کارشناسان نسبت به آینده “بسیار تیره” برای افغانستان هشدار می دهند مگر اینکه حقوق بشر در مقیاس وسیع پایان یابد.

«اگر جامعه بین المللی بیش از این انجام ندهد، آینده برای افغان ها بسیار تاریک است ضمانت تغییر طالبان نحوه عمل کردن و تعهدات حقوق بشری خود را رعایت کنددر بیانیه ای گفتند.

این کارشناسان خاطرنشان کردند که پس از به دست گرفتن قدرت توسط طالبان در ماه اوت گذشته، آنها از جامعه جهانی درخواست کردند تا “اقدامات سختگیرانه” را برای محافظت از افغان ها در برابر سوء استفاده هایی مانند بازداشت خودسرانه، اعدام های موقت، جابجایی داخلی و محدودیت های غیرقانونی در حقوق بشر اتخاذ کند.

بی تحویل

گفتند: بعد از یک سال این تماس را تکرار می کنیم. طالبان علیرغم تعهدات فراوان برای حفظ حقوق بشر، نه تنها به وعده های خود عمل نکرده، بلکه به آن نیز عمل کرده است. بسیاری از پیشرفت ها را معکوس کنید ساخته شده در دو دهه گذشته.”

بعلاوه، بحران انسانی و اقتصادی در افغانستان که تاکنون خسارات هنگفتی را به میلیون‌ها نفر وارد کرده است، هیچ نشانه‌ای از کاهش را نشان نمی‌دهد. آنها افزودند که انتظار می رود در واقع بدتر شود که بخشی از آن به دلیل توقف کمک های بین المللی و مسدود شدن دارایی های افغانستان در خارج از کشور است.


زنان در یک سایت توزیع غذا در هرات افغانستان جیره غذایی دریافت می کنند.

© یونیسف / آقای بیدل

زنان در یک سایت توزیع غذا در هرات افغانستان جیره غذایی دریافت می کنند.

تعرض به زنان و دختران

کارشناسان گفتند که طالبان “تعداد زیادی” از نقض حقوق بشر، با حذف زنان و دختران از جامعه، و همچنین سرکوب سیستماتیک آنها، که به ویژه فاحش شده است، مرتکب شدند.

«هیچ جای دیگری در دنیا وجود نداشت حمله گسترده، سیستماتیک و همه جانبه به حقوق زنان و دختران هر جنبه ای از زندگی آنها تحت عنوان اخلاق و با استفاده ابزاری از دین محدود می شود. تبعیض و خشونت را نمی توان به هیچ دلیلی توجیه کرد.»

آنها گفتند متأسفانه هیچ نشانه ای وجود ندارد که وضعیت حقوق بشر در حال تغییر است.

عدم اطمینان

در واقع، گزارش‌های روزانه خشونت – از جمله قتل‌های غیرقانونی، ناپدید شدن، بازداشت‌های خودسرانه، شکنجه، و افزایش خطرات استثماری که زنان و دختران با آن مواجه هستند، از جمله برای اهداف کودکی و ازدواج اجباری، و شکستن حاکمیت قانون – اینطور نیست. به ما به آنچه که طالبان دارند اعتماد کنید نیت خوبی نداره در تعهد خود به احترام به حقوق بشر.

شهروندان در حال حاضر هیچ وسیله ای برای جبران خسارت ندارند زیرا کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان همراه با سایر مکانیسم ها و نهادهای نظارتی مستقل لغو شده است.

درباره اجرای عدالت نیز مذاکره شد. قانون قابل اجرا نامشخص است و قضات و سایر مقامات جایگزین شده اند که به ویژه زنان را تحت تأثیر قرار داده است.

چشم انداز صلح تاریک است

کارشناسان به نقض های دیگری مانند محدودیت آزادی مطبوعات و افزایش حملات علیه اقلیت های مذهبی و قومی اشاره کردند که توسط گروه داعش-خیبر پختونخوا مورد استقبال متقابل قرار گرفته است. آنها همچنین چگونگی کار روزنامه نگاران، فعالان، دانشگاهیان و هنرمندان را نیز روشن کردند کشور را ترک کنند، شغل خود را ترک کنند یا مخفی شوند.

علاوه بر این، در غیاب یک دولت فراگیر و نماینده، چشم انداز صلح پایدار، آشتی و ثبات کم خواهد ماند.

در حقیقت مقامات به دنبال شناسایی و مشروعیت بین المللی هستند. متاسفانه که آنها تداوم نقض تقریباً تمام استانداردهای حقوق بشر در حالی که از ارائه حتی اندکی احترام به مردم عادی افغان، به ویژه زنان و دختران خودداری می کنند.

اخیراً به نظر می رسد که طالبان به رهبر القاعده پناه داده اند. ایمن الظواهری هفته گذشته در یک حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا کشته شد که به گفته کارشناسان ترس از نقض قوانین بین المللی را نیز افزایش داد.

“بودن گام های مهم در راستای رعایت حقوق بشر را توضیح می دهداز جمله با بازگشایی فوری مدارس متوسطه دخترانه و بازگرداندن دسترسی آنها به آموزش با کیفیت، آنها نباید در مسیر شناسایی باشند. ”


خانواده ای در خانه شان در هرات افغانستان چای می نوشند.

© یونیسف / آقای بیدل

خانواده ای در خانه شان در هرات افغانستان چای می نوشند.

اقدامات انجام شده توسط مقامات

کارشناسان علاوه بر انجام تعهدات بین المللی خود، از طالبان نیز خواستند اجرای کامل استانداردهای حقوق بشر، شامل به حقوق زنان و دختران در تحصیل، کار و مشارکت در زندگی عمومی احترام بگذارید.

این در حقیقت مسئولین باید تمام دبیرستان های دخترانه بلافاصله باز می شوند، و رفع محدودیت‌های رفت و آمد، پوشش، اشتغال و مشارکت زنان. حقوق اقلیت ها نیز باید مورد حمایت قرار گیرد.

همچنین از طالبان خواسته شد که به عفو عمومی و فوری احترام بگذارند. تمام اقدامات تلافی جویانه را متوقف کنید علیه اعضای نیروهای امنیتی دولت سابق، سایر مقامات و جامعه مدنی، به ویژه مدافعان حقوق بشر، از جمله زنان.»

علاوه بر این، ناظران حقوق بشر و کارکنان بشردوستانه باید اجازه دسترسی آزاد و بدون مانع در سراسر کشور، از جمله به مکان‌های حساس مانند بازداشتگاه‌ها داشته باشند.

آنها همچنین خواستار بازگرداندن فوری کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، کانون های وکلا و سایر اتحادیه های مربوطه شدند و اجازه فعالیت آزادانه و مستقل را دادند.

تماس بین المللی

کارشناسان همچنین اقداماتی را که جامعه بین المللی باید انجام دهد، مشخص کردند.

عبارتند از اطمینان حاصل شود که غیرنظامیان به طور عادلانه به کمک های بشردوستانه دسترسی دارندو از ابتکارات جاری زنان افغان در راستای حمایت از راهبردی برای پیشبرد حقوق زنان و دختراناستانداردها و انتظارات روشن

همچنین از کشورها خواسته می‌شود که پایدار و قوی را حفظ و/یا اتخاذ کنند استثناهای بشردوستانه در رژیم های تحریم برای اطمینان از رعایت حقوق بشر بین المللی و حقوق بشردوستانه.

«این اقدامات باید برای هدف مناسب باشد، اطمینان حاصل کنید که اقدامات تحریمی با فعالیت های بشردوستانه تحت حمایت قوانین بین المللی تداخلی نداردتلاش برای رسیدگی به بحران های انسانی فعلی و جلوگیری از تشدید ادامه تحریم ها برای تشدید بحران های حقوق بشر مردم افغانستان با آن روبرو هستند.

نقش کارشناسان سازمان ملل متحد

20 کارشناس که این بیانیه را صادر کردند توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل منصوب شدند.

آنها شامل ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان، و سایر گزارشگران ویژه هستند که در مورد موضوعاتی مانند وضعیت مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان نظارت و گزارش می دهند.

این کارشناسان مستقل وظایف خود را از شورا دریافت می کنند و در مقام شخصی خود خدمت می کنند. آنها کارکنان سازمان ملل نیستند و برای کارشان دستمزد دریافت نمی کنند.

Nick Webster

مزاحم عمومی فن غذا. حلال مشکل بدون عذرخواهی کارآفرین. خواننده.

تماس با ما