چه کسی شکلات را اختراع کرد؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که شکلات که یکی از معروف ترین غذاهای جهان به شمار می رود چگونه درست می شود و اولین کاکائو در کدام کشور پیدا شد؟ سایت خبری Live Science نگاهی به تاریخچه شکلات انداخته و گزارش داده است که اولین شواهد کاکائو در اکوادور پیدا شده است.

به گزارش اسنا، خوردن شکلات مهم نیست که چند تکه بخوریم یا نوشیدنی از آن مانند شکلات داغ بنوشیم، اما آیا می دانید مخترع اصلی شکلات چه کسی بوده است؟

اگرچه شکلات در حال حاضر به عنوان یک دسر شناخته می شود، اما باید گفت که منشا شکلات بسیار قدیمی تر از آن چیزی است که فکر می کنید. فردی که نحوه درست کردن شکلات را فهمید در زمان گم شد، اما ممکن است کسی باشد که هزاران سال پیش در آمریکای جنوبی زندگی می کرده است.

طبق یک مطالعه در سال 2018 که در Nature Ecology & Evolution منتشر شد، اولین شواهد برای استفاده از کاکائو (دانه خشک شده و تخمیر شده میوه‌ای که روی درخت کاکائو (Theobroma) در آمریکای جنوبی رشد می‌کند) به حدود 5300 سال پیش بازمی‌گردد. مکان باستانی سانتا آنا نو فلوریدا در جنوب شرقی اکوادور که به فرهنگ مایو چینچیپ نسبت داده می شود.

اما این امکان وجود دارد که مردم آمریکای جنوبی برای مدت طولانی از این گیاه استفاده کرده باشند، زیرا این درخت تا 5300 سال پیش در خارج از زیستگاه بومی خود رشد می کرد. با این حال، بومیان آمریکای جنوبی از این روش شیرین خیلی لذت نمی بردند، زیرا شکلاتی که آنها درست می کردند با شکلاتی که اکثر مردم امروز از آن لذت می برند بسیار متفاوت بود.

شکلات

برای تهیه شکلات، این دانه های درشت (تصویر بالا که اغلب به آنها “لوبیا” می گویند) از غلاف های درخت کاکائو جدا می شوند و در خمیر میوه سفید اطراف تخمیر می شوند.

سپس آنها را خشک، تمیز و برشته می کنند و پس از آن پوسته آن برای تولید دانه های کاکائو برداشته می شود. سپس نوک‌ها آسیاب می‌شوند و اغلب کاکائو به مایعی به نام «مشروبات شکلاتی» تبدیل می‌شود که می‌توان آن را با مواد دیگر مخلوط کرد تا شکلات تجاری درست شود. لیکور شکلات را می توان برای تهیه پودر کاکائو و کره کاکائو نیز فشار داد.

نوشیدنی سنتی کاکائو با افزودن دانه های کاکائو آسیاب شده به آب تهیه می شد و معمولا تلخ است. اعتقاد بر این است که قندهای موجود در پالپ میوه را می توان به یک نوشیدنی الکلی تخمیر کرد. طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ در مجله Nutrients منتشر شد، مخلوط کف‌آلود به‌دست‌آمده به عنوان یک داروی تقویت‌کننده جنسی در نظر گرفته می‌شد و به شدت مورد توجه نخبگان جوامع باستانی بود.

بر اساس مقاله ای که توسط محققان دانشگاه بوستون منتشر شده است، اولمک ها که در حدود 1500 سال قبل از میلاد در جنوب مکزیک زندگی می کردند، کاکائو را هدیه ای از طرف خدایان خود می دانستند. تمدن اولمک قدیمی ترین تمدن در میان آمریکا و اولین تمدن در مکزیک است. اولمک ها در دشت های گرمسیری جنوب مکزیک زندگی می کردند، جایی که ایالت های وراکروز و تاباسکو امروزی در آن قرار دارند.

«کامرون مک نیل» (کامرون مک نیل)، باستان شناس و استاد مردم شناسی در کالج لیمن دانشگاه سیتی نیویورک که در سرتاسر آمریکای مرکزی و جنوبی کاکائو می چشید، گفت: کاکائو تا زمان ورود فاتحان اسپانیایی در اوایل دهه 1500 میلادی. قرن بعد از میلاد تقریباً در سراسر آمریکای مرکزی و جنوبی کشت می شد و اکنون در مناطق گرمسیری در سراسر جهان کشت می شود. اما به نظر می رسد که خاستگاه اصلی آن حوضه آمازون باشد. مردم حدود 14500 سال پیش به نوک جنوبی آمریکای جنوبی رسیده بودند، اما دقیقاً مشخص نیست که اولین مردم چه زمانی وارد آمازون شدند.

حوضه آمازون مساحتی در حدود 7500000 کیلومتر مربع یا حدود 40 درصد از قاره آمریکای جنوبی را پوشش می دهد. این حوضه در کشورهای بولیوی، برزیل، کلمبیا، اکوادور، گویان، پرو، سورینام و ونزوئلا قرار دارد.

مک‌نیل می‌گوید: «اولین نوشیدنی‌های کاکائو، مانند شکلات داغ امروزی، احتمالاً به‌اندازه‌ای داغ نبودند، بلکه ولرم یا تقریباً گرم بودند.

او به لایو ساینس گفت: «من به سراسر آمریکای مرکزی سفر کرده‌ام و از نوشیدنی‌های سنتی کاکائو استفاده کرده‌ام و می‌توانم بگویم که گرم هستند، اما گرم نیستند. در بسیاری از دستور العمل های مزوامریکایی برای نوشیدنی های کاکائو از فلفل برای چاشنی استفاده می شود، اما مشخص نیست چه کسی فلفل را در دستور العمل های این نوشیدنی های باستانی معرفی کرده است.

یکی از دلایل محبوبیت کاکائو این است که حاوی کافئین است که محرکی است که در قهوه نیز وجود دارد. مک نیل می گوید: “برای آمریکایی های باستان، شاید محرک کاکائو ظریف بود، اما یک تقویت کننده است، و در حالی که محرک های دیگری در آمریکای جنوبی وجود داشت، کاکائو تنها در آمریکای شمالی بود و به همین دلیل بسیار مورد استقبال قرار گرفت.” . منبع ثروت وجود دارد.

از قرن شانزدهم، شکلات این کشورها به عنوان نوشیدنی به اروپا معرفی شد و خیلی زود به نمادی از تجمل تبدیل شد. چیزی که اکثر ما اکنون به نام شکلات (شکلات تخته ای) می شناسیم در سال 1847 توسط شرکت بریتانیایی JS Fry & Sons اختراع شد.

در سال 1795، جوزف استورز فرای حق اختراعی را برای آسیاب دانه های کاکائو با موتور بخار به دست آورد. پسران او بعداً پودر کاکائو، کره کاکائو و شکر را با هم ترکیب کردند تا یک شکلات تخته ای جامد درست کنند که بعدها در اروپا رایج شد.

این شرکت در نهایت چندین محصول شکلاتی (از جمله اولین تخم‌مرغ شکلاتی عید پاک در سال 1873) را فروخت و به شرکت‌های رقیب مانند Cadbury و Rowntree کمک کرد تا این محصول را در سراسر امپراتوری بریتانیا و فراتر از آن گسترش دهند.

سوئیسی ها علاقه خاصی به شکلات جدید داشتند و در دهه 1870 شرکت سوئیسی نستله از شیرخشک برای تولید اولین تکه های شکلات شیری استفاده کرد. این شکلات‌های شیری در سال 1900 توسط میلتون هرشی، که قبلا کارامل می‌فروخت، در ایالات متحده فروخته شد و این شکلات‌های شیری در دهه 1920 زمانی که استفاده از میان وعده‌ها به دلیل ممنوعیت الکل رونق گرفت، در ایالات متحده محبوب شد.

دفعه بعد که شکلات می خورید، به طعم تلخ و کافئین دار آن فکر کنید که نخبگان بومی آمریکا هزاران سال از آن لذت می بردند.

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما