کشف ماده تاریک که می تواند درمان سرطان را متحول کند

بعدی- دانشمندان بیشتر و بیشتر در مورد نقش اسرارآمیز اپی ژنتیک کشف می کنند و در مورد چگونگی تغییر ژن ها در کنترل روش توسعه سرطان مطالعه می کنند.

به گزارش فرارو به نقل از بی بی سی، نتایج تحقیقات انجام شده توسط مؤسسه تحقیقات سرطان نشان می دهد که این ماده که اغلب «ماده تاریک» نامیده می شود، می تواند روش تشخیص و درمان سرطان را تغییر دهد و به اشکال جدیدی از آزمایش منجر شود. برای این بیماری به تطبیق درمان کمک می کند. با این حال، هنوز راه زیادی در پیش است و تحقیقات هنوز در مراحل اولیه است.

هنگامی که بیشتر مردم به ژنتیک فکر می کنند، ذهن آنها به تغییرات ساختاری در کد DNA که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود، معطوف می شود. در نتیجه، تمرکز زیادی روی چگونگی ایجاد این جهش‌های ژنتیکی باعث ایجاد سرطان شده است.

با این حال، در سال های اخیر، دانشمندان پدیده نه چندان ساده دیگری به نام “اپی ژنتیک” را کشف کرده اند. اپی ژنتیک مطالعه این است که چگونه رفتار و محیط یک فرد می تواند باعث ایجاد تغییراتی شود که بر عملکرد ژن های آنها تأثیر می گذارد. اپی ژنتیک شما با افزایش سن و در پاسخ به محل زندگی و نحوه زندگی شما تغییر می کند. اپی ژنتیک کد DNA را تغییر نمی دهد، اما می تواند دسترسی به ژن ها را کنترل کند و به طور فزاینده ای نقش مهمی در ایجاد سرطان ایفا می کند.

اپی ژنتیک چیست؟

پروفسور تروور گراهام، مدیر مرکز تکامل و سرطان در موسسه تحقیقات سرطان در لندن، گفت: “ما سطح بیشتری از کنترل را بر نحوه رفتار سرطان ها کشف کرده ایم، چیزی که ما آن را به “ماده تاریک” سرطان تشبیه می کنیم. او به بی‌بی‌سی گفت که ممکن است «رشته‌های دی‌ان‌ای» وجود داشته باشد که در هر سلول انباشته می‌شوند و می‌توانند ژن‌هایی را که خوانده می‌شوند تغییر دهند. او افزود که موقعیت سیناپسی می تواند در تعیین نحوه رفتار خرچنگ ها بسیار مهم باشد. پروفسور گراهام افزود: این کشف علاقه را از فردا تغییر نخواهد داد با این حال این یافته می تواند راهی برای توسعه درمان های جدید باشد.

به عنوان مثال، آزمایش ژنتیکی برای جهش ژن BRCA که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد، تنها بخشی از تصویر را در مورد سرطان فرد ارائه می دهد.

پروفسور گراهام می افزاید: “با آزمایش تغییرات ژنتیکی و اپی ژنتیکی، ما می توانیم با دقت بسیار بیشتری پیش بینی کنیم که کدام روش درمانی برای سرطان یک فرد خاص بهتر عمل می کند.”

نتایج این تحقیق در دو مقاله در مجله Nature منتشر شد. مقاله اول بیش از 1300 نمونه از 30 سرطان روده بزرگ را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و نشان داد که تغییرات اپی ژنتیکی در سلول های سرطانی بسیار رایج است و به رشد آنها بیشتر از سایر سلول ها کمک می کند.

در مقاله دوم تعداد زیادی نمونه گرفته شده از قسمت های مختلف تومور مورد بررسی قرار گرفت. این ارزیابی نشان داد که نحوه رشد سلول های سرطانی اغلب توسط عواملی غیر از جهش DNA کنترل می شود.

محققان می گویند که یافته های آنها نمی تواند ثابت کند که تغییرات اپی ژنتیک مستقیماً منجر به تغییر در رفتار سرطان ها می شود و باید تحقیقات بیشتری برای اثبات این موضوع انجام شود.

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

تماس با ما