کم آبی چیست و برای مقابله با آن چه کنیم؟

بعدی- بر خلاف سایر رویدادهای شدید مانند آتش سوزی و سیل، خشکسالی اغلب به کندی رخ می دهد و از طریق حضور پنهان خسارات قابل توجهی ایجاد می کند. کم آبی چیست و برای پیشگیری از آن چه باید کرد؟

به گزارش فرارو به نقل از دویچه وله، پس از تابستان بسیار گرم و باران اندک که باعث خشک شدن جنگل ها و زمین های کشاورزی شد، دانشمندان هشدار می دهند که اروپا با بدترین خشکسالی حداقل در 500 سال اخیر مواجه شده است.

این ارزیابی که بر اساس یافته های اولیه منتشر شده توسط سرویس علم و دانش کمیسیون اروپا است، این هفته منتشر شد زیرا سطح پایین آب در رودخانه ها باعث اختلال در کشتیرانی و تولید برق آبی می شود.

اروپا تنها مکان روی کره زمین نیست که تحت تأثیر خشکسالی قرار گرفته است. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، سالانه حدود 55 میلیون نفر در جهان به طور مستقیم تحت تأثیر خشکسالی قرار می گیرند.

آفریقا در مقایسه با سایر قاره ها بیشترین خسارت را از خشکسالی متحمل شده است و 44 درصد از خشکسالی ها در سراسر جهان را شامل می شود. اگرچه دانشمندان می‌دانند که خشکسالی‌ها در نتیجه تغییرات آب و هوایی مکرر، شدید و طولانی‌تر می‌شوند، اما پیش‌بینی و نظارت بر خشکسالی دشوار است.

کم آبی بدن دقیقا چیست؟

به طور خلاصه، خشکسالی به دوره ای اطلاق می شود که به دلیل بارندگی کمتر، خشک تر از شرایط عادی باشد. خشکسالی پدیده‌ای پیچیده است که می‌تواند هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها ادامه داشته باشد و اغلب پیامدهای گسترده‌ای برای جمعیت و اقتصاد کشورهای مختلف دارد.

دانشمندان به طور کلی خشکسالی ها را به چهار دسته تقسیم می کنند. خشکسالی هواشناسی پس از یک دوره طولانی الگوهای آب و هوای خشک و کاهش بارندگی و برف رخ می دهد.

خشکسالی هیدرولوژیکی زمانی رخ می دهد که سطح رودخانه ها، مخازن و آب های زیرزمینی متعاقبا کاهش یابد. خشکسالی کشاورزی زمانی رخ می دهد که کمبود رطوبت در خاک بر گیاهان و محصولات زراعی تأثیر بگذارد.

در نهایت، زمانی که کمبود آب بر عرضه و تقاضای کالا تأثیر می گذارد، مثلاً با ایجاد اختلال در حمل و نقل یا تولید انرژی، این نوع خشکسالی یک خشکسالی اجتماعی و اقتصادی محسوب می شود.

اولریش راکویک، دانشمند مرکز هلمهولتز برای تحقیقات محیطی در لایپزیگ، آلمان، می گوید که اغلب، اما نه همیشه، هر چهار سناریو ممکن است رخ دهد، مانند خشکسالی کنونی در قاره اروپا.

او می افزاید: با این حال، ابتدا خشکسالی جوی شروع می شود. بارندگی ثبت شده معمولاً اولین نشانه خشکسالی است و ممکن است مدتی طول بکشد تا رودخانه ها کوچک شوند یا تنش های گیاهی وجود داشته باشد.

در چه مرحله ای حالت خشکسالی رسماً به خشکسالی تبدیل می شود؟

خشکسالی

دانشمندان خشکسالی را با استفاده از شاخص های مختلف بارندگی، سلامت پوشش گیاهی، رطوبت خاک و غیره اندازه گیری می کنند.

“مشخص است که خشکسالی زمانی شروع شد که شرایط بر اساس داده های بلندمدت از حد نرمال یا نرمال تلقی شود. به طور مشابه، زمانی که شرایط به حالت عادی بازگردد، به آن پایان خشکسالی می گویند.”

واحد پایش خشکسالی آلمان در مرکز تحقیقات زیست محیطی هلمهولتز خشکسالی کشاورزی را با ردیابی رطوبت خاک ارزیابی می کند. بر اساس مدل این مرکز، خشکسالی زمانی آغاز می شود که رطوبت خاک به سطحی برسد که تنها در 20 درصد سال ها در یک دوره زمانی طولانی مشاهده می شود.

در ارزیابی خشکسالی که کمیسیون اروپا در هفته جاری منتشر کرد، محققان از یک شاخص ترکیبی خشکسالی استفاده کردند که میزان بارندگی، رطوبت خاک و تنش گیاهان را اندازه گیری می کند و به این نتیجه رسیدند که به نظر می رسد وضعیت فعلی بدترین خشکسالی در پنج قرن گذشته جهان باشد. قاره اروپا

در این گزارش حاکی از آن است که تقریباً نیمی از خاک اروپا به سطح هشدار خشکسالی رسیده است که به معنای کمبود واضح رطوبت خاک است، در حالی که 17 درصد در حالت آماده به کار بوده است که به این معنی است که پوشش گیاهی نیز تحت تأثیر قرار گرفته است. خشکسالی.

بهبود و بازیابی وضعیت و تاب آوری آینده

توانایی منطقه برای بازیابی به شدت و مدت خشکسالی بستگی دارد. یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار این است که آیا بارندگی کافی برای جذب خاک، شارژ مجدد آب های زیرزمینی و پر کردن مجدد مخازن وجود دارد یا خیر تا شرایط به حالت عادی برگردد.

آندریا تورتی، محقق ارشد مرکز تحقیقات مشترک کمیسیون اروپا می‌گوید مقاومت در برابر خشکسالی مستلزم بهبود شیوه‌های مدیریت آب با همکاری کاربران محلی و محدود کردن گرمایش به 1.5 درجه سانتی‌گراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن است.

وی ادامه می دهد: در میان مدت و بلندمدت، کاری که باید انجام دهیم کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در مقیاس جهانی است تا خطرات گرمایش بیشتر کاهش یابد.

خشکسالی

راکوویچ همچنین تاکید کرد که نیاز به توسعه فناوری جدید برای کاهش اثرات خشکسالی وجود دارد. در سطح منطقه ای، ایجاد مخازن بزرگ آب مانند سیستم های ذخیره سازی زیرزمینی می تواند به حفظ آب در مواقع ضروری کمک کند. تکنیک‌های آبیاری هوشمند که ریشه‌های محصولات را هدف قرار می‌دهند، می‌توانند هدر رفت آب را کاهش داده و گیاهان را سالم نگه دارند.

راکواک خاطرنشان می کند که پرورش محصولات مقاوم به گرما می تواند تلفات را در طول خشکسالی محدود کند. گسترش جنگل‌های مختلط به جای تک‌کشت نیز ایده خوبی است، زیرا گونه‌های رنگارنگ در حفظ آب و زنده ماندن در خشکسالی بهتر عمل می‌کنند. راکوویچ می‌گوید: «در نهایت، اروپا باید با شرایط سختی که در آب و هوا و محیط‌زیست پدیدار می‌شود، سازگار شود.

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

تماس با ما