کشتن الظواهری تمرکز را بر القاعده بازمی گرداند

واشنگتن – هیچ گروه تروریستی، حتی دولت اسلامی، هرگز شهرت بد و نام مستقیمی به نام القاعده نداشته است.

اما کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر این گروه، در حمله هواپیمای بدون سرنشین سیا در اوایل روز یکشنبه، نقطه عطفی برای سازمان جهانی است. هشت تن از رهبران ارشد آن در سه سال گذشته کشته شده اند و مشخص نیست چه کسی جانشین الظواهری خواهد شد.

با این حال، القاعده در کشورهای بیشتری حضور دارد و نسبت به 11 سپتامبر 2001 که ایالات متحده حمله کرد، جنگجویان بیشتری دارد. برخی از فرنچایزهای آن از آن زمان، به ویژه در سومالی و منطقه ساحل در غرب آفریقا، در حال افزایش هستند و بخش‌هایی از زمین را از دولت‌های ضعیف می‌گیرند و میلیون‌ها دلار را صرف خرید سلاح‌های جدید می‌کنند، علی‌رغم یک دهه تلاش برای تضعیف و مهار آنها. .

هیچ یک از این وابستگان تهدیدی مشابه با القاعده در 11 سپتامبر برای سرزمین آمریکا ایجاد نمی کنند، اما آنها کشنده و مقاوم هستند. شاخه القاعده در شرق آفریقا سه آمریکایی را در یک پایگاه آمریکایی در کنیا در سال 2020 کشت. یک افسر سعودی که در فلوریدا آموزش می دید در سال 2019 سه ملوان را کشت و هشت نفر دیگر را زخمی کرد. این افسر به تنهایی عمل کرد اما با شاخه القاعده در تماس بود. یمن جایی که او به برنامه های حمله خود پایان داد.

مقامات مبارزه با تروریسم گفتند، همانطور که حضور الظواهری در کابل نشان می دهد، القاعده و رهبران آن احساس اطمینان دارند که در سراسر افغانستان حرکت می کنند، اکنون که طالبان دوباره کنترل کشور را در دست گرفته است.

“سوال این نیست که این با القاعده چه می کند، بلکه این با تروریست های جادوگر در افغانستان چه می کند؟” برایان کاتولیس، معاون سیاستگذاری در موسسه خاورمیانه گفت.

القاعده تنها شبکه تروریستی جهانی در حال گذار نیست. یک یورش خطرناک در شمال غرب سوریه در اوایل فوریه توسط نیروهای عملیات ویژه ایالات متحده، فرمانده کل دولت اسلامی، ابو ابراهیم الهاشمی القریشی را کشت. از زمانی که کردهای سوریه تحت حمایت آمریکا آخرین بقایای خلافت داعش را در سوریه در سال 2019 تصرف کردند، جنگجویان داعش به جنگ چریکی بازگشتند.

اما کشتن الظواهری تمرکز خود را بر القاعده بازمی گرداند که پس از کشته شدن اسامه بن لادن در سال 2011 تحت الشعاع دولت اسلامی رقیب، که به نام داعش نیز شناخته می شود، قرار گرفت. -رهبر القاعده رهبر تحت تعقیب اف‌بی‌آی در بمب‌گذاری سال 1998 در سفارتخانه‌های آمریکا در شرق آفریقا، احتمالا جانشین الظواهری خواهد شد. اعتقاد بر این است که او در ایران زندگی می کند.

گزارش سازمان ملل در ماه ژوئیه به این نتیجه رسید که “زمینه بین المللی برای القاعده مساعد است، که قصد دارد یک بار دیگر آن را به عنوان رهبر جهاد جهانی به رسمیت بشناسد.” پروپاگاندای القاعده اکنون برای رقابت با داعش به عنوان بازیگر اصلی در الهام بخشیدن به محیط تهدید بین المللی بهتر توسعه یافته است و ممکن است در نهایت به منبع بزرگتری برای تهدید هدایت شده تبدیل شود.

هیچ کشوری به اندازه افغانستان در مورد بازگشت القاعده تحت نظارت آمریکا نیست. رئیس جمهور بایدن با اعلام مرگ الظواهری در روز دوشنبه گفت که این حمله کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که افغانستان به “پناهگاه امن تروریست ها” یا “محل برگزاری” حملات علیه ایالات متحده تبدیل نمی شود.

اما خروج نیروهای آمریکایی از کشور در آگوست گذشته بر ارتش و سازمان‌های جاسوسی برای نظارت بر احیای مجدد القاعده، با شبکه‌های اطلاعاتی محدود روی زمین و پرواز هواپیماهای بدون سرنشین از خلیج فارس در مأموریت‌های نظارتی “بر فراز افق” فشار آورد. .

بهار امسال، گزارش دیگری از سازمان ملل متحد هشدار داد که القاعده از زمانی که طالبان قدرت را به دست گرفته است، “آزادی فزاینده ای عمل” در افغانستان پیدا کرده است. این گزارش حاکی از آن است که ممکن است تعدادی از رهبران القاعده در کابل زندگی می کرده اند و افزایش اظهارات عمومی و ویدئوهای الظواهری نشان می دهد که او پس از کنترل طالبان توانست به طور مؤثرتر و آشکارتر رهبری کند.

اما اطلاعات به اشتراک گذاشته شده توسط کشورهای عضو سازمان ملل در گزارش جولای نشان داد که القاعده تهدید مستقیمی مانند دولت اسلامی در افغانستان ندارد.

گزارش سازمان ملل نتیجه گیری کرد که “القاعده به عنوان یک تهدید بین المللی فوری از پناهگاه امن خود در افغانستان دیده نمی شود، زیرا فاقد توانایی عملیاتی خارجی است و در حال حاضر تمایلی به ایجاد مشکل یا شرمساری برای طالبان بین المللی ندارد.”

در خارج از افغانستان، شاخه های دور افتاده القاعده از خودمختاری محلی برخوردار بودند و در عین حال به استراتژی کلی الظواهری پایبند بودند. به گفته متخصصان مبارزه با تروریسم، در نتیجه، مرگ او احتمالاً تأثیر کمی بر عملیات روزانه فرنچایز خواهد داشت.

ریتا کاتز، یکی از بنیانگذاران SITE Intelligence Group، که گروه های افراطی را به صورت آنلاین ردیابی می کند، گفت: «امروز، مرکز القاعده تا حد زیادی یک مرجع معنوی برای راهنمایی است – اما نه نظارت مستقیم. جنبش جهادی جهانی ثابت کرده است که مقاوم است.

مقامات نظامی و ضد تروریسم گفته اند که امروز ثروتمندترین و کشنده ترین گروه وابسته به القاعده، الشباب است که شاخه ای در سومالی و بقیه شرق آفریقا است.

بر اساس آخرین گزارش سازمان ملل، الشباب در حال حاضر 7000 تا 12000 جنگجو دارد و سالانه تقریباً 24 میلیون دلار – یک چهارم بودجه خود – را صرف تسلیحات و مواد منفجره و به طور فزاینده ای برای پهپادها می کند.

و خطر بدتر می شود. ژنرال استفن جی تاونسند، فرمانده فرماندهی آفریقایی پنتاگون، به سنا در واکس گفت.

ژنرال تاونسند گفت که نزدیک به 500 جنگجوی الشباب ماه گذشته وارد شرق اتیوپی شدند و در آخرین نشانه از ناآرامی با نیروهای اتیوپی در امتداد مرز درگیر شدند.

در ماه مه، بایدن دستوری را امضا کرد که به پنتاگون اجازه می‌دهد صدها نیروی عملیات ویژه را در سومالی مستقر کند – تا حد زیادی تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج 700 نیروی زمینی مستقر در سومالی را لغو کرد.

علاوه بر این، آقای بایدن با درخواست پنتاگون برای اقتدار دائمی برای هدف قرار دادن حدود ده ها رهبر مظنون الشباب موافقت کرد. از زمان روی کار آمدن آقای بایدن، حملات هوایی در سومالی عمدتاً به حملاتی محدود شده است که هدفشان دفاع از نیروهای شریکی است که با تهدید فوری روبرو هستند.

تصمیمات بایدن با هم، عملیات علنی ضد تروریسم آمریکا را احیا کرده است که به جنگ درجه پایین از طریق سه دولت تبدیل شده است.

مقامات نظامی گفتند که تعداد کل نیروهای آمریکایی با “حضور مستمر” در سومالی حدود 450 نفر خواهد بود. این سیستم جایگزین سیستمی خواهد شد که در آن نیروهای ایالات متحده به نیروهای سومالیایی و اتحادیه آفریقا در سفرهای کوتاه آموزش می دهند و به آنها مشاوره می دهند.

استراتژی دولت بایدن در سومالی تلاش برای کاهش تهدید الشباب از طریق سرکوب توانایی آن در طراحی و اجرای عملیات پیچیده، مانند حمله به پایگاه هوایی آمریکا در خلیج ماندا، کنیا، در ژانویه 2020 است که منجر به کشته شدن سه نفر شد. آمریکایی ها .

در ساحل، منطقه خشک وسیع در جنوب صحرا، شبه نظامیان القاعده و دولت اسلامی سال‌هاست که با دولت‌های محلی در کشورهایی مانند مالی و بورکینافاسو می‌جنگند.

با وجود ورود نیروهای فرانسوی و نیروهای حافظ صلح سازمان ملل، ستیزه جویان در سراسر مالی و سپس به کشورهای همسایه گسترش یافتند. در بورکینافاسو در جنوب، نزدیک به دو میلیون نفر به دلیل درگیری آواره شده اند.

کشورهای حاشیه خلیج گینه، مانند بنین و ساحل عاج نیز از حملات پراکنده رنج بردند، زیرا خشونت در جنوب بیشتر شد. در گزارش ژوئیه سازمان ملل متحد آمده است که گروه وابسته به القاعده موسوم به جماعت نصرت الاسلام و المسلمین (JNIM) افراد استخدام شده را در بورکینافاسو قبل از اعزام مجدد آنها به “کشورهای مبدا” آموزش می دهد.

جدی ترین ترس از ترور در سوریه بر هزاران جنگجوی داعش در شمال شرق این کشور متمرکز است.

مقامات ضد تروریسم ایالات متحده در سال های اخیر نسبت به حوره الدین وابسته به القاعده در سوریه ابراز نگرانی کرده اند که به گفته آنها با سوء استفاده از اوضاع نابسامان امنیتی در شمال غرب کشور و حفاظت ناخواسته توسط سپرها، حملاتی را علیه غرب طراحی می کند. پدافند هوایی روسیه. . نیروهای دولتی سوریه

اما حملات هوایی اخیر آمریکا، مانند حمله در ماه ژوئن در استان ادلب که به گفته ارتش، ابوحمزه الیمانی، یکی از رهبران ارشد این گروه را کشته است، برخی نگرانی ها را برطرف کرده است.

برای بیش از یک دهه، شاخه القاعده در یمن یکی از خطرناک ترین سازمان های تروریستی روی کره زمین بوده است. این گروه سال‌ها صرف ساخت مواد منفجره غیرقابل شناسایی، از جمله تلاش برای پنهان کردن بمب‌ها در دستگاه‌هایی مانند تلفن‌های همراه کرد. او حداقل سه بار برای منفجر کردن هواپیماهای آمریکایی تلاش کرده است، اما بی‌نتیجه است.

اما کارشناسان مبارزه با تروریسم آمریکا و اروپا می گویند که بسیاری از رهبران این گروه در سال های اخیر کشته شده اند و به توانایی آن برای سازماندهی یا اجرای عملیات علیه غرب آسیب وارد کرده است.

درگیری با جنگجویان رقیب دولت اسلامی و حوثی ها در یمن نیز باعث تضعیف این گروه شده است که نام کامل آن القاعده در شبه جزیره عربستان است. اگرچه تعداد این گروه کوچک شده است، اما مقامات اطلاعاتی و ضد تروریسم هشدار می دهند که این سازمان همچنان خطرناک است.

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

تماس با ما