کلمبیا: دولت جدید خواستار مبارزه با تشدید خشونت در مناطق روستایی شد

خشونت تأثیر مخربی دارد، به ویژه بر زنان و کودکان، مردم بومی، مردم آفریقایی تبار، رهبران جامعه و مدافعان حقوق بشر.

دولت جدید کلمبیا ماه آینده کار خود را آغاز می کند و این گزارش مجموعه ای از توصیه ها را تشریح می کند که باید فوراً برای محافظت از زندگی و حمایت از حقوق افراد آسیب دیده اجرا شوند.

از خشونت بیشتر جلوگیری کنید

این گزارش که به زبان اسپانیایی منتشر شد، همچنین خواستار اصلاحات در بخش امنیتی شد و به نگرانی در مورد نقض حقوق بشر توسط نیروهای امنیتی دولتی، از جمله “محرومیت خودسرانه از زندگی” اشاره کرد. ارتباط ادعایی بین برخی مقامات دولتی، نیروهای امنیتی و گروه های خشونت آمیز نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

این وظیفه دولت است که از مردم در برابر خشونت محافظت کند و این کار را به گونه ای انجام دهد که به قوانین بین المللی حقوق بشر احترام بگذارد. به همین دلیل است که ما از دولت می خواهیم که سیاست های عمومی را برای واکنش موثر و جلوگیری از خشونت بیشتر اتخاذ کند. تعهدات کلمبیا بر اساس قوانین بین المللی حقوق بشر.

حضور رو به رشد

در این گزارش آمده است که از بین بردن طیف گسترده ای از گروه های مسلح غیردولتی و سازمان های جنایتکار فعال در کلمبیا باید در کنار تقویت حاکمیت قانون و تقویت نهادهای عمومی در مناطقی که بیشترین آسیب را دیده اند، اولویت دولت باشد.

این کشور از زمان امضای توافقنامه صلح در سال 2016 بین مقامات و گروه فارک-اس پی ال ​​ای که به نیم قرن درگیری پایان داد، شاهد کاهش شدید خشونت بوده است. دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر به نقل از موسسه مطالعات توسعه و صلح (ایندپاز)، گفت که قتل از 12665 ​​در سال 2012 به کمتر از 1240 در سال 2016 کاهش یافته است.

با این حال، گروه‌های مسلح غیردولتی و سازمان‌های جنایی – که اغلب در قاچاق مواد مخدر، استخراج غیرقانونی معادن و سایر فعالیت‌های غیرقانونی دخیل هستند – در دو سال گذشته حضور خود را در مناطق مختلف گسترش داده‌اند.

در این گزارش آمده است که واکنش عمدتا نظامی دولت نتوانسته است این گسترش را متوقف کند، در حالی که حضور محدود نهادهای غیرنظامی وضعیت را تشدید کرده است. فقدان فرصت های آموزشی و شغلی نیز خطر استخدام کودکان و نوجوانان توسط گروه های مسلح غیر دولتی را افزایش داد.

به دست آوردن کنترل

سال گذشته، دفتر حقوق بشر سازمان ملل در کلمبیا کشته شدن 100 مدافع حقوق بشر را تأیید کرد. علاوه بر این، از اول ژانویه تا 30 ژوئن سال جاری، این اداره اطلاعاتی در مورد قتل 114 فعال دریافت کرده است که تاکنون 22 مورد تأیید شده است.

این گزارش نشان می‌دهد که چگونه گروه‌های مسلح و سازمان‌های جنایتکار تاکتیک‌های مختلفی را برای کنترل جوامع اتخاذ کرده‌اند، از جمله با اعمال قوانین و محدودیت‌هایی برای حرکت.

یکی از مدافعان حقوق بشر به نویسندگان کتاب گفت: “ما باید همانطور که آنها به ما می گویند انجام دهیم… در جاده ایست های بازرسی وجود دارد که مردانی با سلاح های سنگین ما را متوقف می کنند و به ما می گویند که باید برای خروج و بررسی تلفن هایمان اجازه بگیریم.”

روش های سنتی تهدید شده

در برخی موارد، جوامع بومی و آفریقایی-کلمبیایی مجبور به انجام فعالیت‌های غیرقانونی شده‌اند و شیوه‌های سنتی زندگی خود مانند ماهیگیری و شکار را کنار گذاشته‌اند.

در این گزارش آمده است که خشونت بافت اجتماعی جوامع را از بین می برد و هویت فرهنگی و خودمختاری را به خطر می اندازد. جوامع و رهبران آنها که سعی در حفاظت از سرزمین، زندگی، فرهنگ و محیط زیست خود دارند با خطرات جدی روبرو هستند.

به عنوان نمونه می توان به جمعیت بومی ناسا در شهرستان کائوکا در جنوب غربی اشاره کرد که مدت هاست هدف تهدیدها و حملات قرار گرفته اند. چهار رهبر ناسا در چند ماه اول سال جاری کشته شدند. این گزارش هشدار داد که خشونت، قاچاق مواد مخدر و صنایع استخراجی، شیوه زندگی و بقای کل جامعه را تهدید می کند.

به همین ترتیب، وضعیت فعلی ممکن است ناپدید شدن مردم بومی Jiu را که در سواحل رودخانه Guaviare زندگی می کنند و در حال حاضر حدود 2261 نفر هستند، تسریع کند.


زنی برای صلح و آشتی در کلمبیا نقاشی دیواری می کشد.

© UNMVC/جنیفر مورنو

زنی برای صلح و آشتی در کلمبیا نقاشی دیواری می کشد.

اجرای توافقنامه صلح

این گزارش از دولت جدید می خواهد تا از اجرای کامل توافقنامه صلح، که شامل تعقیب جایگزینی داوطلبانه محصولات کوکا است، به جای حذف اجباری آنها، اطمینان حاصل کند.

علاوه بر این، برنامه های اصلاحات و توسعه روستایی باید با مشارکت جوامع آسیب دیده اجرا و تقویت شود، در حالی که ظرفیت دولت های محلی، که شامل جوامع بومی و آفریقایی نیز می شود، باید تقویت شود.

خانم باشله گفت که تمرکز دولت آینده بر صلح و اجرای منطقه ای توافقنامه صلح “رویکرد درستی است که دفتر من از آن حمایت می کند.”

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز بر اهمیت گفتگو برای بازسازی اعتماد به دولت و نهادهای آن تاکید کرد.

او گفت: «من از مسئولان می‌خواهم که صدای همه بخش‌های جامعه را بشنوند. مردمی که در مناطق روستایی و دورافتاده زندگی می‌کنند، کسانی هستند که بیشترین آسیب را از این بلایای خشونت دیده‌اند، اما همچنین در موقعیت بهتری برای ترسیم مسیری به سوی آینده‌ای آرام‌تر هستند.»

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

تماس با ما