کشف «پروتئین جوانی» در شبکیه چشم انسان

بعدی- دانشمندان سال ها و حتی قرن هاست که به دنبال راهی برای افزایش عمر انسان بوده اند. در این میان، شناسایی ساختارهای مرتبط با افزایش سن در بدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در یکی از این تلاش ها، دانشمندان موفق به شناسایی نوعی پروتئین در شبکیه چشم انسان شده اند که حذف آن منجر به پیری چشم می شود.

بر اساس مطالعه اخیر موسسه ملی چشم (NEI) روی موش، از دست دادن فاکتور پروتئینی مشتق از کروموزوم اپیتلیال (PEDF) که از سلول های پشتیبان شبکیه محافظت می کند، ممکن است باعث تغییرات مرتبط با افزایش سن شود. .

بیماری های شبکیه مرتبط با افزایش سن، مانند دژنراسیون ماکولای وابسته به سن (AMD)، می تواند باعث نابینایی شود. این کشف جدید می تواند به تولید داروهایی برای متوقف کردن AMD و سایر شرایط پیری شبکیه کمک کند.

دکتر پاتریشیا پکرا، رئیس بخش ساختار و عملکرد پروتئین در مؤسسه ملی آمار و نویسنده ارشد این مطالعه می‌گوید: «متخصصان PEDF را پروتئین «جوانی» نامیده‌اند، زیرا در شبکیه جوان فراوان است اما در طول پیری کاهش می‌یابد. مطالعه. این مطالعه برای اولین بار نشان می دهد که حذف PEDF به سادگی منجر به تغییرات ژنتیکی زیادی می شود که پیری در شبکیه را تقلید می کند.

شبکیه از لایه‌هایی از سلول‌ها تشکیل شده است که برای تشخیص و تفسیر سیگنال‌های نوری که مغز برای تولید بینایی استفاده می‌کند، با هم کار می‌کنند. گیرنده های حساس به نور شبکیه در بالای لایه ای از سلول های پشتیبان به نام اپیتلیوم رنگدانه شبکیه (RPE) قرار دارند.

هنگامی که گیرنده های نوری نور را تشخیص می دهند، RPE آنها را تغذیه می کند. نکته جالب در مورد این فرآیند این است که هر بار که گیرنده های نوری نور را تشخیص می دهند، به نوعی عملاً مصرف می شود و نوک آنها می افتد.

در طی این فرآیند، سلول‌های گیرنده نور توانایی تشکیل بخش‌های جدید را از دست می‌دهند که متعاقباً توانایی خود را برای تشخیص نور از دست می‌دهند. بنابراین بدون مواد مغذی ارائه شده توسط RPE، گیرنده های نوری می میرند. بنابراین پیری یا مرگ سلول های اپیتلیال شبکیه باعث از دست دادن بینایی در افراد مبتلا به AMD یا انواع خاصی از آتروفی شبکیه می شود.

بنابراین، دانشمندان با انجام آزمایش‌هایی بر روی موش‌ها و حذف پروتئین مورد نیاز، دریافتند که این روش به سادگی علائم پیری را در شبکیه موش آشکار می‌کند. این دستاورد می تواند نه تنها در درمان اختلالات مربوط به پیری چشم بلکه در زمینه غلبه بر پیری بسیار مفید باشد. نتایج این تحقیق در مجله International Journal of Molecular Sciences منتشر شده است.

منبع: شما را راهنمایی کند

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

تماس با ما