کارشناسان حقوق بشر خواستار تحقیقات بین المللی در مورد انفجار بیروت در سال 2020 هستند

انفجار قوی ناشی از انبار نیترات آمونیوم در انباری در بندر، در 4 آگوست 2020 رخ داد و بیش از 200 نفر را در حین از بین بردن بخشی از پایتخت لبنان کشت.

کارشناسان خاطرنشان کردند که این انفجار 77000 آپارتمان را ویران کرد، 7000 نفر را مجروح کرد و بیش از 300000 نفر دیگر را آواره کرد که حداقل 80000 نفر از آنها کودک هستند. در بیانیه مطبوعاتی دفتر حقوق بشر سازمان ملل، OHCHR.

دنیا هیچ کاری نکرد

کارشناسان گزارش دادند که “این تراژدی یکی از بزرگترین انفجارهای غیرهسته ای در تاریخ اخیر بود، اما جهان هیچ کاری برای کشف علت وقوع آن انجام نداد.”

در دومین سالگرد انفجار، ما از اینکه مردم لبنان همچنان منتظر عدالت هستند، ناامید هستیم.ما خواستار آغاز تحقیقات بین المللی بدون تاخیر هستیم.»

گروه کارشناسان مستقل که توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل منصوب شده اند، مأموریت دارند تا در مورد حقوق بشر از منظر موضوعی یا خاص کشور، گزارش دهند و مشاوره دهند. آنها کارکنان سازمان ملل نیستند و برای کارشان دستمزدی دریافت نمی کنند.

پس از یک دوره کوتاه انفجار 2020، 37 کارشناس حقوق بشر سازمان ملل متحد الف بیانیه مشترک درخواست از دولت لبنان و جامعه بین المللی برای پاسخ موثر به درخواست ها برای عدالت و احیای حقوق.

در عوض، روند تحقیقات ملی چندین بار با مشکل مواجه شده است. کارشناسان گفتند. خانواده‌های قربانیان از جامعه بین‌المللی درخواست کرده‌اند تا تحقیقات مستقلی را انجام دهند بر اساس شورای حقوق بشر، به امید اینکه به پاسخ هایی منجر شود که مقامات لبنانی نتوانستند ارائه کنند.


بندر بیروت بر اثر انفجاری در 4 اوت 2020 تا حد زیادی ویران شد.

سازمان بین المللی مهاجرت / موسی محمد

بندر بیروت بر اثر انفجاری در 4 اوت 2020 تا حد زیادی ویران شد.

غفلت سیستماتیک

این انفجار و پیامدهای آن منجر به تمرکز بیشتر بر مشکلات سیستمی حکومت سست و فساد بومی در لبنان شد. کارشناسان گفتند.

کارشناسان حقوقی که اخیرا از لبنان دیدن کرد آن را پیدا کردم مسئولیت این انفجار هنوز مشخص نشده استمناطق آسیب دیده هنوز ویرانه هستند و بودجه بازسازی جامعه بین المللی به سختی شروع شده است. درست ذینفعان

دریافت غذا و سایر منابع در لبنان بحران زده همچنان در معرض تهدید جدی قرار دارند.

لبنان تا 80 درصد مواد غذایی خود را وارد می کند و انفجار به ورودی اصلی کشور و انبار غله آن آسیب زد.

مبارزه روزانه

مردم لبنان نیز برای دسترسی به سوخت، برق، دارو و آب سالم با مشکل مواجه هستند. کارشناسان خاطرنشان کردند: این ارز طی دو سال گذشته بیش از 95 درصد از ارزش خود را از دست داده است و میانگین نرخ تورم در خرداد ماه حدود 210 درصد بوده است.

برخی از کشورها پس از انفجار وعده کمک به مردم لبنان را دادند، اما تاکنون برای تحقق عدالت و آغاز تحقیقات بین المللی به اندازه کافی اقدام نکرده اند. کارشناسان گفتند.

فلاش بک به سال 2020:


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم