضوح به نفع همه طرف‌ها است که برجام را از سر بگیرند و اجازه ندهند ملاحظات سیاسی دیگر مانعی در این مسیر ایجاد کنند.»

آرات استدلال می‌کند که از دیدگاه آمریکا، مزایای بازگشت به برجام، از سرگیری محدودیت‌های قابل راستی‌آزمایی بر برنامه هسته‌ای ایران است که مسیر ایران را برای دستیابی به سلاح هسته‌ای مختل می‌کند. وی خاطرنشان می کند که یکی از مهمترین جنبه های برجام «سیستم اطلاعات راستی آزمایی است که به ناظران بین المللی امکان دسترسی بی سابقه به تأسیسات ایران را می دهد».

رز گوتمولر، معاون دبیرکل سابق ناتو و معاون وزیر خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحات و امنیت بین‌الملل، که اکنون مدرس موسسه مطالعات بین‌المللی فریمن اسپگلی دانشگاه استنفورد و مرکز امنیت و همکاری بین‌المللی آن است، به نیوزویک می‌گوید: «مزایای از برنامه جامع اقدام مشترک برای ایالات متحده آمریکا این است که ایران از چند هفته جاری تا حداقل چند ماه چندین هفته از دستیابی به مواد شکافت پذیر کافی برای بمب هسته ای فاصله خواهد داشت. یکی دیگر از مزایای برجام این است که نفت ایران دوباره جاری خواهد شد و این به نفع بازارهای انرژی خواهد بود که از زمان حمله روسیه به اوکراین تحت فشار و محدود بوده است.

با این حال، با وجود این انگیزه ها، اعتماد چندانی به واشنگتن و تهران وجود ندارد. گوتمولر گفت: “آمریکا و ایران هر دو مسائل سیاسی برای مقابله با آنها دارند و دشمنان توافق هسته ای در داخل هر دو کشور وجود دارند. در نتیجه، دولت های ایران و آمریکا باید اقدامات سختی انجام دهند.”

مسیری که گوتمولر در پیش گرفته است این است که به ایران اجازه می دهد «اقدامات آژانس را برای اطمینان از پایبندی تهران به توافق بازگرداند، که به نوبه خود فضا را برای دولت بایدن ایجاد می کند تا ادعا کند که برجام احیا شده برای امنیت ایالات متحده است». این برای یونایتد، متحدان و شرکای آن در منطقه و فراتر از آن خوب است.

در طرف ایرانی، عدم اعتماد به نظام سیاسی آمریکا مشهود است، به ویژه با توجه به اینکه این آمریکا بود که از برجام خارج شد. تعدادی از نمایندگان بانفوذ جمهوری‌خواه ایالات متحده در کنگره هشدار داده‌اند که اگر نامزد جمهوری‌خواه به عنوان رئیس‌جمهور در سال 2024 انتخاب شود، دوباره تلاش خواهند کرد تا برجام را پاره کنند.

توافق

سید حسین موسویان، مذاکره‌کننده ارشد سابق ایران، به نیوزویک گفت: «ایران خواهان یک برجام باثبات است و به همین دلیل، بر تضمین معتبری مبنی بر عدم نقض مجدد تعهداتش توسط آمریکا پافشاری می‌کند. ایران باید از همه منافع اقتصادی در این زمینه استفاده کند. تضمین ها در مورد تداوم توافق قطعاً حیاتی است زیرا کنگره کنونی ایالات متحده با اکثریت دموکرات و دولت بایدن تحریم های جدیدی را علاوه بر بیش از 1500 تحریم دوران ترامپ علیه ایران اعمال کرده اند. برخی از این تحریم‌ها مستقیماً ایران را تحت تأثیر قرار می‌دهند، با نگرانی‌های هسته‌ای سروکار ندارند، اما به سایر حوزه‌های درگیری در رقابت بین ایران و ایالات متحده مربوط می‌شوند و اگر کنگره آمریکا و دولت بایدن به اعمال تحریم‌ها علیه ایران ادامه دهند. برجام با پوشش موشک، پهپاد، تروریسم و ​​مسائل حقوق بشری، در عمل بی اثر شده و کل منافع اقتصادی ایران را از بین خواهد برد. تضعیف شود.”

با توجه به اینکه زمان و فضای کمی برای مانور بر روی این موضوع باقی مانده است، به نظر می رسد سازوکاری جز برجام برای کاهش تنش های مرتبط با موضوع هسته ای بین دو طرف وجود نداشته باشد.

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

تماس با ما