کشف جدید تلسکوپ جیمز وب

تلسکوپ جیمز وب یک کشف علمی بزرگ دیگر را به فهرست رو به رشد خود اضافه کرده است. این تلسکوپ فضایی برای اولین بار نشانه هایی از دی اکسید کربن را در جو سیاره ای خارج از منظومه شمسی شناسایی کرده است.

اگرچه این سیاره فراخورشیدی ممکن است هرگز حیاتی را که ما می‌شناسیم فراهم نکند، اما کشف موفقیت‌آمیز دی اکسید کربن، محققان را امیدوار می‌کند تا مشاهدات مشابهی بر روی اجسام صخره‌ای انجام دهند که احتمالا میزبان حیات هستند.

ناتالی باتالها، استاد دانشگاه کالیفرنیا، سانتا کروز و یکی از صدها نفری که روی پروژه جیمز وب کار می کنند، گفت.

مطالعه این دانشمندان بر روی سیاره فراخورشیدی WASP-39، یک غول گاز داغ که به دور ستاره ای در فاصله 700 سال نوری از ما می چرخد، انجام شد. نتایج این مطالعه به زودی در مجله Nature منتشر خواهد شد.

پیر-اولیویه لگ، اخترفیزیکدان به خبرگزاری فرانسه گفت: برای من، این دری را برای تحقیقات آینده در مورد ابرسیاره ها باز می کند. [سیارات بزرگتر از زمین از کوچکتر از نپتون] یا حتی سیاراتی به اندازه زمین.”

ناسا در بیانیه ای اعلام کرد که کشف دی اکسید کربن به دانشمندان کمک می کند تا در مورد چگونگی شکل گیری WASP-39 اطلاعات بیشتری کسب کنند. این سیاره فراخورشیدی که هر چهار روز یک بار از زمین به دور ستاره خود می چرخد، یک چهارم جرم مشتری است، اما قطر آن 1.3 برابر بزرگتر است.

فرکانس مداری و جو بزرگ آن، این سیاره فراخورشیدی را به یک کاندیدای ایده آل برای آزمایش اولیه طیف‌نگار مادون قرمز پیشرفته جیمز وب تبدیل کرده است.

هر بار که یک سیاره فراخورشیدی از مقابل ستاره خود می گذرد، مقدار تقریباً نامحسوسی از نور را مسدود می کند. اما در اطراف لبه های سیاره، نور کمی از جو عبور می کند.

طیف‌سنج مادون قرمز نزدیک جیمز وب (NIRSpec) می‌تواند تغییرات کوچکی را که جو در نور ایجاد می‌کند تشخیص دهد و به دانشمندان اجازه دهد ترکیب گاز آن را تعیین کنند.

تلسکوپ های هابل و اسپیتزر قبلا آب، سدیم و بخار پتاسیم را در جو WASP-39 شناسایی کرده اند، اما اکنون با کمک جیمز وب، دی اکسید کربن را می توان به این لیست اضافه کرد.

ظفار رستمکولوف، نویسنده این تحقیق گفت: این کشف گام بسیار مهمی در علم سیارات فراخورشیدی است.

منبع: یورونیوز

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

تماس با ما