چه چیزی باعث چاقی در کودکان می شود؟

یک کارشناس تغذیه گفت: چاقی کودکان مشکلی است که برخی از کودکان و نوجوانان را درگیر می کند.

مریم شعبان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: چاقی مشکلات زیادی را در کودکان ایجاد می کند، مشکلاتی مانند دیابت، فشار خون و کلسترول بالا از دوران کودکی شروع می شود و تا بزرگسالی ادامه می یابد، چرا که بسیاری از کودکان چاق تا بزرگسالی چاق می مانند. پدر و مادر هر دو چاق هستند.

وی ادامه داد: یکی از بهترین راه ها برای کاهش چاقی کودکان، اصلاح عادات تغذیه و ورزش برای همه اعضای خانواده است که درمان و پیشگیری از چاقی کودکان به سلامت فعلی و آینده کودک شما کمک می کند.

شعبان با اشاره به اینکه هر کودکی که اضافه وزن کمی دارد لزوماً چاق نیست، خاطرنشان کرد: برخی از کودکان استخوان های بزرگی دارند، علاوه بر این که کودکان به طور طبیعی در مراحل مختلف رشد دارای مقادیر متفاوتی چربی در بدن خود هستند، بنابراین تنها با نگاه کردن به آنها نمی توان. مشخص شود که افزایش وزن کودک ناشی از مشکل در سلامت او است.

این متخصص تغذیه تصریح کرد: BMI راهنمای آماری وزن برای قد و معیار قابل قبولی برای سنجش اضافه وزن و چاقی است که پزشک کودک شما می تواند با استفاده از این شاخص و در صورت لزوم از طریق آزمایش های دیگر نمودار رشد را تعیین کند. کودک اضافه وزن دارد یا نه.

وی با اشاره به اینکه کودکان به دلایل مختلف چاق می شوند، گفت: از جمله عوامل اصلی این اختلال می توان به عوامل ژنتیکی، عدم تحرک بدنی، الگوی غذایی ناسالم یا ترکیبی از این عوامل اشاره کرد، در حالی که چاقی دوران کودکی به دلیل شرایط است. داروهایی مانند مشکلات هورمونی از جمله موارد نادر هستند.

شعبان ادامه داد: اگرچه در اکثر موارد مشکلات وزنی کل خانواده به ارث می رسد، اما لزوماً لازم نیست هر فرزند خانواده چاق اضافه وزن داشته باشد، اما این چاقی ممکن است ناشی از رفتارهای خانوادگی مانند عادات غذایی و ورزش باشد.

این کارشناس تغذیه اضافه کرد: با افزایش سن کودکان چاق، سلامت آنها در معرض مشکلات جدی تری مانند بیماری قلبی، دیابت، فشار خون، کلسترول بالا، آسم، آپنه خواب و برخی از انواع سرطان قرار می گیرد و چاقی نیز می تواند باعث ایجاد کبد شود. . بیماری ها و آرتریت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چگونه تشخیص دهیم فرزندمان اضافه وزن دارد، گفت: کودک با رشدش تغییرات وزنی را تجربه می کند که طبیعی است، بنابراین تشخیص اینکه آیا فرزندتان چاق است یا خیر، برای شما مشکل خواهد بود. نگران وزن کودک خود هستید، با پزشک خانواده خود صحبت کنید تا وزن او را اندازه گیری کند، زیرا پزشک می تواند با اندازه گیری BMI بر اساس قد و وزن، چاقی یا اضافه وزن کودک را تشخیص دهد.

شعبان تاکید کرد: شما به عنوان والدین یا مراقب اولیه کودک، تاثیر زیادی روی او دارید و کودک رفتارهای شما را دنبال می کند. الگوی خوبی برای او باشید، تمام خانواده باید قانون تغذیه سالم و فعالیت بدنی را به کار گیرند و این قانون نباید تنها به یک کودک دارای اضافه وزن محدود شود.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما