کشف ارتباط مرموز بین خروپف و سرطان

بعدی- بر اساس مطالعه بزرگی که در 5 سپتامبر در کنفرانس بین المللی انجمن تنفسی اروپا (ERS) در بارسلون اسپانیا ارائه شد، افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب (OSA) بیشتر در معرض ابتلا به سرطان هستند. اگرچه همه کسانی که خروپف می کنند آپنه انسدادی خواب ندارند، خروپف با صدای بلند یک علامت رایج است.

بر اساس این گزارش به نقل از OSA ، دستور می دهد آپنه خواب یک اختلال خواب رایج است که در آن افراد در طول خواب، راه هوایی فوقانی را انسداد جزئی یا کامل دارند و باعث می‌شود چندین بار در شب دچار مشکل در تنفس شوند. این وضعیت اغلب منجر به خروپف بلند، نفس نفس زدن، خفگی و خواب آلودگی در طول روز می شود.

تخمین زده می شود که OSA حداقل 13٪ از جمعیت را تحت تاثیر قرار دهد. افرادی که اضافه وزن یا چاقی دارند، دیابت دارند، سیگار می کشند یا مقادیر زیادی الکل مصرف می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

دکتر آندریاس پالم که این مطالعه را ارائه کرد، محقق و مشاور ارشد در دانشگاه اوپسالا در سوئد است. وی گفت: از قبل می دانستیم که بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند، اما تاکنون مشخص نشده است که آیا این به دلیل خود آپنه انسدادی خواب است یا سایر عوامل مرتبط با سرطان مانند چاقی، سبک زندگی و … بیماری قلبی عروقی.” . در آن شرکت کنند.

دکتر پالم و همکارانش داده های 62811 بیمار را پنج سال قبل از شروع درمان OSA در سوئد بررسی کردند. بیماران با فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) تحت درمان قرار گرفتند که فشار مثبت راه هوایی را از طریق یک ماسک برای باز نگه داشتن راه هوایی در طول خواب فراهم می کند. محققان این داده ها را به داده های ثبت ملی سرطان سوئد و داده های اجتماعی-اقتصادی از آمار سوئد مرتبط کردند.

دانشمندان همچنین عواملی مانند اندازه بدن، سایر مشکلات سلامتی و وضعیت اجتماعی-اقتصادی را که می‌توانند بر نتایج تأثیر بگذارند، در نظر گرفتند. آنها با 2093 بیمار مبتلا به آپنه انسدادی خواب و تشخیص سرطان تا پنج سال قبل از تشخیص آپنه انسدادی خواب با یک گروه کنترل شامل 2093 بیمار مبتلا به آپنه انسدادی خواب اما نه سرطان مصاحبه کردند. آنها شدت آپنه انسدادی خواب خود را با استفاده از شاخص آپنه خواب (AHI) اندازه گیری کردند که تعداد اختلالات تنفسی در طول خواب را اندازه گیری می کند، یا شاخص اشباع اکسیژن (ODI) که تعداد دفعات کاهش سطح اکسیژن خون در هر ساعت را اندازه گیری می کند. . .

وی گفت: «ما دریافتیم که بیماران مبتلا به سرطان، آپنه انسدادی خواب شدیدتری داشتند که با میانگین آپنه و شاخص تنگی نفس 32 در مقابل 30 و شاخص اشباع اکسیژن 28 در مقابل 26 اندازه گیری شد. در تجزیه و تحلیل بیشتر زیرگروه، ODI در بیماران مبتلا به سرطان ریه (38 در مقابل 27)، سرطان پروستات (28 در مقابل 24)، و ملانوم بدخیم (32 در مقابل 25) بالاتر بود.

نتایج این مطالعه نشان دهنده لزوم در نظر گرفتن آپنه خواب درمان نشده به عنوان یک عامل خطر سرطان و لزوم آگاهی پزشکان از احتمال ابتلا به سرطان در هنگام درمان بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب است.

با این حال، از آنجایی که این مطالعه فقط به داده‌های یک نقطه زمانی نگاه کرده است، نمی‌تواند نشان دهد که OSA باعث سرطان می‌شود، بلکه فقط ارتباط آن با سرطان است. برخی از عوامل مهم سبک زندگی مانند فعالیت بدنی و ترجیحات غذایی فردی در این مطالعه بررسی نشدند.

نقطه قوت اصلی این مطالعه در حجم زیاد و کیفیت بالای داده ها در مورد تشخیص سرطان و آپنه انسدادی خواب است. با این حال، دکتر پالم و همکارانش قصد دارند تعداد بیماران را در آینده افزایش دهند و در طول زمان آنها را دنبال کنند تا اثرات بالقوه CPAP بر بروز سرطان را مطالعه کنند.

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما