چگونه زهر حیوانات از قبل دارو می سازد؟


خطرات مسمومیت به خوبی مشخص شده است، اما این مواد مضر می توانند جان انسان ها را نیز نجات دهند. دکتر سم شناس می گوید: سموم تنها مولکول های روی زمین هستند که برای کشتن موجودات زنده در کمتر از یک دقیقه تکامل یافته اند. زولتان تکاکس نام دارد.

در مقاله ای در سال 2015 در نیوزیلند هرالد، دیوید وارل، متخصص طب گرمسیری در دانشگاه آکسفورد، تخمین زد که نیش مار سالانه 200000 نفر را می کشد.

اگرچه محققان دریافته‌اند که سموم می‌توانند به درمان بیماری‌های دیگر کمک کنند، تولید آنتی‌بادی‌های جدید چالشی برای علم پزشکی است و در حال حاضر بسیاری از داروهای سمی در حال استفاده هستند. در اینجا به معرفی چهار گونه می پردازیم که از سم آنها برای کمک به بشریت استفاده می شود.

مار

زهر مار اصطلاحی است که برای طیف وسیعی از زهر استفاده می شود. برخی به سرعت و برخی به آرامی می کشند. بیشتر مارها سم خود را از طریق دندان نیش خود تزریق می کنند که مکانیزمی شبیه به سرنگ دارد. هنگامی که دندان سگ در گوشت مار قرار می گیرد، سم مستقیماً از طریق دندان وارد جریان خون شکارچی می شود. مارهای دیگری نیز وجود دارند که زهر خود را آزاد می کنند، مانند کبرای موزامبیکی (ناجا موسمبیکا).

از آنجایی که تنوع زهر بسیار زیاد است، کاربردهای پزشکی بالقوه برای هر سم مار متفاوت است. بیماری قلبی عروقی ناحیه ای است که با مقداری زهر مار قابل درمان است. تکاش توضیح می دهد: زهر مار برای بیماری هایی مانند فشار خون بالا، نارسایی قلبی و حمله قلبی استفاده می شود. می توان ادعا کرد که هر دو مار، که از کلاس داروهای آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) منشا می گیرند، بیش از هر حیوان دیگری در تاریخ بشر جانها را نجات داده اند.

اژدهای کومودو

سیستم غدد سمی اژدهای کومودو با مارها متفاوت است. دراگون به جای سرنگ مار مانند از روش قطره ای برای تزریق سم اژدها استفاده می کند. هنگامی که فک اژدها طعمه خود را می گیرد، سم توسط “کیسه های” روی دندان های حیوان دفع می شود. این سم با خون شکارچی مخلوط شده و از لخته شدن آن جلوگیری می کند.

این باعث می شود که قربانیان آنها پس از حمله دچار خونریزی شوند. اگرچه ضد انعقاد این سم برای شکار کشنده است، اما یک ویژگی کلیدی برای کاربردهای بالقوه درمانی آن است. این سم برای درمان سکته های مغزی، حملات قلبی و آمبولی ریه استفاده می شود، زیرا همه این بیماری ها می توانند ناشی از لخته شدن خون باشند.

عقرب

بر اساس یک مطالعه در سال 2008، بیش از 1.2 میلیون نفر هر ساله عقرب گزیدگی را تجربه می کنند که از این تعداد 3250 نفر کشنده هستند. به گزارش سی بی اس، عقرب لک لک مرگ (Leiurus quinquestriatus) علاوه بر نام وحشتناکش، نقش مهمی در درمان سرطان دارد. سم قوی در مرگ استالکر حاوی سمی به نام کلروتوکسین است که برای تشخیص سرطان و درمان تومورها ساخته می شود.

حشرات دم کوتاه شمالی

این سم معمولاً در پستانداران یافت نمی شود و اگرچه سم این حشره به اندازه کافی قوی نیست که انسان را بکشد، اما می تواند باعث درد و تورم شود. آفت کش های سمی ممکن است محبوب نباشند، اما توجه جامعه علمی را به خود جلب کرده اند. علت: سموم این حیوان برای استفاده در درمان سرطان در حال بررسی است.

تاکاش می‌گوید که ژن‌های موجود در برخی از سلول‌های تومور بیانی طبیعی هدف‌مانند از سموم حیوانی دارند. وی گفت: با استفاده از این قیاس می توان این سم را به یک عامل تشخیص یا درمان سرطان تبدیل کرد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم