کمیسیون عالی تحقیق در مورد حقوق بشر سازمان ملل فاش کرد که جنایات جنگی در درگیری اوکراین مرتکب شده است

این کشف در اولین گزارش کمیسیون مستقل بین المللی تحقیق درباره اوکراین که در ماه مارس سال جاری به درخواست کشورهای عضو شورای حقوق بشر تشکیل شد، به دست آمد.

بیشتر کار این کمیسیون بر تحقیقات در مناطق کیف، چرنیهف، خارکف و سومی متمرکز بود، جایی که در اوایل جنگ ادعاهایی مبنی بر جدی ترین نقض حقوق علیه نیروهای روسیه یا تحت حمایت روسیه مطرح شد.

بررسی جامع

اریک ماس، رئیس کمیسیون گفت که بازرسان از محل بازدید کرده اند 27 شهرک و شهرک، مصاحبه با بیش از 150 قربانی و شاهد. آنها همچنین “محل های تخریب، گورها، مکان های بازداشت و شکنجه” و همچنین بقایای سلاح ها را جستجو کردند.

بر اساس شواهد جمع آوری شده تاکنون وی به خبرنگاران در ژنو گفت: در زمان تشکیل این کمیسیون، پس از انجام تحقیقات در این چهار حوزه که قبلاً ذکر شد، متوجه شدیم که جنایات جنگی در اوکراین انجام شده است.

این نتیجه گیری با یافته های منتشر شده در اوایل سال جاری توسط ماموریت نظارت بر حقوق بشر سازمان ملل متحد در اوکراین (HRMMU) مطابقت دارد.

ثبت شده کشتار غیرقانونی – از جمله اعدام های خلاصه شده غیرنظامیان – در بیش از 30 شهرک در مناطق کیف، چرنیهف، خارکف و سومی، توسط نیروهای مسلح روسیه در جریان کنترل این مناطق در اواخر فوریه و مارس.

اعدام وحشیانه

از دیگر یافته‌های کلیدی این گزارش می‌توان به «تعداد زیاد اعدام‌های ناگهانی» در 16 شهرک و شهرک اشاره کرد که شامل «عناصر مشترک جنایات» است.علائم واضح اعدام بر روی اجساد مانند دستبند زدن به پشت، شلیک گلوله به سر و شکاف های گلو.“.

این گزارش که اوایل روز جمعه به شورای حقوق بشر ارائه شد، همچنین نحوه استفاده از سلاح های انفجاری توسط نیروهای فدرال روسیه را “بدون تمایز بین غیرنظامیان و جنگجویان در مناطق پرجمعیت”، مستند کرد.

ما از تعداد زیاد اعدام ها و سایر سوء استفاده ها توسط نیروهای روسی شوکه شدیم و کمیسیون دریافت کرد گزارش های مداوم از شکنجه و بدرفتاری. “

خشونت جنسی، از جمله علیه کودکان

اتهامات تکان دهنده همچنین معلوم شد که خشونت جنسی علیه جوامع اوکراینی – از جمله کودکان – وجود دارد.

این کمیسیون موارد خشونت جنسی و خشونت مبتنی بر جنسیت را بررسی کرد. کمیسر یاسمینکا دومور گفت که مواردی را مستند کرده است که در آن برخی از سربازان فدراسیون روسیه مرتکب چنین جنایاتی شده اند.

کمیسر پابلو دی گریو گفت که نیروهای اوکراینی نیز مسئول نقض حقوق بشر هستند: «ما متوجه شدیم دو مورد بدرفتاری با سربازان فدراسیون روسیه توسط سربازان اوکراینی، و ما در بیانیه خود به این موضوع اشاره کردیم. ما به وضوح پیدا کردیم تعداد بسیار بیشتری از پرونده های جنایات جنگی توسط فدراسیون روسیه. “


دبیر کل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش (در مرکز) از بوچا در حومه پایتخت اوکراین، کیف، بازدید می کند.

عکس سازمان ملل/ اسکندر دبیبه

دبیر کل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش (در مرکز) از بوچا در حومه پایتخت اوکراین، کیف، بازدید می کند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم