کشف جدید دانشمندان دانشگاه هاروارد

بعدی- طرز فکر خوش بینانه چیست؟ افراد خوش بین بر جنبه های مثبت موقعیت ها تمرکز می کنند و نتایج مثبت رویدادها را پیش بینی می کنند. آنها همچنین به توانایی خود برای دستیابی به چیزهای خوب اطمینان دارند. با این حال، این نوع تفکر چه ربطی به سلامت ما دارد؟

طبق مطالعه منتشر شده در مجله انجمن سالمندان آمریکا، سطوح بالاتر خوش بینی با طول عمر بیشتر و احتمال زنده ماندن بیش از 90 سال مرتبط است. این مطالعه که 159255 زن را با پیشینه‌های قومی مختلف مورد بررسی قرار داد، ثابت می‌کند که خوش‌بینی می‌تواند به طور قابل توجهی زندگی افراد را افزایش دهد.

بر این اساس، محققان دریافتند که بین خوش‌بینی و طول عمر در بین گروه‌های نژادی و قومی رابطه واضحی وجود دارد و متغیرهای سبک زندگی حدود یک چهارم این رابطه را تشکیل می‌دهند. هیامی کوگا، نویسنده ارشد این مقاله از دانشگاه هاروارد، می گوید: «اگرچه خود خوش بینی ممکن است توسط عوامل ساختاری اجتماعی کاهش یابد، نتایج ما نشان می دهد که مزایای بلندمدت خوش بینی ممکن است در همه گروه های نژادی و قومی وجود داشته باشد.

در واقع، اگرچه در محیط‌های مختلف قومی و فرهنگی تفاوت‌هایی در چشم‌انداز و انتظارات و همچنین خوش‌بینی وجود دارد، اما افراد خوش‌بین‌تر در همان محیط‌ها بیشتر زندگی می‌کنند. تنش، عدم اطمینان نسبت به آینده و اضطراب در زمینه های مختلف از جمله عواملی هستند که سطح خوش بینی را کاهش می دهند.

این عوامل و بسیاری از عوامل مشابه دیگر، توانایی تفکر و تصمیم گیری صحیح را از افراد سلب می کند و اغلب منجر به نتایج منفی می شود که باز هم سطح خوش بینی را در افراد کاهش می دهد.

برعکس، افراد خوش بین بهتر می توانند تصمیم بگیرند و با مشکلات روبرو شوند و مغز آنها در موقعیت های مختلف به خوبی کار می کند. این به افراد این اطمینان را می دهد که حتی اگر به نتیجه مناسبی نرسند، راه دیگری برای حل مشکلات خود خواهند یافت.

این امر اثرات استرس و ترس را به میزان قابل توجهی بر سلامت بدن کاهش می دهد که به صورت عملی منجر به طول عمر بیشتر افراد می شود. اما دانشمندان تاکید می کنند که این خوش بینی باید واقعی و حاصل باور درونی فرد باشد و خوش بینی کاذب نمی تواند چنین پیامدهای بلندمدتی داشته باشد.

منبع: راهنما

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما