کاهش 16 درصدی مصرف آب سدهای تهران

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه میزان آبی که در سال آبی گذشته وارد سدهای تهران شده نسبت به سال آبی گذشته 16 درصد کاهش داشته است، گفت: وقوع خشکسالی های پی در پی و بارندگی کم در سال 1401 ایجاد شد. -1400 آب با مخزن با 89 میلیون متر مکعب کسری نسبت به سال آبی گذشته.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، بهزاد پارسا افزود: در حال بستن سوابق آب سال 1401 تا 1400 هستیم در حالی که میزان بارندگی در استان نسبت به میانگین بلندمدت 26 درصد کاهش داشته است که این موضوع نیز تاثیرگذار بوده است. جریان آب به مخازن سدهای تهران.»

وی ادامه داد: مقایسه میزان بارندگی در حوضه عملکردی استان تهران حاکی از کاهش 25 درصدی بارندگی در سال آبی 1400-1401 نسبت به 275.6 میلی متر بارش در سال آبی 1390-1400 است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران خاطرنشان کرد: به دلیل عدم بارش برف و نبود پوشش مناسب برف در حوضه آبریز سدهای تامین کننده آب شرب شهرهای تهران و کرج در زمستان 1400، کمی برف در حوضه آبریز به تدریج ذوب شد و تجربه کرد، ناگفته نماند رواناب و سیل ناشی از آب شدن برف که منجر به کاهش 16 درصدی آب ورودی به مخازن سدهای پنج گانه تهران نسبت به سال آبی گذشته شد.

پارسا درباره تاثیر سامانه موسمی در مرداد ماه سال جاری گفت: این رژیم بارشی باعث شد در مجموع 18.4 میلیون مترمکعب به ذخایر آب سدهای آبرسانی استان تهران اضافه شود که معادل مصرف 5 روزه است. در شهر تهران

وی ادامه داد: اکنون در آستانه فصل پاییز و آغاز سال آبی جدید با 411 میلیون مترمکعب ذخیره آبی و 89 میلیون مترمکعب کسری نسبت به سال گذشته وارد سال آبی 1402-1401 می شویم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران افزود: حجم ذخیره آب سدهای امیرکبیر و تلهگان در سامانه غربی 281 میلیون مترمکعب است و نسبت به مخزن معمولی انتهای شهرفر 183 فقره کمبود داریم. میلیون مترمکعب و در سامانه شرقی سدهای لیتیان و لار و ماملو حجم ذخیره سازی 133 میلیون مترمکعب است که 275 میلیون مترمکعب کاهش نسبت به مخزن معمولی در پایان شهریور دارد و این به دلیل پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر کاهش بارندگی در ماه‌های مهر و آبان سال جاری در صورت تداوم خشکسالی از حد نرمال خواهد بود. روند آب ورودی سال سختی برای مخازن سد تحت پوشش از نظر تامین آب مطمئن و پایدار بوده است.

پارسا با تشکر از همکاری شهروندان تهرانی در گذراندن تابستان با رعایت الگوی مصرف، خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهای موثر در عبور از بحران خشکسالی و استفاده بهینه از منابع آبی محدود در دسترس افراد و کاهش منفی آن است. آثار و پیامدهای کم آبی رعایت الگوی مصرف و همراهی مستمر برای همه شهروندان قابل قدردانی است.

John Warren

طرفدار پرشور وب. خالق تایید شده مبشر اینترنتی آزاد. برگزارکننده برنده جایزه گیمر. زامبی مادام العمر.

تماس با ما