کاخ سفید می گوید آزادی گرینر از WNBA از بازداشت در روسیه یک “اولویت” است.

صادر شده در:

کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا نامه‌ای از بریتنی گرنیر، ستاره بسکتبال زنان که از فوریه در روسیه بازداشت شده است را خوانده است و آزادی او در اولویت قرار دارد.

روز دوشنبه، خانواده گرینر بخش‌هایی از نامه دست‌نویس خود به بایدن را منتشر کردند که در آن ستاره WNBA از رئیس‌جمهور درخواست می‌کرد تا «هر کاری در توان دارد» برای آزادی او انجام دهد.

محاکمه او به دلیل قاچاق بسته های حشیش به روسیه از جمعه گذشته آغاز شد و قهرمان دو دوره المپیک تا 10 سال حبس دارد.

گرینر نوشت: «در حالی که اینجا در یک زندان روسیه نشسته ام، تنها با افکارم و بدون حمایت همسر، خانواده، دوستانم، پیراهن المپیک یا هر دستاوردی، از اینکه برای همیشه اینجا باشم، وحشت دارم.

کارن ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت: رئیس جمهور قبلا نامه را خوانده است.

او در کنفرانس مطبوعاتی روزانه خود بدون افزودن جزئیات بیشتر گفت: «این یک موضوع اولویت‌دار برای این رئیس‌جمهور است».

گرنیر در روزهای قبل از آغاز حمله کامل روسیه به اوکراین دستگیر شد و پس از آن ایالات متحده و متحدانش تحریم های اقتصادی بی سابقه ای را علیه مسکو اعمال کردند.

پرونده او به یکی از بسیاری از نقاط حساس در روابط تاریخی ضعیف بین ایالات متحده و روسیه تبدیل شده است، به طوری که واشنگتن می گوید گرینر 31 ساله “به ناحق دستگیر شد” و فرستاده ویژه خود را مسئول گروگان ها در این پرونده قرار داد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده در روزها و هفته های اخیر “دو فرصت” برای گفتگو با همسر ستاره بسکتبال شریل گرینر داشته است و وزارت امور خارجه “تقریباً روزانه” با نمایندگان وی در تماس بوده است.

پرایس گفت: “ما می خواهیم شاهد آزادی آمریکایی ها باشیم. ما می خواهیم این عمل را ممنوع ببینیم، چه در مورد روسیه یا هر کشور دیگری که به دلایل سیاسی دست به بازداشت غیرمنصفانه آمریکایی ها یا اتباع دیگر کشورها می زند.” خبرنگاران

هنگامی که از پرایس در مورد انتقاد خانواده گرینر و همکارانش از واکنش دولت آمریکا پرسیده شد، او گفت: “ما هر کاری که می توانیم انجام می دهیم تا عزیزان آنها را در بهترین موقعیت قرار دهیم تا اجازه آزادی آنها را بدهیم.”

وی افزود: «ما قطعاً تمایل خانواده‌ها به تبلیغ هر چه بیشتر برای اهداف خود را درک می‌کنیم.

پس از بازی دوشنبه شب، هم تیمی های فینیکس مرکوری گرینر خواستار پوشش رسانه ای برجسته تر و منسجم تر از هدف او شدند.

مهاجم برایانا ترنر گفت: گریه کافی نیست.

سوفی کانینگهام، دروازه بان این تیم افزود: “اگر لبرون جیمز یا تام بردی بود، این اخبار هر روز می شد.”

(AFP)

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما