کدام پسران پسران بیمار هستند؟

بسیاری از بزرگسالان با وسواس های عجیب اعتراف می کنند که افکار وسواسی آنها در نوجوانی شکل گرفته و هرگز به دنبال درمان نبوده اند! OCD عمدتاً منشا ژنتیکی دارد، اما عوامل دیگری نیز وجود دارد که می تواند باعث OCD در نوجوانان شود.

به گزارش ایرنا، اختلال وسواس فکری عملی معمولا با افکار تکراری شروع می شود. لزوماً نشانه شستن مکرر دست ها و وسایل شخصی نیست. حتی می تواند به این فکر کند که آیا کاری را درست انجام داده اید یا نه، یا حتی در قبال اتفاقات ناگوار احساس مسئولیت کنید! وسواس پدیده عجیبی است.

ممکن است از سنین پایین شروع شود و باعث اضطراب و استرس زیادی در نوجوان شود. آمارها نشان می دهد که از هر صد نوجوان یک نفر به اختلال وسواس فکری- جبری مبتلا است. این آمار شوخی نیست و میلیون ها کودک از اختلال وسواس جبری رنج می برند.

اختلال وسواس فکری – عملی اختلال وسواس فکری – عملی

تحقیقات نشان می دهد که OCD بر اساس عوامل ژنتیکی است، یا حتی رویدادهای استرس زا می تواند یک عامل خطر برای نوجوانان مستعد به OCD باشد. نوجوانانی که تروما را تجربه می کنند ممکن است دچار اختلال استرس پس از سانحه شوند که می تواند با اختلال وسواس فکری- اجباری اشتباه گرفته شود. افکار ناخواسته و مزاحم ناشی از ضربه ممکن است باعث ایجاد رفتارهای وسواسی-اجباری در نوجوانان شود.

حسین ابراهیمی مقدم، روانشناس بالینی و استاد دانشگاه در این باره می گوید: طبق تعریف می توان گفت که وسواس فکری است که مدام در سر تکرار می شود، این افکار زمان زیادی می برد و استرس روانی زیادی ایجاد می کند. بر روی فرد ایجاد می کند و باعث اختلال اضطرابی و ناراحتی شدید می شود.”

شک بیش از حد، نگرانی در مورد میکروب ها، بیماری یا حتی مرگ، ترس شدید از اتفاقات منفی یا انجام کاری اشتباه، نگرانی در مورد ناقص یا اشتباه بودن چیزها، افکار ناخوشایند و ناخواسته یا تصاویر آسیب رساندن به خود یا دیگران. افکار یا تصاویر جنسی مزاحم و ناخواسته نگرانی در مورد ناراحت کردن خدا نگرانی در مورد انجام کارهایی که به دیگران صدمه می زند (مانند رانندگی با ماشین)، افکار ناخواسته در مورد خودکشی، احساس مسئولیت در قبال آنچه اتفاق افتاده است. محاسبه می شود

اختلال وسواس فکری – عملی اختلال وسواس فکری – عملی

اولین مراجعه به روانپزشک یا روانپزشک چه زمانی است؟

این روانشناس بالینی ادامه می دهد: تشخیص شیدایی در نوجوانان چند مرحله دارد و باید توسط متخصص آموزش دیده مانند روانپزشک یا روانپزشک انجام شود. او می گوید: «پرسشنامه های گزارش دهی والدین و مصاحبه های شخصی بهترین روش های تشخیصی هستند.

این استاد دانشگاه درباره اینکه آیا بهتر است روانپزشک یا روانپزشک در این رابطه مشارکت داشته باشد، می گوید: یک متخصص آموزش دیده با نوجوان در مورد احساسات، افکار، علائم و الگوهای رفتاری او صحبت می کند و هدف این است که هر یک از آنها را شناسایی کند. وسواس یا اجبار خاص.»

روانشناس ابتدا سعی می کند علت اصلی اختلال وسواس جبری را بیابد. در صورت لزوم روانپزشک فرد را به روانپزشک ارجاع می دهد. اگر این فرآیند تکمیل شود و کودک معیارهای OCD را داشته باشد، روند درمان و بهبودی آغاز می شود.

اختلال وسواس فکری – عملی اختلال وسواس فکری – عملی

آیا این بیماری ارثی است؟

به گفته ابراهیمی مقدم، اگرچه ژنتیک در همه بیماری‌های روانی پیامدهایی دارد، اما محیط نیز نقش مهمی در بروز وسواس در نوجوانان دارد.

او می‌گوید: «نوع تربیت خانوادگی می‌تواند باعث شود کودک به مرور زمان وسواس‌ها و اصرارها را بیاموزد. اگر کودکان متوجه شوند که اعضای خانواده و دیگران رفتارهای OCD از خود نشان می دهند، ممکن است به این الگوهای رفتاری پایبند باشند. بنابراین، قرار گرفتن در معرض یک محیط تحریک کننده اضطراب ممکن است در ایجاد OCD نقش داشته باشد. “

وی افزود: البته عوامل بیولوژیکی مانند ترشح کم هورمون رشد، سابقه ضربه مغزی و برخی مشکلات عصبی باعث ایجاد اختلال وسواس فکری در نوجوانان می شود.

اختلال وسواس فکری – عملی اختلال وسواس فکری – عملی

نگاهی به چرخه شیدایی

بسیاری از خانواده‌ها فکر می‌کنند که تنها در صورتی که نوجوانشان علائمی مانند شستن مکرر دست‌ها را نشان دهد، نشانه‌های شیدایی را نشان می‌دهد، اما به گفته این روانشناس بالینی، همه افکار تکراری که باعث اضطراب می‌شوند، از علائم شیدایی هستند.

این روانشناس بالینی ادامه می دهد، اگرچه ابتلا به OCD علائم و عوامل مختلفی در افراد دارد، اما اکثر افراد یک چرخه را تجربه می کنند. در ابتدا، ذهن درگیر یک فکر، ترس یا اضطراب می شود، گویی دست شما نجس است. این باعث ایجاد احساس اضطراب و ناراحتی می شود.

در این صورت بلافاصله از یک الگوی اجباری برای کاهش اضطراب و ناراحتی خود استفاده می کنید، مانند چندین بار شستن و شستشوی دست ها، رفتار اجباری باعث تسکین و جدا شدن موقت از اضطراب می شود، اما شیدایی و اضطراب دوباره برمی گردد و شروع می شود. دوره. ابراهیمی مقدم می گوید: فرد شیدایی به تدریج یاد می گیرد که با استفاده از مکانیسم های دفاعی اضطراب خود را کاهش دهد.

اختلال وسواس فکری – عملی اختلال وسواس فکری – عملی

نقش ویژه آموزش و پرورش

متأسفانه در برخی موارد، والدین کمال گرا که بیش از آنچه می توانند از فرزندان خود انتظار دارند، به تدریج باعث وسواس در فرزندانشان می شوند. اگرچه رفتار وسواسی و رفتارهای خودمختار اغلب با یکدیگر مرتبط هستند، اما در برخی موارد رفتارهای خودمختار با اضطراب همراه نیستند. البته باید توجه داشت که وسواس فکری و عملی می تواند کودک را بسیار منزوی کند، بنابراین ضروری است که دوستان و خانواده برای حمایت از کودک دور هم جمع شوند.

اختلال وسواس فکری – عملی اختلال وسواس فکری – عملی

وسواس کودک را جدی بگیرید

وقتی صحبت از وسواس به میان می‌آید، هیچ‌کس حتی فکر نمی‌کند که کودکی مبتلا به اختلال وسواس فکری است. به گفته ابراهیمی مقدم یکی از نشانه های وسواس در کودکان این است که بچه ها شروع به جمع آوری اشیا می کنند.

این رفتارها به کودک کمک می کند تا با اضطراب مقابله کند. اغلب فعالیت هایی مانند مرتب سازی بیش از حد، چیدمان رنگ ها در کنار یکدیگر یا توجه بیش از حد به والدین می تواند نشانه ای از وسواس کودک باشد و تکرار این فعالیت ها باعث ایجاد استرس بر سلامت روان شده و بر طرز تفکر کودک تأثیر می گذارد.

او ادامه می دهد: «روانپزشک کودک یا سایر متخصصان سلامت روان می توانند OCD را تشخیص دهند. سلامت روان کودک را ارزیابی می کند. برای تشخیص اختلال وسواس فکری-اجباری، کودک باید وسواس های مداوم، شدید و مخرب داشته باشد. این رفتارها به زندگی روزمره کودک شما آسیب می رساند.”

اختلال وسواس فکری – عملی اختلال وسواس فکری – عملی

آماری در مورد وسواس نوجوانی

به گفته ابراهیمی مقدم، وسواس با کودکان اغلب از سنین 7 تا 12 سالگی شروع می شود. در واقع، بیش از نیمی از بزرگسالان مبتلا به این اختلال گزارش می دهند که علائم آنها از دوران کودکی شروع شده است. جالب است بدانید که این اختلال در دوران کودکی در پسران بیشتر از دختران دیده می شود، اما در جوانان میزان بروز آن در زنان اندکی بیشتر از مردان است.

Noe Gilbert

علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. طرفدار الکل علاقه مند به فرهنگ پاپ مادام العمر. یک آدم فداکار قهوه

تماس با ما