چگونه در TikTok به یک کارمند دولتی محبوب تبدیل شویم

برای شنیدن داستان های صوتی بیشتر از نشریاتی مانند نیویورک تایمز، Audm را برای آیفون یا اندروید دانلود کنید.

در ژانویه 2021، ماری گوندل نامه‌ای از دفتر Dollar General دریافت کرد که در آن به او به خاطر داشتن یکی از بهترین کارمندان شرکت تبریک گفت. به افتخار تلاش و فداکاری او، شرکت به خانم گوندل یک سنجاق داد که روی آن نوشته شده بود “DG: Top 5%”.

در این نامه آمده است: «با افتخار آن را بپوش».

خانم گوندل دقیقاً این کار را کرد و سنجاق را روی لباس دلاری سیاه و زرد خود در کنار نشان نام خود چسباند. او گفت: “من می خواستم دنیا آن را ببیند.”

خانم گوندل عاشق کارش بود که یک فروشگاه Dollar General را در تامپا، فلوریدا اداره می کرد، این کار سریع، غیرقابل پیش بینی و حتی هیجان انگیز بود. او عاشق چالش آرام کردن مشتریان متخاصم و تعقیب دزدان مغازه بود. او حدود 51000 دلار در سال درآمد داشت که بسیار بیشتر از درآمد متوسط ​​در تامپا بود.

اما این ماموریت چالش‌های خود را نیز داشت: کامیون‌های تحویلی که بدون هشدار ظاهر می‌شدند، جعبه‌ها را در راهروها انباشته می‌کردند زیرا کارگران کافی برای تخلیه آنها وجود نداشت. روزها صرف اداره فروشگاه برای مدت طولانی توسط خودش می‌شد، زیرا شرکت فقط ساعات طولانی را به کارمندان دیگر اختصاص می‌داد. مشتریان بداخلاق از اقلام موجودی شکایت دارند.

بنابراین، در صبح روز 28 مارس، بین اجرای رکورد و برچسب زدن لباس، خانم گوندل، 33 ساله، از آیفون خود نسخه پشتیبان تهیه کرد و یک رکورد ثبت کرد.

نتیجه یک نقد شش قسمتی به نام «زندگی یک مدیر فروشگاه خرده فروشی» بود که در آن خانم گوندل شرایط کاری را در زنجیره خرده فروشی به سرعت در حال رشد، با فروشگاه های رایج در مناطق روستایی فاش می کند.

صحبت کردن در مورد آن بد است.” از نظر فنی، ممکن است در مشکلات زیادی باشم.

اما او افزود: “هر اتفاقی بیفتد، قرار است اتفاق بیفتد. چیزی باید گفته شود، و باید تغییراتی ایجاد شود، وگرنه ممکن است در نهایت افراد زیادی را از دست بدهند.”

ویدیوهای او که در TikTok پست کرده بود، از جمله ویدیویی که 1.8 میلیون بار دیده شد، در فضای مجازی منتشر شد.

با این کار، خانم گوندل بلافاصله از یک ستوان وفادار در اداره کل دلار به یک ناراضی آشکار تبدیل شد که حرفه خود را برای توصیف شرایط کاری آشنا برای کارمندان خرده فروشی در سراسر ایالات متحده به خطر انداخت.

همانطور که خانم گاندل پیش بینی کرد، دلار جنرال به سرعت او را اخراج کرد. او کمتر از یک هفته پس از ارسال اولین ویدیوی مهمش رها شد، اما نه قبل از اینکه از دیگر مدیران فروشگاه های Dollar General، که بسیاری از آنها زنانی هستند که در فروشگاه های مناطق فقیر کار می کنند، الهام بخشید تا در TikTok صحبت کنند.

یک زن که خود را یک مدیر فروشگاه 24 ساله توصیف کرد، اما نامش را نگفت، گفت: «من خیلی خسته هستم که نمی توانم صحبت کنم. “زندگی ام را به من پس بده.”

زن ناشناس دیگری در حالی که بینندگان را به فروشگاه Dollar General وارد می کرد در حالی که در مورد اینکه چگونه مجبور شد به دلیل وقفه در کار به تنهایی کار کند، گفت: “من هنوز خیلی می ترسیدم این را پست کنم.”

او با استناد به ویدئوهای خانم گوندل گفت: “این آخرین روز من خواهد بود.” “من دیگر این کار را نمی کنم.”

در بیانیه ای، Dollar General گفت: “ما راه های زیادی را برای تیم های خود فراهم می کنیم تا صدای خود را به گوش دیگران برسانند، از جمله سیاست درهای باز و نظرسنجی های معمول مشارکت. ما از این بازخورد برای کمک به شناسایی و رسیدگی به نگرانی ها، بهبود محل کار و بهتر شدن استفاده می کنیم. به کارمندان، مشتریان و جوامع خود خدمت کنیم. ما ناامید هستیم. هر زمان که کارمندی احساس کند به این اهداف نرسیده ایم، از این موقعیت ها به عنوان فرصت های اضافی برای گوش دادن و یادگیری استفاده می کنیم.

“در حالی که ما با تمام اظهاراتی که در حال حاضر توسط خانم گوندل مطرح شده موافق نیستیم، ما این کار را در اینجا انجام می دهیم.”

قبل از 28 مارس، صفحه TikTok خانم گوندل مجموعه ای از پست ها در مورد اکستنشن مو و جراحی اخیر دندان او بود. اکنون این یک خلاصه روزانه است که به تحریک شورش در یک شرکت بزرگ آمریکایی اختصاص دارد. این سازمان در تلاش است تا آنچه را “جنبش” می نامد برای کارگرانی که احساس غرق شدن و بی احترامی می کنند ایجاد کند و کارمندان Dollar General را تشویق به تشکیل اتحادیه می کند.

خانم گوندل تقریباً هر روز در TikTok برای “سخنگوی منتخب” جدید خود – هر زنی که در آن کار کرده یا اخیراً در آنجا کار کرده است – از آرکانزاس، اوهایو، تنسی، ویرجینیای غربی و جاهای دیگر تبلیغ می کند. این زنان وظیفه پاسخگویی به سوالات و نگرانی های همکاران خود در این ایالت ها را بر عهده دارند و بیشتر آنها هویت خود را پنهان می کنند زیرا نگران از دست دادن شغل خود هستند.

رسانه‌های اجتماعی نه تنها بستری را برای کارگران فراهم می‌کنند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، بلکه به کارمندان معمولی مانند خانم گاندل این امکان را می‌دهد تا پس از همه‌گیری، رهبران کارگری در محل کار شوند. ویدیوهای ویروسی خانم گوندل زمانی منتشر شد که کریستین اسمالز، کارمند انبار آمازون در استاتن آیلند که توسط شرکت به عنوان “باهوش یا آشکار” مورد تمسخر قرار گرفت، اولین اتحادیه بزرگ در تاریخ آمازون را ماه گذشته برگزار کرد.

خانم گوندل – که اغلب موهایش را صورتی و بنفش رنگ می کند و ناخن های بلندی دارد که برای کوتاه کردن بسته های باز در محل کار استفاده می کند – به نظر می رسد که توانسته است از بین برود، زیرا کارگران دیگر خود را در او می بینند.

او در یک مصاحبه تلفنی گفت: “همه یک نقطه شکست دارند.” “شما فقط می توانید برای مدت طولانی احساس کنید که مورد قدردانی قرار نگرفته اید.”

خانم گوندل زمانی که سه سال پیش اولین فروشگاه خود در جورجیا را راه اندازی کرد، یک کار طولانی مدت در Dollar General برنامه ریزی کرد. او سه فرزند دارد که یکی از آنها اوتیستیک است و شوهرش در یک پیمانکار دفاعی کار می کند. او در Titusville، فلوریدا، نزدیک کیپ کاناورال بزرگ شد. مادرش مدیر منطقه در رستوران های وافل هاوس بود. مادربزرگ او در فروشگاه هدایایی در مرکز فضایی کندی کار می کرد. خانم گوندل در فوریه 2020، درست قبل از همه‌گیری، به عنوان مدیر فروشگاه عمومی دلار به تامپا نقل مکان کرد.

او گفت که قبلاً این فروشگاه حدود 198 ساعت در هفته برای یک کارمند حدوداً هفت نفره کار می کرد. اما تا پایان ماه گذشته، او تنها حدود 130 ساعت برای اختصاص دادن وقت داشت که معادل یک کارمند تمام وقت و یک کارمند پاره وقت کمتر از زمانی است که شروع به کار کرد.

با توجه به اینکه ساعات زیادی در اختیار کارمندانش نیست، خانم گوندل اغلب مجبور بود فروشگاه را برای مدت طولانی به تنهایی اداره کند، معمولاً شش روز و تا 60 ساعت در هفته بدون پرداخت اضافه کاری.

اعتراض خانم گوندل به دلیل ویدیویی در TikTok بود که توسط مشتری منتشر شد که از وضعیت ناراحت کننده فروشگاه Dollar General شکایت داشت. خانم گوندل این شکایات را از مشتریانش شنیده است. چرا سینه ها راهروها را مسدود می کنند؟ چرا قفسه ها کاملا پر نیستند؟

من ناراحتی آنها را درک می کنم. اما او گفت که سرزنش کارکنان نابجا بوده است.

به جای اینکه از دست افرادی که در آنجا کار می کنند عصبانی شوید و سعی کنید با تمام حجم کاری آنها کنار بیایید، چرا به افراد بزرگ شرکت چیزی نگویید؟ خانم گوندل در TikTok گفت. “چرا از شرکت درخواست بیشتری نمی‌کنیم تا بتوانند در واقع تامین مالی فروشگاه‌ها را شروع کنند تا بتوانند همه این کارها را انجام دهند؟”

خانم گوندل به زودی شبکه‌ای از کارمندان دیگر را به خدمت گرفت که برخی از آنها قبلاً چالش‌هایی را در محل کار خود اعلام کرده بودند. در میان آنها کریستال مک براید بود که برای Dollar General در یوتا کار می کرد و فیلمی را فیلمبرداری کرد که نشان می داد سطل زباله در فروشگاه او مملو از زباله هایی است که مردم در آنجا می ریختند.

خانم مک براید 37 ساله در پست خود گفت: “بچه ها متشکرم، که کارهای کثیف دیگری برای من اضافه کردید.”

او در مصاحبه ای گفت که Dollar General او را در اوایل ماه جاری اخراج کرد و مدیرش در مورد برخی از ویدئوهایش به او هشدار داد. او به‌عنوان کسی که از رابطه‌ی توهین‌آمیز با لباس‌های «فقط به پشتم» کنار رفت و دختر ۱۱ ساله‌اش را به دلیل سرطان در سال ۲۰۱۸ از دست داد، گفت: «نمی‌ترسم شغلم را از دست بدهم». من ساکت نمی شوم.»

خانم گوندل هم نبود. با افزایش فالوورهای آنلاین او، او همچنان به ارسال ویدیوهای بیشتری ادامه داد که بسیاری از آنها به طور فزاینده ای عصبانی می شدند.

او از مشتری صحبت کرد که چاقو را روی او کشید و مردی که در پارکینگ فروشگاه سوار ماشینش شد و سعی کرد او را از پنجره بکشد.

او گفت که راه شرکت برای جلوگیری از مشکلات جدی، دفن آنها در بوروکراسی بود. “آیا می دانید آنها به شما چه می گویند؟” او گفت: “یک بلیط بگذارید.”

خانم گوندل شروع به استفاده از هشتگ #PutInATicket کرد که سایر کاربران TikTok آن را در ویدیوهای خود تگ کرده اند.

در شب 29 مارس، خانم گوندل ویدیویی را منتشر کرد که می‌گفت آن روز رئیسش با او تماس گرفت تا درباره ویدیوهایش صحبت کند. او گفت که از او خواسته تا خط مشی رسانه های اجتماعی شرکت را بررسی کند. او به او گفت که در سیاست به خوبی آگاه است.

او در این ویدیو گفت: «به طور خاص از من خواسته نشده بود که ویدیوهایم را حذف کنم، اما توصیه شد. “برای نجات شغلم، شغل آینده ام و جایی که می خواهم بروم.”

برای لحظه ای چشمانش را بست.

او گفت: «با احترام مجبور شدم از حذف ویدیوها امتناع کنم». من احساس می‌کنم انجام این کار خلاف اخلاق و شرافت من است.»

خانم گوندل همچنین تماسی از سوی یکی از مدیران ارشد دریافت کرد که پین ​​”DG: 5%” را برای او فرستاد که بسیار به آن افتخار می کرد. خانم گوندل اصرار داشت که این تماس برای محافظت از خودش ضبط شود. مدیر اجرایی گفت که او فقط می‌خواهد در مورد نگرانی‌های خانم گوندل صحبت کند، اما نمی‌خواهد در مورد آن صحبت کند. تماس مودبانه اما سریع تمام شد.

در 1 آوریل، خانم گوندل در پیامی از بیرون فروشگاه گفت: «حدس بزنید چه می‌شود، چه کار می‌کند». من تازه اخراج شدم.»

او اضافه کرد: “این بسیار ناراحت کننده است که یک مدیر فروشگاه یا شخصی مجبور است برای شنیده شدن در یک سایت رسانه اجتماعی به سرعت در فضای مجازی پخش شود تا بتواند در فروشگاه خود کمک بگیرد.”

خانم گوندل به طور مرتب ویدیوها را پست می کند و اخیراً برای Uber و Lyft رانندگی کرده است.

در حالی که تلاش های اتحادیه خانم گوندل ممکن است دلهره آور باشد، برخی افراد می گویند که قبلاً تأثیر داشته است. در ویدیوی اخیر TikTok، زنی که از Dollar General در فلوریدا خرید می‌کند، خانم گوندل را به خاطر مجبور کردن او برای زیباتر کردن فروشگاهی که در آن خرید می‌کند، اعتبار می‌داند.

در حالی که دوربینش راهروها را جست و جو می کرد، زن گفت: “به یخچال ها نگاه کنید – همه چیز آنجا انباشته شده است.” همه شما روی پشت بام کاغذ توالت دارند.

او گفت: “از تو متشکرم، ماری، که تا این حد پیش رفتی و به موقعیت خود ادامه دادی و در مقابل شرکت ها ایستادی و شغلت را از دست دادی، زیرا بیهوده نبود.” “من افتخار می کنم که اکنون به دلار جنرال می روم، زیرا شما به او نگاه می کنید. او را نگاه کنید.”

صدای تولید شده توسط تالی آبکاسیس.

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما