ژان لونگون، محقق بانفوذ تاریخ غذا، در 89 سالگی درگذشت

ژان لونگون، یک محقق کنجکاو، صمیمی و سخت کوش مواد غذایی که یک تجارت کتاب آشپزی را از زیرزمینی در میشیگان شروع کرد که به دوستی با ستاره های آشپزی مانند جولیا چایلد منجر شد و به یکی از بهترین مجموعه کتاب های آشپزی در کشور تبدیل شد، در 3 اوت درگذشت. . او 89 ساله در آن آربور، میشیگان بود.

شوهرش، دانیل لونگون، مرگ را در خانه سالمندان تایید کرد.

حرفه خانم لانگون عملی ترین شروع ها را داشت. در دهه 1950، زمانی که او و همسرش در دانشگاه کرنل در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کردند، جایی که او تاریخ و شیمی چین را مطالعه می کرد، برخی از همکلاسی هایش آنها را به یک مهمانی شام دعوت کردند که در آنجا غذاهای هندی را که بزرگ شده بودند سرو کردند.

دانش‌آموزان از خانم لانگون خواستند که متقابلاً با یک وعده غذایی معمولی آمریکایی به او پاسخ دهد. او که متوجه شد نمی‌داند چه چیزی می‌تواند باشد یا چگونه آن را تهیه کند، به یک کتابخانه رفت و دنیای گسترده کتاب‌های آشپزی را کشف کرد.

آن سفر منجر به مجموعه‌ای از کتاب‌های مرتبط با غذا و دوره‌های مادام‌العمر، از جمله جزوه‌هایی درباره Jell-O، دستورالعمل‌های لوازم آشپزخانه، و اولین کتاب آشپزی کشور، «آشپزی آمریکایی» شد که توسط آملیا سیمونز نوشته شد و در سال 1796 منتشر شد. این 47 این کتاب حاوی دستور العمل هایی برای پای کدو تنبل و اولین جفت سس کرن بری برای تکمیل بوقلمون کبابی است، جشن شکرگزاری که تا به امروز پابرجاست.

همچنین متنی در سال 1871 به دست آورد که گمان می رود اولین کتاب آشپزی یهودی کشور باشد.

خانم لانگون به کتاب‌های آشپزی خیریه و اجتماعی از قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم علاقه داشت، که به اعتقاد او تصویری از پیشرفت علمی کشور، الگوهای مهاجرت و تغییرات فرهنگی را ترسیم می‌کرد.

اگرچه مجموعه او تا حد زیادی اروپایی محور بود و عناصری در داستان مهاجرت آمریکایی وجود نداشت، اما شامل تنها نسخه اصلی از اولین کتاب آشپزی شناخته شده آمریکایی یک زن سیاهپوست بود. محققان مواد غذایی مدت‌ها معتقد بودند که این تمایز متعلق به “آنچه خانم فیشر درباره آشپزی قدیمی جنوب می‌داند” است که در سال 1881 منتشر شد. اما سپس یک کتاب‌فروش ساحل غربی با خانم لانگون تماس گرفت و از او پرسید که آیا او یک کتاب 39 صفحه‌ای واضح از ملیندا راسل می‌خواهد. روزنامه ای که در سال 1866 در Paw Paw، میشیگان چاپ شده است. با پرداخت 200 دلار.

جانیس باربارا بلاستاین در 31 جولای 1933 در محله دورچستر بوستون به دنیا آمد. والدین او از مهاجران اوکراینی و یهودیان سکولار بودند. پدرش الکساندر بلاستین مدیر فروش تجهیزات رستوران بود. مادرش، ادیت (گروپمن) بلاستاین، میز خانواده را که اغلب مملو از غذاهای کلاسیک اشکنازی بود، به مرکز زندگی خانگی آنها تبدیل کرد.

او در نوجوانی با آقای لونگون ملاقات کرد که تابستان را در ساحل رودخانه نزدیک بوستون سپری می کردند. آقای لانگون در یک مصاحبه تلفنی گفت: “من به صورتش اسپری کردم و برگشتم و گفتم “متأسف می شوی.” دانشگاه) با لیسانس تاریخ.

آقای لونگون که از طرفداران شراب بود، خیلی زود به شریکی سرسخت در فعالیت های ادبی همسرش تبدیل شد. این دو در سفرهای تابستانی خود از خانه خود در نزدیکی دانشگاه میشیگان، جایی که آقای لونگون در آنجا استاد بود، به ماساچوست و بعداً در سفرهای گسترده به اروپا، در مورد کتابخانه های کوچک تحقیق کردند.

در سال 1972، خانم لانگون متوجه شد که می تواند برخی از دارایی های خود را بفروشد و کتابخانه شراب و غذا، یک کتابفروشی پستی را تأسیس کرد. شهرت او همراه با گروهش افزایش یافت. جیمز بیرد به مشتری دائمی تبدیل شده است. طولی نکشید که زیرزمین خانه محقر آنها مملو از کتاب هایی شد که پیوندی بین جنبش رو به رشد آشپزی شد.

هر روز با من تماس تلفنی می‌گیرد که می‌گوید جیمز برد به من گفت که با شما تماس بگیرم. جولیا چایلد به من گفت با تو تماس بگیرم. کریگ کلیبورن در مصاحبه ای با هفته نامه کنسانتره در سال 2012 به من گفت: “او به من گفت که با شما تماس بگیرم.”

او آثار ادبی از نویسنده‌ای مانند MFK Fisher (که البته او را می‌شناخت) و کتاب‌های کمتر خودنمایی مانند «کتاب آشپز تصویری بتی کراکر» (1950) فروخت. او علاقه خاصی به مجله Gourmet داشت، که از زمانی شروع شد که شوهرش یک نسخه از اولین کتاب آشپزی خود را به او داد و پس از آن یک اشتراک مادام العمر 50 دلاری به او داد. در طول سال ها، آنها همه شماره ها را جمع آوری کرده اند، به جز نسخه کمیاب مارس 1941.

روث رایشل، که از سال 1999 تا زمانی که Condé Nast آن را در سال 2009 تعطیل کرد، ریاست Gourmet را بر عهده داشت، گفت که خانم لانگون یکی از اولین کسانی بود که قدرت تاریخ را که از دریچه سرآشپزها بیان می شود درک کرد.

خانم راشل در مصاحبه‌ای گفت: «او ارزش نگاه کردن به کتاب‌های آشپزی را بدون در نظر گرفتن دیدگاه مورخ می‌دانست.

مجموعه خانم لانگون، که شامل تقریباً 25000 مورد است، به آرشیو آشپزی Janis Blaustein Longon در دانشگاه میشیگان تبدیل شده است، که پیش از ده ها کتابخانه آشپزی دیگر است. او همچنین به توسعه برنامه های مطالعات تغذیه دانشگاهی کمک کرده است.

ماریون نستله، استاد دانشگاه نیویورک در ایمیلی نوشت: «سایر کتابخانه‌ها علاقه‌ای به جمع‌آوری غذا نداشتند، اما دقیقاً می‌دانستند چه چیزی دارند و چرا مهم است». خانم نستله در ادامه اولین برنامه مطالعات مواد غذایی در کشور را که به شدت از مجموعه غذا و ظروف آشپزی در کتابخانه Vallis دانشگاه نیویورک استفاده می کند، ادامه داد: «از ملاقات او شگفت زده شدم و همه چیز را برای دانشگاه نیویورک می خواستم.

خانم لانگون همچنین بر نسل جدیدی از کتابفروشان تأثیر گذاشت که مانند او به اهمیت فهرست نویسی آثار کمیاب و ضروری آشپزی و نوشیدنی پی بردند.

سلیا ساک، مالک Omnivor Books در سانفرانسیسکو گفت: میراث او برای وجود من حیاتی است.

خانم لونگون تأثیر زیادی بر فرهنگ رستوران‌های مدرن آمریکایی داشته است، به‌ویژه در اواخر دهه 1970 و 1980، زیرا او از محدودیت‌های غذاهای قاره‌ای رهایی یافت و سبکی التقاطی، منطقه‌ای و ماجراجویانه را توسعه داد.

او پیش از اینکه اینستاگرام فضایی برای ارتباط فراهم کند و به آنها اجازه دهد با چند ضربه کلید به سبک خاصی از آشپزی در وب جستجو کنند، دانش گسترده خود را در مورد غذا به سرآشپزها منتقل می کرد و آنها را به یکدیگر متصل می کرد.

آری واینزوایگ با استفاده از مواد مجموعه‌اش، اغذیه‌فروشی زینگرمن را در آن آربور و تجارت پستی خود را در سال 1982 با پل ساگیناو افتتاح کرد.

او گفت: “من اطلاعات نسبتا کمی در مورد غذا داشتم، و ما در شرف شروع فروش پنیر دست ساز و ماهی دودی بودیم، بنابراین باید یاد می گرفتم.” به عنوان یک رشته تاریخ، رفتن به سرداب ژان برای دیدن کتاب‌ها برای من هیجان‌انگیزتر از رفتن به یک شیرینی فروشی بود.»

سرآشپز ریک بیلیس گفت که بدون این زیرزمین کتاب، ممکن بود حرفه او امکان پذیر نباشد. در اواخر دهه 1970، او یک سال از نوشتن پایان نامه مردم شناسی برای تدریس در کلاس های آشپزی مرخصی گرفت. او برای کمک به خانم لانگون مراجعه کرد.

او در مصاحبه ای گفت: “او شما را با آن همه رطوبت گیر و قفسه های فلزی پر از کتاب، از پله های پشتی به زیرزمین خود پایین می برد و شما می توانید زمانی را که می خواهید در آنجا بگذرانید.” “فکر می کردم طلا را به دست آورده ام.”

من به سردبیر Ann Arbor Observer در مورد آقای Bayliss و کلاس هایش گفتم و مقاله بعدی حرفه آشپزی او را آغاز کرد.

خانم لانگون در سال 1983 شرکت Culinary Historians of Ann Arbor را به عنوان راهی برای گرد هم آوردن افراد علاقه مند به مطالعه تاریخ آشپزی و خوراک شناسی تاسیس کرد. او یکی از اعضای مؤسس مؤسسه شراب و غذای آمریکا بود و در هیئت تحریریه «گاسترومیکا: مجله غذا و فرهنگ» خدمت کرد. او همچنین مجری برنامه Adventures in Gastronomy بود که گمان می‌رود اولین برنامه غذایی است که از رادیو عمومی پخش می‌شود و جوایز کتاب آشپزی متعددی را داوری کرده است.

از او علاوه بر همسرش، برادرش برنارد بلاستاین نیز به یادگار مانده است.

با وجود سخاوت او با اطلاعات آشپزی، خانم لونگون در مورد منابع خود بسیار سکوت کرده است. اما او همیشه همین توصیه را به کلکسیونرهای بالقوه می کرد: “هر وقت چیزی را که می خواهید دیدید، آن را بخرید.”

او گفت: «من خودم این اشتباه را کردم. “من هرگز از چیزهایی که خریدم پشیمان نمی شوم، اما از برخی چیزهایی که نخریده ام پشیمان هستم.”

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما