کانادا پس از یک هفته باد و باران در کارائیب برای مقابله با طوفان فیونا آماده می شود

کلر نولیس، سخنگوی WMO گفت: “انتظار می رود فیونا بخش هایی از اقیانوس اطلس کانادا را به عنوان یک طوفان قدرتمند با نیروی طوفان تحت تاثیر قرار دهد… اثرات قابل توجهی از بادهای شدید، طوفان و باران سیل آسا وجود دارد.”

“مرور و شکاف”

آژانس سازمان ملل خاطرنشان کرد که انتظار می‌رود در چند روز آینده در سواحل شرقی ایالات متحده، باهاما، برمودا و سواحل شرقی کانادا، “جریان‌های موج‌سواری و ریپ تهدیدکننده حیات” وجود داشته باشد.

بر اساس گزارش‌ها، طوفانی که یکشنبه گذشته پورتوریکو را درنوردید، حداقل پنج کشته بر جای گذاشته است. آژانس‌های امدادی از باران‌های سیل آسا و خسارات گسترده از جمله قطعی برق، رانش زمین، سقوط درختان و خطوط برق خبر داده‌اند که جاده‌ها را غیرقابل عبور کرده و باعث فروریختن یک پل در یک منطقه کوهستانی شده است.

خانم نولز گفت: «(در) پورتوریکو، بیش از 40 درصد از جزیره زیر 15 اینچ باران پوشانده شد که 380 میلی متر است. “حداکثر 32 اینچ وجود داشت، یعنی 800 میلی‌متر در 48 ساعت در برخی نقاط. منظورم این است که این مقدار بسیار زیاد باران است.”

مسیر نابودی

در همین حال، برنامه جهانی غذای سازمان ملل (WFP) گزارش داد که طوفان فیونا روز سه‌شنبه جزایر تورکس و کایکوس را در رده 3 قرار داد و سپس به باهاما برخورد کرد و سپس به سمت برمودا حرکت کرد.

رجیس چپمن، مدیر کشور WFP برای دریای کارائیب، در صحبت از بریج تاون، باربادوس، گفت.

وی افزود که آخرین ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که این وضعیت «می‌تواند توسط دولت‌های مختلف رسیدگی شود» اما آسیب‌پذیری مزمن کشورهای جزیره‌ای کم ارتفاع کارائیب را در مواجهه با فصل طوفان سالانه نشان می‌دهد.


پسربچه ای روی پلی بر روی رودخانه سنات در هیگ ایستاده است، یکی از استان های بدترین آسیب دیده زمانی که طوفان فیونا به جمهوری دومینیکن رسید.

© یونیسف / ریکاردو روجاس

پسربچه ای روی پلی بر روی رودخانه سنات در هیگ ایستاده است، یکی از استان های بدترین آسیب دیده زمانی که طوفان فیونا به جمهوری دومینیکن رسید.

آماده باش

فیونا یادآور این بود که کل دریای کارائیب باید برای هر سطحی از تأثیر طوفان آماده باشد و کشورها و مردمی که در این بخش از جهان هستند، تقریباً نیمی از ماه خود را با مهربانی سپری می کنند. مثل لبه چاقو، نمی‌دانم امسال سال آنهاست؟»

ویرانی های ایجاد شده توسط فیونا در پورتوریکو پنج سال پس از طوفان ماریا رخ می دهد که خسارات و تلفات زیادی را به همراه داشت و تعداد رسمی کشته ها 65 نفر و تعداد نامعلومی کشته شدند.

سازمان جهانی هواشناسی (WMO) خاطرنشان کرد که ماریا هنگام ورود به پورتوریکو به عنوان قوی‌ترین طوفان از سال 1928 به این جزیره و با اختلاف بسیار مخرب‌ترین طوفان در رده 4 بود. برق کل جزیره قطع شد و کمی بیش از نیمی از جمعیت سه ماه پس از طوفان بازنگشتند و منابع آب و شبکه های ارتباطی به شدت آسیب دید.

بر اساس گزارش اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده، ماریا 90 میلیارد دلار خسارت در پورتوریکو و جزایر ویرجین ایالات متحده ایجاد کرد که پس از کاترینا (2005) و هاروی (همچنین در سال 2017) سومین طوفان پرهزینه در تاریخ ایالات متحده شد.

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما