چین آمریکا را به استانداردهای دوگانه در رابطه با تایوان و اوکراین متهم می کند

صادر شده در:

چین روز جمعه در سازمان ملل متحد ایالات متحده را به دلیل سرپیچی از حاکمیت پکن بر تایوان و در عین حال تاکید بر اصل حاکمیت اوکراین پس از تهاجم نیروهای روسی، به استانداردهای دوگانه متهم کرد.

یک روز پس از اینکه شی جین پینگ، رهبر چین در تماسی تلفنی به جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هشدار داد که بر سر تایوان با آتش بازی نکند، گنگ شوانگ، معاون سفیر سازمان ملل متحد، این پیام را در جریان نشستی درباره اوکراین در شورای امنیت سازمان ملل متحد 15 کشور تقویت کرد.

گنگ در اشاره ای آشکار به ایالات متحده بدون نام بردن از او گفت.

روسیه تهاجم 24 فوریه خود به اوکراین همسایه را “عملیات نظامی ویژه” برای ریشه کن کردن ملی گرایان خطرناک توصیف می کند، اما کیف و غرب می گویند که این یک جنگ تجاوزکارانه غیرقابل توجیه است.

گنگ گفت عزم چین برای دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود را نباید دست کم گرفت. امیدوارم کشور مربوطه این را به وضوح ببیند و با آتش بازی نکند.»

>> چین می گوید برای توقف استقلال تایوان “تا آخر مبارزه خواهد کرد”.

پکن نگران سفر احتمالی به جزیره تایوان است که چین مدعی آن توسط نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا است. چنین دیداری اگر نگوییم بی سابقه، نمایشی دراماتیک از حمایت ایالات متحده از تایوان خواهد بود.

دولت آمریکا گزارش‌هایی مبنی بر اینکه پلوسی، متحد کلیدی بایدن، در طول سفر آسیایی خود در تایوان توقف می‌کند، نه تایید و نه رد نکرده است. پلوسی همچنین به طور علنی در مورد این طرح که به طور گسترده گزارش شده است، اظهار نظر نکرده است.

دولت چین روز جمعه اعلام کرد که تمرینات نظامی با آتش را در روز شنبه در تنگه تایوان برگزار خواهد کرد و خطرات را پیش از دیدار احتمالی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا افزایش خواهد داد. این تمرینات از نظر دامنه محدود خواهد بود و در نزدیکی جزیره پینگتان در استان فوجیان، در حدود 120 کیلومتری (75 مایلی) از سواحل تایوان برگزار خواهد شد.

در بیانیه دولت، که اشاره ای به پلوسی نشده، آمده است: «گلوله های جنگی… بین ساعت 8 صبح تا 9 بعد از ظهر (0000-1300 GMT) شلیک می شود و هرگونه ورود (به این آب ها) ممنوع خواهد بود.

“گمراه کننده”

سخنگوی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل اظهارات چین را رد کرد و آن را “تلاشی برای منحرف کردن توجه و دور کردن سرزنش از واقعیت” خواند: تجاوز روسیه به اوکراین تحت هیچ شرایطی غیرقابل قبول است.

سخنگوی چین گفت: «شکست چین در برجسته کردن نقش روسیه به‌عنوان متجاوز آشکار در درگیری با اوکراین، سؤالاتی را درباره پایبندی این کشور به اصول حاکمیت و تمامیت ارضی ایجاد می‌کند».

گنگ به شورا گفت که چین همواره بر این موضوع تاکید کرده است که حاکمیت و تمامیت ارضی همه کشورها باید مورد احترام قرار گیرد و نگرانی‌های امنیتی مشروع جدی گرفته شود.

سخنگوی هیأت ایالات متحده در سازمان ملل گفت که استدلال «گمراه‌کننده» چین مبنی بر اینکه روسیه دارای نگرانی‌های امنیتی «مشروع» است، به‌نظر می‌رسد که تجاوز قدرت‌های بزرگ‌تر به قدرت‌های کوچک‌تر را توجیه می‌کند تا تعهد واقعی به حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، قبل از سخنرانی جینگ در این شورا، گفت که روسیه «به طور مؤثر منشور سازمان ملل را به آتش کشیده است».

در این منشور آمده است که سازمان جهانی متشکل از 193 عضو بر اصل برابری حاکمیتی همه اعضا استوار است و آنها باید اختلافات بین المللی را از راه های مسالمت آمیز حل و فصل کنند.

توماس گرینفیلد گفت: «همانطور که اوایل سال جاری هشدار دادیم، نباید شک کرد که روسیه قصد دارد اوکراین را به عنوان یک نهاد ژئوپلیتیکی از بین ببرد و آن را به طور کامل از نقشه حذف کند.

دیمیتری پولیانسکی، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، کشورهای غربی را متهم کرد که با ارسال سلاح به نیروهای دولتی اوکراین، علیه روسیه جنگ نیابتی به راه انداخته اند.

پولیانسکی با استفاده از زبان رسمی مسکو برای توصیف تهاجم گفت: «نازی‌زدایی و خلع سلاح اوکراین به طور کامل اجرا خواهد شد». هیچ تهدیدی از سوی این کشور برای دونباس (منطقه مرزی اوکراین)، روسیه یا سرزمین های آزاد شده اوکراین وجود ندارد.

(فرانس 24 با خبرگزاری فرانسه و رویترز)

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما