کمیسیون مستقل سطح بالای امنیت و توسعه در منطقه بحران زده ساحل در سازمان ملل راه اندازی شد.

این کمیسیون مستقل روز شنبه در نیویورک در حاشیه مناظره سالانه مجمع عمومی در جریان یک رویداد سطح بالا در مورد ساحل که تحت نظارت سازمان ملل متحد، کمیسیون اتحادیه آفریقا و جامعه اقتصادی برگزار شد، رسما اعلام شد. کشورهای آفریقای غربی (ECOWAS) و گروه پنج برای ساحل (G5 Sahel).

این ساحل در سراسر آفریقا از اقیانوس اطلس در غرب تا اقیانوس هند در شرق امتداد دارد و از بخش هایی از بورکینافاسو، کامرون، چاد، مالی، موریتانی، نیجر، نیجریه، سنگال و سودان می گذرد.

در حالی که دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) گفت که منطقه ساحل با «بدترین نیازهای بشردوستانه در سال‌های اخیر که نیازمند افزایش فوری واکنش‌های اضطراری است» مواجه است، دبیر کل سازمان ملل هفته گذشته نسبت به افزایش ناامنی از جمله گسترش تروریست‌ها هشدار داد. از گروه های مسلح غیردولتی، همراه با بی ثباتی سیاسی، تا ایجاد بحران در منطقه ساحل که یک “تهدید جهانی” است.

وی گفت که بحران با تغییرات آب و هوایی تشدید می شود… “و اگر کاری انجام نشود، اثرات تروریسم، افراط گرایی خشونت آمیز و جنایات سازمان یافته فراتر از منطقه و قاره آفریقا احساس خواهد شد.”


دبیر کل آنتونیو گوترش (سمت راست) با محمدو ایسوفو، رئیس هیئت عالی سطح مستقل امنیت، حکومت و توسعه در ساحل دیدار می کند.

عکس سازمان ملل/ ریک باجورناس

دبیرکل آنتونیو گوترش (راست) با محمدو ایسوفو، رئیس هیئت عالی سطح مستقل امنیت، حکومت و توسعه در ساحل دیدار می کند.

رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا، رئیس کمیسیون جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا و دبیر اجرایی گروه G5 ساحل در اظهارات روز شنبه خود [a joint force established in 2017 to respond to the expansion of armed and violent extremist groups and deteriorating security in the region]آقای گوترش به طور رسمی کمیسیون مستقل سطح عالی امنیت و توسعه را در ساحل به رهبری رئیس جمهور سابق نیجر ماهامادو ایسوفو راه اندازی کرد.

آنها چالش‌های کلیدی در ساحل، از جمله افزایش افراط‌گرایی خشونت‌آمیز، شکنندگی فزاینده اقتصادهای منطقه به دلیل تأثیر تغییرات آب و هوایی و همه‌گیری کووید-19، و همچنین انتقال‌های سیاسی پیچیده را برجسته کردند.

آنها خواستار تلاش‌های هماهنگ بین‌المللی، منطقه‌ای و محلی در ساحل و در منطقه گسترده‌تر برای رسیدگی به چالش‌های کنونی در حوزه‌های امنیتی، حکومت‌داری و توسعه و اتخاذ رویکردهای امنیتی مردم محور بر اساس استراتژی‌های سیاسی جامع شدند.

شرکت کنندگان همچنین از جامعه بین المللی خواستند تا پاسخ ها را متناسب با نیازهای منطقه، از جمله با ارائه حمایت های فنی، مالی، مادی و لجستیکی بسیار مورد نیاز، افزایش دهد.

آنها حمایت چهار سازمان از کار هیئت مستقل عالی رتبه را تایید کردند و منتظرند نتایج ارزیابی استراتژیک مستقل در سی و ششمین نشست عادی مجمع سران کشورها و دولت های اتحادیه آفریقا ارائه شود. برگزار شود. در فوریه 2023 منتشر شد.

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

تماس با ما