کره شمالی پیشنهاد کمک های جنوبی را رد کرد، رئیس جمهور یون را “واقعا ساده” خواند

کیم یو جونگ، یکی از مقامات ارشد و خواهر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، از پیشنهاد یون برای بهبود اقتصاد و معیشت مردم کره شمالی انتقاد کرد و آن را “بیانیه های رویایی” خواند.

یون برای اولین بار در سخنرانی تحلیف خود در ماه مه، آنچه را «طرح جسورانه» برای مبادله همکاری اقتصادی برای پایان دادن به برنامه هسته ای کره شمالی خواند، پیشنهاد کرد. او از آن زمان به ارائه این ایده ادامه داد و این پیشنهاد را در این هفته تکرار کرد.

او در سخنرانی روز دوشنبه خود گفت که دولتش در ازای خلع سلاح هسته ای، برنامه غذایی در مقیاس بزرگ را اجرا خواهد کرد، در تولید برق، تقویت کشاورزی و سایر اقدامات برای نوسازی بنادر، مسیرهای تجاری، بیمارستان ها و اقتصاد کره شمالی کمک خواهد کرد.

اما در گزارش KCNA، کیم یو جونگ این پیشنهاد را رد کرد و به رئیس جمهور کره جنوبی حمله شخصی کرد.

کیم یو جونگ KCNA گفت: «با این باور که طرح مبادله «همکاری اقتصادی» برای افتخار ما، سلاح‌های هسته‌ای، یک رویا، یک امید و برنامه یون است، ما متوجه شدیم که واقعاً ساده و هنوز کودکانه است. وی افزود: ما به صراحت اعلام می کنیم که با او رو در رو نخواهیم نشست.

وزارت اتحاد کره جنوبی روز جمعه واکنش نشان داد و «تأسف عمیق» خود را از «اظهارات بی‌احترامی» کیم یو جونگ ابراز کرد.

کره شمالی “ایده های ما را تحریف کرد و قصد خود را برای ادامه توسعه هسته ای به جای پاسخ به ابتکار عمل جسورانه” اعلام کرد و افزود که چنین وضعیتی نه تنها صلح در شبه جزیره کره را تهدید می کند، بلکه وضعیت اقتصادی کره شمالی را بدتر می کند.

در گزارش KCNA، کیم یو جونگ همچنین گفت که کره جنوبی محل اشتباه موشک های پرتاب شده توسط کره شمالی را در روز چهارشنبه پیدا کرده است و این سوال را مطرح کرد که چرا کره جنوبی و ایالات متحده تجزیه و تحلیل تسلیحات خود را منتشر نکرده اند.

به گفته ارتش کره جنوبی، پادشاهی منزوی روز چهارشنبه دو موشک کروز از شهر ساحلی اونچئون به سوی آب‌های سواحل غربی این کشور پرتاب کرد.
مقامات کره جنوبی می گویند کره شمالی دو موشک کروز به سمت دریا در سواحل غربی این کشور شلیک کرده است.

اما کیم یو جونگ مدعی شد که این آزمایش از پل کومسونگ در شهر آنجو واقع در استان پیونگان جنوبی در شمال پایتخت پیونگ یانگ انجام شده است. او جزئیات بیشتری در مورد این آزمایش ارائه نکرد.

بر اساس آمار CNN، آزمایش روز چهارشنبه هجدهمین پرتاب موشک کره شمالی در سال جاری است.

در مقایسه، پادشاهی هرمیت تنها چهار آزمایش در سال 2020 و هشت آزمایش در سال 2021 انجام داد.

تنش‌ها بین دو کره در سال جاری افزایش یافته است و ارتش و سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا هشدار داده‌اند که به نظر می‌رسد کره شمالی در حال آماده‌سازی برای آزمایش هسته‌ای است – که اولین آزمایش آن در پنج سال گذشته است.

Charlie Owens

تحلیلگر هاردکور طرفدار عمومی فرهنگ پاپ. خالق مادام العمر تنظیم کننده. اهل سفر. متخصص وب متعهد

تماس با ما