چین پرتابه های مافوق صوت را روی اهداف زنده آزمایش می کند

بعدی- نمونه اولیه پرتابه های مافوق صوت چین ممکن است در نهایت منجر به توسعه اسلحه های ضد تجهیزات مبتنی بر تفنگ الکترومغناطیسی شود.

فراو به نقل از آسیا تایمز گزارش داد که چین در تلاش است تا برنامه تسلیحات مافوق صوت خود را به سطح سلاح های کوچک کاهش دهد، همانطور که در آزمایش های اخیر نمونه اولیه موشک های مافوق صوت روی اهداف زنده مشاهده شد.

ساوت چاینا مورنینگ پست مستقر در هنگ کنگ این هفته گزارش داد که محققان یک مرکز پزشکی نظامی چین در چونگ کینگ اخیراً پرتابه های فولادی 5 میلی متری (گلوله) را در 11 ماخ بر روی خوک های بیهوش زنده شلیک کردند تا اثرات گلوله های مافوق صوت را آزمایش کنند. مانند آن گزارش “ساوت چاینا مورنینگ پست” به نقل از مقاله مجله معتبر Acta Armantari انجمن مهمات چین، خاطرنشان می کند که شلیک گلوله های مافوق صوت به ران خوک ها بلافاصله منجر به مرگ خوک ها نشد، بلکه باعث صدمات جدی در بدن آنها شد. .

این گزارش خبری حاکی از آن است که خوک ها دچار جراحات داخلی شدید، عمدتا شکستگی استخوان و خونریزی در روده، ریه، مثانه و مغز شده بودند. در این گزارش اشاره شده است که گلوله ها با سرعت 1000 تا 3000 متر بر ثانیه به داخل ران نفوذ کرده اند، اما با سرعت 4000 متر در ثانیه حفره بزرگ زخمی در محل برخورد ایجاد کرده اند.

گلوله های معمولی معمولاً با سرعت 1200 متر در ثانیه شلیک می شوند که به گلوله ها اجازه می دهد تا به عنوان اجسام جامد به اهداف نفوذ کنند. با این حال، در سرعت های مافوق صوت، سرب به دمای نقطه ذوب خود می رسد که باعث کاهش نفوذپذیری آن می شود.

به گزارش ساوت چاینا مورنینگ پست، پرتابه های مافوق صوت چینی به نظر می رسید که در تماس با هدف مشتعل می شوند و در هنگام برخورد انرژی فوق العاده ای از خود نشان می دهند. اما در این گزارش اشاره شد که سرب در دمای بالا ذوب و خرد شده است.

این گزارش خاطرنشان کرد که چنین برخوردهایی منجر به زخم‌های گودال مانند و همجوشی سرب و گوشت خوک شد و خوک‌های هدف شش ساعت پس از آزمایش توسط آزمایش‌کنندگان کشته شدند.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که محققان چینی خاطرنشان کردند که اگرچه آزمایش‌ها بر روی اهداف صابونی می‌تواند فیزیک اثرات اولتراسونیک را روی بافت‌های زنده تکرار کند، آزمایش‌های بیشتری روی حیوانات زنده لازم است تا تأثیر چنین پرتابه‌هایی بر سایر نقاط حیاتی مانند سر، سینه و شکم درک شود. . .. ضروری به نظر می رسد.

ساوت چاینا مورنینگ پست خاطرنشان کرد که ارتش آزادیبخش خلق گزارشی در مورد توسعه سلاح های کوچک مافوق صوت ارائه نکرده است. با این حال، چندین پروژه تسلیحاتی با قابلیت شلیک پرتابه های کالیبر کوچک با سرعت مافوق صوت را تامین مالی کرده است.

چین گلوله های مافوق صوت را روی اهداف زنده آزمایش می کند

این آزمایش همچنین چالش های فنی در طراحی چنین سلاحی را برجسته کرد. به عنوان مثال، سلاح‌های متعارف مدرن به اندازه کافی قدرتمند نیستند که بتوانند گلوله‌ها را با سرعت مافوق صوت به حرکت درآورند و به لوله‌ای نیاز دارند که بتواند آن نیرو را تحمل کند. از دیگر مشکلات می توان به برد کم به دلیل حلالیت سرب در هوا، قابل حمل بودن و سطوح نویز اشاره کرد.

در حالی که ممکن است این سلاح ها با اسلحه های معمولی قابل دسترسی نباشند، اسلحه های الکترومغناطیسی ممکن است راه حل مناسبی ارائه دهند. آسیا تایمز پیش از این در مورد پیشرفت برنامه تسلیحاتی راه آهن چین گزارش داد و اشاره کرد که این کشور چنین سلاح هایی را برای کاربردهای دریایی، زمینی و سلاح های کوچک طراحی می کند.

بر خلاف تفنگ های معمولی، تفنگ های الکترومغناطیسی از انرژی الکترومغناطیسی برای به جلو راندن گلوله ها با سرعت مافوق صوت، تا هفت برابر سرعت صوت و ده برابر برد اسلحه های گرم معمولی استفاده می کنند. اسلحه‌های الکترومغناطیسی سلاح‌های کاملاً قابل مانور هستند که فقط به سرعت برای ایجاد آسیب به جای مواد منفجره در پرتابه متکی هستند.

چین گلوله های مافوق صوت را روی اهداف زنده آزمایش می کند

پرتابه های مافوق صوت قادر به نفوذ به جدیدترین مواد زرهی هستند و بر خلاف موشک ها، شلیک آنها تقریبا غیرممکن است. علاوه بر این، عدم وجود بارهای انفجاری و پیشرانه، حمل و نقل را ایمن تر می کند و امکان حمل گلوله های بیشتری را فراهم می کند. در عین حال، اسلحه های الکترومغناطیسی با چالش های فنی مانند نیاز به توان بالا، گرم شدن بیش از حد و سایش زودرس میله های الکترومغناطیسی مواجه هستند که باعث کاهش عمر و دقت این نوع سلاح می شود.

علاوه بر این، ساوت چاینا مورنینگ پست خاطرنشان می کند که کاهش اندازه، وزن و مصرف انرژی این سلاح ها همچنان مانعی بر سر راه توسعه سلاح های موثر میدان نبرد است.

با این حال، ساوت چاینا مورنینگ پست گزارش می دهد که نیروی دریایی ارتش آزادیبخش خلق در حال بررسی امکان استفاده از پرتابه های مافوق صوت به عنوان بخشی از دفاع کشتی ها در برابر موشک ها، پهپادها و اژدرها است. با این حال، ظهور سلاح های لیزری موثر و قدرتمند برای دفاع هوایی کوتاه برد در کشتی ها ممکن است این گزینه را غیرعملی کند.

چین علاوه بر در نظر گرفتن پرتابه های مافوق صوت برای دفاع از کشتی، نمونه اولیه سلاح های ریلی کوچک را نیز توسعه داده است. در سال 2020، چین از سلاح کویل القایی سنکرون کوچک خود در پیکربندی تفنگ، تپانچه و ربات رونمایی کرد و به اهداف مختلف چوبی و فلزی شلیک کرد.

اگرچه نمونه های اولیه برای استفاده به عنوان سلاح بسیار ضعیف و غیر عملی هستند، اما نشان می دهند که فناوری تفنگ های الکترومغناطیسی را می توان به سلاح های کوچک تقلیل داد. اگرچه محدودیت‌های تکنولوژیکی کنونی، اسلحه‌های کوچک مافوق صوت را مانند یک فیلم علمی تخیلی امروزی می‌سازد، تک تیراندازی ضد تجهیزات ممکن است کاربرد بالقوه این فناوری در آینده باشد.

آتش ضد تجهیزات شامل استفاده از اسلحه های کالیبر بزرگ علیه تجهیزات نظامی، سازه ها و خودروهای زرهی سبک است. در حالی که تفنگ های ضد تانک اغلب علیه اهداف انسانی استفاده نمی شوند، برد و قدرت گسترده آنها به این سلاح ها قابلیت استثنایی برد بلند، حتی در برابر تفنگ های تک تیرانداز هدف با کالیبر استاندارد می دهد.

اندازه و مهمات اسلحه های ضد تانک این سلاح ها را کاندیدای ایده آل برای ارتقای فناوری پیشرفته می کند. اسلحه های ضد تجهیزات به دلیل اندازه و قدرتی که دارند، سلاح های خدمه ای هستند که از مواضع آماده شده با مهمات کالیبر بزرگ شلیک می شوند و می توانند با محموله های مختلف مانند مواد منفجره، مواد محترقه یا حتی وسایل الکترونیکی پر شوند.

به عنوان مثال، سیستم مهمات ویژه EXACTO که توسط آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی ایالات متحده (دارپا) توسعه یافته است، دارای یک سیستم هدایت لیزری مینیاتوری است که با یک گلوله کالیبر 50 جفت شده است. این فناوری به گلوله اجازه می دهد تا اهداف را در میانه پرواز فراتر از برد تفنگ های تک تیرانداز معمولی ردیابی، ردیابی و اصابت کند.

بنابراین، اگر کوچک‌سازی فناوری تفنگ‌های الکترومغناطیسی و منابع انرژی امکان توسعه سلاح‌های کاربردی مبتنی بر پیاده نظام را فراهم کند، آینده سلاح‌های کوچک مافوق صوت ممکن است به نفع سلاح‌های ضد تجهیزات مبتنی بر تفنگ الکترومغناطیسی باشد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم