کره جنوبی و آمریکا در واکنش به آزمایش کره شمالی موشک پرتاب کردند

صادر شده در:

کره جنوبی و ارتش آمریکا در واکنش به پرتاب موشک بالستیک کره شمالی بر فراز ژاپن تمرینات موشکی انجام دادند، در حالی که شورای امنیت سازمان ملل متحد در حال آماده شدن برای تشکیل جلسه در مورد آزمایش دوربرد پیونگ یانگ است.

کره شمالی مجهز به سلاح هسته‌ای روز سه‌شنبه یک موشک بالستیک میان‌برد (IRBM) را دورتر از همیشه آزمایش کرد که باعث شد برای اولین بار در پنج سال گذشته بر فراز ژاپن پرواز کند و ساکنان آنجا به ساکنان این کشور هشدار دهند که پناه بگیرند.

رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی روز چهارشنبه گفت که نیروهای کره جنوبی و ایالات متحده در پاسخ به این اقدام، رگبار موشکی را به سمت دریا پرتاب کردند و متحدان پیش از این تمریناتی را برای بمباران جت های جنگنده در دریای زرد انجام دادند.

ارتش به طور جداگانه تایید کرد که موشک هیونمو-2 کره جنوبی مدت کوتاهی پس از پرتاب شکست خورد و در جریان تمرینات سقوط کرد، اما به کسی آسیب نرسید.

فیلم منتشر شده توسط یکی از شهروندان مجاور در شبکه های اجتماعی و تایید شده توسط رویترز دود و شعله های آتش را نشان می دهد که از پایگاه نظامی بلند می شود.


ارتش کره جنوبی اعلام کرد که آتش سوزی ناشی از احتراق پیشران موشک بوده و اگرچه موشک حامل کلاهک بوده اما منفجر نشده است. او به دلیل ایجاد نگرانی برای ساکنان عذرخواهی کرد.

شورای امنیت ملی کاخ سفید آخرین آزمایش کره شمالی را “خطرناک و بی پروا” خواند و ارتش آمریکا و متحدانش نمایش قدرت خود را افزایش داده اند.

ناو هواپیمابر آمریکایی یو اس اس رونالد ریگان که ماه گذشته برای اولین بار پس از سال ها اولین توقف خود را در کره جنوبی انجام داد، به دریای بین کره و ژاپن بازخواهد گشت که ارتش کره جنوبی آن را اقدامی «بسیار غیرعادی» خواند که برای نشان دادن آن طراحی شده است. عزم متحدان برای پاسخ به هرگونه تهدیدی از سوی کره شمالی.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده و فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، آزمایش کره شمالی را به شدت محکوم کردند، اتحادیه اروپا آن را یک اقدام بی پروا و عمدا تحریک آمیز خواند، و آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، این آزمایش را محکوم کرد و گفت که این آزمایش یک اقدام است. نقض قطعنامه های شورای امنیت

شورای امنیت سازمان ملل قرار است روز چهارشنبه برای بحث درباره کره شمالی به درخواست ایالات متحده تشکیل جلسه دهد، اگرچه چین و روسیه به همتایان خود در این شورا گفته اند که با برگزاری نشست علنی 15 عضوی مخالف هستند. دیپلمات ها گفتند که واکنش شورا باید به کاهش اوضاع در شبه جزیره کره کمک کند.

این اولین موشک کره شمالی بود که از سال 2017 مسیری را بر فراز ژاپن دنبال کرد و 4600 کیلومتر (2850 مایل) پرواز آن طولانی ترین پرواز در آزمایش کره شمالی بود که معمولاً برای جلوگیری از پرواز بر فراز کشورهای همسایه به فضا “بالا” می رود.

تحلیلگران و مقامات امنیتی گفتند که این احتمالاً نوعی از Hwasong-12 IRBM بوده است که کره شمالی در سال 2017 به عنوان بخشی از آنچه که آن را طرحی برای حمله به پایگاه های نظامی آمریکا در گوام اعلام کرد، فاش کرد.

نه دولت کره شمالی و نه رسانه های رسمی آن از پرتاب موشک یا نوع موشک مورد استفاده فاش نکردند.

این سفر نگرانی ها مبنی بر اینکه کره شمالی ممکن است به زودی یک آزمایش هسته ای مورد انتظار را انجام دهد، که اولین آزمایش آن از سال 2017 است، افزایش داده است.

لی جونگ سوپ، وزیر دفاع کره جنوبی به پارلمان گفت که کره شمالی مقدمات آزمایش را تکمیل کرده است و ممکن است از سلاح کوچکتری که برای استفاده عملیاتی در نظر گرفته شده است یا یک دستگاه بزرگ با توان عملیاتی بالاتر از آزمایش های قبلی استفاده کند.

یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی این آزمایش را “بی پروا” خواند و گفت که این آزمایش پاسخ قاطعی را از سوی کشورش، متحدانش و جامعه بین المللی به همراه خواهد داشت.

سخنگوی اتحادیه اروپا گفت این پرتاب یک “اقدام بی پروا و عمدا تحریک آمیز” است که قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را نقض می کند.

(رویترز)

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما