چگونه بر تنهایی غلبه می کنید؟

بعدی- توسعه زندگی مدرن و گسترش ابزارهای ارتباطی در دوران معاصر باید ما را به یکدیگر نزدیکتر کند و با یکدیگر تعامل داشته باشیم. اما در عصر حاضر و عصر مدرن، انسان بیش از پیش از مشکل «تنهایی» رنج می‌برد. اگرچه استفاده ما از ابزارهای ارتباطی روز به روز بیشتر می شود، اما به نظر می رسد که این دقیقاً همان چیزی است که باعث می شود احساس تنهایی کنیم. اگر شما هم همین احساس را دارید و می خواهید از شر این مشکل خلاص شوید، Psychologytoday Health روش هایی را ارائه می دهد که می توانید از آنها برای غلبه بر تنهایی خود استفاده کنید.

وحدت یعنی چه؟

تنهایی حالت دردناکی است که در رابطه با دیگران وجود ندارد. زمانی که تنها هستید، احساس نیاز به درک و تمایل دارید که احساسات و افکار خود را با دیگران در میان بگذارید. به عبارت دیگر، تنهایی پاسخی پیچیده و اغلب ناخوشایند به انزوا یا عدم همراهی است. این پاسخ معمولاً شامل احساس اضطراب در مورد عدم ارتباط و اشتراک گذاری با دیگران است که در گذشته آغاز شده و در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

البته این احساس ممکن است زمانی هم وجود داشته باشد که فرد افرادی را در اطراف خود دارد. اکثر مردم در مقطعی از زندگی خود احساس تنهایی می کنند. اگر احساس تنهایی یک احساس کوتاه مدت است، می تواند مفید باشد و افراد را به تقویت روابط تشویق کند. اما از سوی دیگر، تنهایی مزمن برای انسان بسیار مضر است. بررسی‌ها و مطالعات متعدد نشان می‌دهد که تنهایی یک عامل خطر مهم برای پیامدهای بد سلامت روانی و جسمی است.

عواقب تنهایی چیست؟

انزوا فقط یک موضوع اجتماعی نیست، تنها بودن بر وضعیت جسمانی فرد نیز تاثیر می گذارد. افزایش فشار خون، افزایش کلسترول، افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی، کاهش عملکرد مغز و صدها بیماری دیگر همگی از عوارض احساس تنهایی هستند. بر اساس حقایق و یافته های موجود، به طور کلی، تنهایی می تواند احتمال مرگ زودرس را تا 26 درصد افزایش دهد.

تحقیقات نشان می دهد که مجرد بودن بر سلامت روان افراد تاثیر دارد. نکته جالب این است که اگر فردی قبلاً دچار مشکل روحی و روانی شده باشد، به احتمال زیاد احساس تنهایی بیشتری خواهد کرد. احساس انزوا می تواند اثرات بسیار مخرب و منفی بر سلامت روان فرد و در نتیجه سلامت روان یک جامعه داشته باشد. ماهیت این رابطه دو طرفه است و اگر فردی احساس افسردگی یا اضطراب زیادی داشته باشد ممکن است در تعامل با دیگران دچار مشکل شود و همین امر باعث می شود که ارتباط و تعامل با آنها مشکل شود.

بنابراین سعی می کند تا حد امکان از ارتباط دوری کند که منجر به انزوای او می شود. این چرخه معیوب بارها و بارها تکرار می شود. به این ترتیب در ابتدا فرد احساس رضایت نمی کند; سپس منزوی می شود و در نهایت دچار تنهایی می شود. انزوا و تنهایی باعث افزایش علائم افسردگی، ایجاد استرس، ناتوانی در کنترل استرس، ترس از ارزیابی منفی، اضطراب، عصبانیت و همچنین کاهش خوش بینی و عزت نفس می شود.

راه های غلبه بر تنهایی چیست؟

1. عشق به خود را تمرین کنید: مهربانی با خود می تواند در زمان های سخت بسیار مهم باشد. وقتی احساس تنهایی می کنیم، سرزنش خودمان اصلا مفید نیست. بنابراین سرزنش مضر خود را کاهش دهید، مراقبت از خود را افزایش دهید و به طور کلی به خود استراحت دهید. شاید یک پیاده روی در طبیعت یا یک حمام آب گرم بتواند به شما کمک کند تا به روحیه مهربانی برسید.

2- در لحظه حال زندگی کنید: وقتی نسبت به چیزی احساس خوبی دارید، بلافاصله آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. اشتراک گذاری به معنای ارتباط از طریق رسانه های اجتماعی نیست. می توانید با دوستان خود تماس بگیرید و در مورد لحظات خوب خود چت کنید یا آنها را با افرادی که با آنها کار می کنید به اشتراک بگذارید. به یاد داشته باشید که چیزهای مثبتی که می خواهید به اشتراک بگذارید، نباید بزرگ باشند. وقتی از خواب بیدار می‌شوید و با گفتن جمله‌ای ساده مثل «هی، امروز احساس خوبی داشته باش»، آن را با عزیزان خود به اشتراک می‌گذارید، می‌تواند به همین سادگی باشد. این به سادگی می تواند به شما در غلبه بر تنهایی کمک کند.

3. در زندگی واقعی ارتباط برقرار کنید: ارتباط در زندگی واقعی ممکن است مانند گذشته آسان نباشد. ما بیشتر از گوشی های هوشمند خود برای این کار استفاده می کنیم. اگرچه امروزه این روش از نظر فرهنگی قابل قبول است، اما اگر ارتباطات رودررو قوی تری برقرار کنیم، می توانیم از تنهایی خود بکاهیم. ما بهترین کار را با نگاه کردن به چشمان افراد نزدیک به خود، گوش دادن به کلمات و زبان بدن آنها و انتخاب عدم حواس پرتی توسط تلفن یا سایر فناوری ها انجام خواهیم داد.

4. به نحوه گذراندن اوقات فراغت خود فکر کنید: زمانی که احساس تنهایی می کنیم، گاهی اوقات می خواهیم فقط در گوشه ای بنشینیم و پنهان شویم، یا لیست بی پایان کارهایمان ممکن است ما را آنقدر خسته کند که نتوانیم بیرون برویم و معاشرت کنیم. تصمیم به ماندن در خانه و سرگرم کردن خود با گوشی های هوشمند، تماشای فیلم یا بازی های رایانه ای می تواند ما را در دام تنهایی گرفتار کند. به عبارت دیگر، ما زندگی خود را به گونه ای تنظیم کرده ایم که از تماس اجتماعی معنادار محروم می شویم. تنها راه برون رفت از این وضعیت، شروع یک سبک زندگی متفاوت است. از اوقات فراغت خود استفاده کنید و لحظات اجتماعی بیشتری با اطرافیانتان که برایتان مهم هستند ایجاد کنید.

5. شرکت در فعالیت های گروهی: درگیر شدن در تعاملات اجتماعی چهره به چهره باعث بهبود خلق و خو و کاهش افسردگی می شود. فعالیت هایی مانند شرکت در فعالیت های بشردوستانه داوطلبانه یا فعالیت های ورزشی تیمی می تواند تأثیرات مثبتی بر سلامت روان ما داشته باشد. بنابراین راه های بیشتری برای قرار گرفتن در کنار دیگران پیدا کنید.

6. صحبت با غریبه ها: تحقیقات پیچیده نشان می‌دهد که حتی تعاملات به ظاهر بی‌اهمیت با غریبه‌ها – مانند گپ زدن با فروشنده یا صندوقدار – ممکن است با کمک به ما احساس ارتباط اجتماعی بیشتر، تنهایی را کاهش دهد. بنابراین از برقراری ارتباط با غریبه ها نترسید و اگر آنها را در فروشگاه، فرودگاه، بانک، پمپ بنزین یا هر جای دیگری ملاقات کردید، می توانید یک سلام ساده را امتحان کنید. این اقدامات کوچک می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند و به شما در کاهش تنهایی کمک کند.

7. آنلاین و فعال در فضای مجازی باشید: اگر به فضای مجازی علاقه مند هستید، به جای مرور منفعلانه در شبکه یا رسانه های اجتماعی خود، کاری انجام دهید که دیگران را فعالانه درگیر کند. برای مثال، می‌توانید با دیگران بازی کنید، در مورد چیزی که به آن علاقه دارید چت کنید، در یک انجمن مشاوره بدهید یا با یک دوست تماس ویدیویی برقرار کنید. هرچه بیشتر با دیگران به صورت آنلاین تعامل داشته باشید، احتمال بیشتری برای احساس ارتباط خواهید داشت.

8. حقایق را به اشتراک بگذارید: در جایی که از کلمه اشتراک گذاری در رسانه های اجتماعی برای توصیف نمایش ها استفاده می شود، می توانیم مسیر دیگری را امتحان کنیم. بسیاری از مردم کارهای جالبی که انجام داده اند، غذاهای خاصی که خورده اند یا مهمانی ها و مکان هایی که رفته اند را به اشتراک می گذارند. در واقع، بسیاری از ما این واقعیت را با افرادی که پست های ما را مشاهده می کنند به اشتراک نمی گذاریم. اما به جای این نمایش ها، می توانیم حقایق زیباتری را با دیگران به اشتراک بگذاریم، حقایقی مانند مربی، همدلی، همدلی یا بسیاری از مفاهیم دیگر که رابطه ما را با دیگران مهربان تر و لذت بخش تر می کند.

9. زیاد روی خودتان تمرکز نکنید. در دنیای مدرن ما، تقریباً اجتناب ناپذیر است که خود را کامل و غیر ضروری بدانیم. فلانی ماشین جدیدی خرید، خانه جدیدی پیدا کرد یا شغل جدیدی پیدا کرد. ما هر روز چنین تصاویر جعلی یا غیر واقعی را می بینیم و حسادت می کنیم. در نتیجه ما خود را بیشتر و بیشتر در معرض این تصاویر قرار می دهیم و این می تواند منجر به انزوا شود. به جای تمرکز بر آنچه می توانید به دست آورید، روی آنچه می توانید تغییر دهید تمرکز کنید.

10- چرخه افکار منفی را متوقف کنید: شاید خیلی به این فکر کرده باشیم که برای جلوگیری از تنهایی خود چه کنیم. ما دائماً ذهن خود را درگیر رویدادها، افراد یا علل مختلف تنهایی می کنیم. زیرا به اشتباه فکر می کنیم که فکر کردن به تنهایی به حل آن کمک می کند. اما متأسفانه این برای شما مفید نیست و به جای اینکه حال ما را بهتر کند، ما را در چرخه افکار منفی گرفتار نگه می دارد. برای پایان دادن به این چرخه های تفکر منفی، باید دست به کار شویم و کاری متفاوت انجام دهیم که این افکار را متوقف کند و تجربه ما را با جهان تغییر دهد. مثلاً اگر احساس تنهایی می کنیم، چند روزی به باشگاه برویم یا با دوستان ناهار بخوریم.

11. برای تجربیات جدید بپردازید: ثابت شده است که شرکت در تجربیات گروهی جدید روحیه بهتر و قوی تری ایجاد می کند. پس خلاق باشید و به این فکر کنید که می خواهید با دیگران چه کنید. به عنوان مثال، می توانید به یک سفر قایقرانی بپیوندید یا یک مهمانی ساحلی برنامه ریزی کنید.

12. تعامل با جوامع مختلف: جوامع شهری و روستایی همیشه به دنبال برنامه هایی هستند که به مردم کمک کند تا ارتباط برقرار کنند. برنامه هایی مانند ورزش های گروهی، پیاده روی، موسیقی، آشپزی و هنر. محل برگزاری این برنامه ها مکان مناسبی برای ملاقات با افراد همفکر با علایق و سلیقه های مشابه و از همه مهمتر نزدیک بودن به شماست. شما هرگز نمی دانید، شاید یک دوست پنهان در این فرآیند آشکار شود.

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

تماس با ما