کمیسیون انتخابات پاکستان حکم داد که عمران خان به مدت پنج سال از تصدی پست رد صلاحیت شد | CNN


اسلام آباد، پاکستان
CNN

کمیسیون انتخابات پاکستان روز جمعه تصمیم گرفت عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان را از تصدی پست سیاسی برای یک دوره پنج ساله محروم کند، اقدامی که احتمالاً به تنش های سیاسی در این کشور دامن می زند.

سیکندر سلطان راجا، رئیس ECP هنگام خواندن این توصیه اظهار داشت که خان به دلیل دست داشتن در “اقدامات فاسد” رد صلاحیت شده است.

این کمیسیون گفت که تصمیمش بر اساس این پیش‌فرض است که خان در رابطه با آگهی هدایایی که رهبران عربستان سعودی و دبی برای او ارسال کرده بودند، «اظهارات نادرستی» بر اساس قانون اساسی این کشور صادر کرده است.

روز جمعه در انتظار تظاهرات حامیان خان، حضور گسترده پلیس در خارج از دفتر کمیسیون انتخابات در اسلام آباد پایتخت بود. شبه نظامیان در سرتاسر شهر مستقر شدند و منطقه سرخ که ساختمان های اصلی دولتی از جمله کمیسیون انتخابات را پوشش می دهد، بیشتر به روی ترافیک بسته بود.

در یک کنفرانس مطبوعاتی درست پس از اعلام ECP، رهبران حزب خان، تحریک انصاف پاکستان (PTI)، گفتند که این موضوع را به دادگاه عالی اسلام آباد خواهند برد و مدعی شدند که تصمیم ECP “سوگیرانه” بوده است.

فواد چودری، رئیس حزب تحریک انصاف روز جمعه گفت که این “آغاز یک انقلاب” است و از هوادارانش خواست تا “از خانه های خود خارج شده و در حمایت از قانون اساسی به خیابان ها بیایند”.

این اعلامیه این احتمال را افزایش می دهد که خان نتواند برای انتخابات عمومی بعدی که انتظار می رود در سال 2023 برگزار می شود نامزد شود. CNN برای اظهار نظر با وکیل خان تماس گرفته است.

تصمیم کمیسیون آخرین مورد از یک سری شکست‌ها برای خان است که تا حد زیادی در ماه آوریل با رای عدم اعتماد از سمت خود برکنار شد.

حزب سیاسی جنبش دموکراتیک پاکستان، بخشی از ائتلاف حاکم این کشور که خان را از قدرت برکنار کرد، برای تحقیقات کمیسیون لابی کرده است.

با این حال، کریکت‌بازی که تبدیل به رهبر پوپولیست شده است، محبوبیت زیادی دارد.

او بارها مدعی شده است که برکناری او از سمت خود نتیجه توطئه ای به رهبری آمریکا علیه او بوده است. همچنین گفته شد که شهباز شریف، نخست وزیر کنونی و ارتش پاکستان پشت برکناری وی بوده اند.

ادعاهای او در میان جوانان کشوری که خشم و سرخوردگی را نسبت به تشکیلات سیاسی و نظامی به خاطر افزایش هزینه زندگی و احساسات ضد آمریکایی تغذیه می‌کند، برانگیخته است.

ایالات متحده، ائتلاف حاکم و ارتش پاکستان اتهامات خان را رد کرده اند.

محبوبیت مستمر او به پیروزی‌های اخیر حزبش در انتخابات منطقه‌ای تبدیل شده است و او بارها در راهپیمایی‌های گسترده‌ای که پس از برکناری‌اش برگزار شده است، خواستار رأی‌گیری جدید پارلمان شده است.

خان بارها خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شده و گفته است که حامیان خود را در راهپیمایی طولانی به سمت اسلام آباد رهبری خواهد کرد.

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما