کم کد چیست و چه چیزی کد نیست و چرا باید به آن توجه کرد – زومیت


اخیرا اطلاعات زیادی در مورد پلتفرم های کم کد و بدون کد منتشر شده است. وعده پلتفرم Codeless این است که توسعه نرم افزار مانند نحوه کار با برنامه های Word یا PowerPoint را تسهیل می کند تا حتی کاربران عادی نیز بتوانند پروژه های مورد نیاز خود را بدون هزینه اضافی (از لحاظ مالی و به موقع) پیاده سازی کنند. تیم مهندسی پیاده سازی پلتفرم‌های کدک، بر خلاف پلتفرم‌های کدک، همچنان به مهارت‌های کدنویسی نیاز دارند، اما این سیستم‌ها قول می‌دهند که توسعه‌دهندگان بتوانند کدهای از پیش نوشته شده را اجرا کنند و زمان و هزینه کمتری را برای اجرای پروژه‌های خود صرف کنند.

طبق گفته گارتنر، تا سال 2024، حدود 65 درصد از برنامه ها با استفاده از کد از پیش ساخته شده توسعه خواهند یافت.

بر اساس گزارش VentureBit، در سال 2017، تست های مقایسه بهره وری معیار بین روش توسعه سنتی (با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا) و پروژه های توسعه کدک یا غیر کد مبتنی بر مدل نشان داد که بهره وری کدک و روش کدک 5 تا 7 بوده است. به ترتیب بیشتر تا بزنید. است. علاوه بر این، بر اساس نتایج سرشماری بدون کد 2020، استفاده از پلتفرم های بدون کد یا کمکی باعث افزایش بهره وری 4.6 برابر در مقایسه با روش های برنامه نویسی سنتی می شود.

نه کد کمتر و نه کد: بازاری پراکنده

مزایا و معایب یک کدک با راه حل ها، پلتفرم ها و بازارهای فرعی متعدد کمی پیچیده است. به عنوان مثال، بازارهای فرعی وجود دارند که شرکت های بزرگ، مشاغل متوسط ​​و مشاغل کوچک را هدف قرار می دهند. پلتفرم های ارگانیک کد و غیر کد قابلیت هایی مانند مقیاس پذیری، عملکرد، امنیت و ادغام بالا با برنامه های کاربردی سازمانی را ارائه می دهند و هزینه استفاده از این نوع پلتفرم ها معمولاً بالاست. در زیر مروری بر توضیحات گارتنر در مورد پلتفرم Enterprise Code ارائه شده است. گارتنر پلت فرم اپلیکیشن LCAP را به شرح زیر توصیف می کند:

پلتفرم های کاربردی که از توسعه نرم افزار با سرعت بالا، استقرار، پیاده سازی و مدیریت یک مرحله ای با استفاده از انتزاعات برنامه نویسی سطح بالا، مانند زبان های برنامه نویسی مبتنی بر مدل و مبتنی بر فراداده پشتیبانی می کنند.

G2 یک نمای کلی از همان چشم انداز را برای مشاغل کوچک ارائه می دهد. پلت فرم های کد کسب و کار کوچک و سازمانی تقاطع های زیادی ندارند. برخی از فروشندگان پلتفرم های کسب و کار کوچک بین شرکت های مختلف چندان آشنا نیستند. به طور مشابه، مشاغل کوچک و متوسط ​​اغلب تمایلی به خرید این نوع سیستم ها به دلیل هزینه بالا و پیچیدگی پلت فرم سازمانی ندارند.

جای تعجب نیست که بسیاری از پلتفرم های پشتیبانی به عنوان سیستم های مدیریت فرآیند کسب و کار استفاده می شوند. BPM از توسعه مبتنی بر مدل بلند مدت (MDD) پشتیبانی می کند. شکل نشان می دهد که نرم افزار قبل از ایجاد چگونه کار می کند. این شکل شبیه رویکرد فرآیند BPM است زیرا اشکالی که به طور دقیق زیرفرآیندها را نشان می دهند برای شناسایی فرآیندهای تجاری رسم می شوند. در حال حاضر محبوب ترین استاندارد در این زمینه که در اکثر پلتفرم های BPM پشتیبانی می شود BPMN است. بنابراین، راه حل های کمکی و مبتنی بر فرآیند بسیار محبوب هستند. نمونه‌هایی از کدک‌های BPM و پلتفرم‌های غیر کد BPM Pega، Apion و Outsystem هستند.

اما نمونه های دیگری از کدک ها و پلتفرم های غیر کدک وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

  • پلتفرم ها و وب سایت های کالایی و غیر کدک: شرکت ها با هر اندازه ای می توانند از این پلتفرم استفاده کنند. رقبای اصلی در این زمینه وردپرس، SquareSpace، Wicks و WebFlow هستند.
  • پلتفرم های مدیریت پایگاه داده کمیک و غیر کد: در سطح بالای (سطح تجاری) این حوزه پلتفرم هایی مانند Mendix قرار دارند. علاوه بر این می توان به Airtable اشاره کرد که در سطح پایین تری نسبت به Mendix قرار دارد. پلتفرم‌های غیر کد مانند NoSQL Database Codec یا KgBase نیز برای نمودار دانش در دسترس هستند.
  • پلت فرم بدون کد و بدون کد خودکفا: در این دسته پلتفرم های جذاب و نوظهور زیادی مانند Parabola، Zapier و Intigromat وجود دارد. با استفاده از این ابزارها، می توانید جریان های یکپارچه سازی قدرتمند و پیچیده را به روشی نسبتاً سریع توسعه دهید. در اینجا نمونه‌ای از گردش کار سهمی است که از یک API استخراج می‌شود، برخی از داده‌ها را مدیریت می‌کند و سپس آن‌ها را به API دیگری ارسال می‌کند. گردش کار خودکار را می توان در صورت تقاضا یا توسط وب هوک برنامه ریزی و اجرا کرد.

قفل نوکد

  • توسعه اپلیکیشن موبایلاکثر پلتفرم‌های بدون کد و بدون کد، مانند Bubble، قابلیت‌های رابط کاربری تطبیقی ​​یا پاسخگو را برای برنامه‌های موبایل ارائه می‌دهند. برخی از این پلتفرم‌ها از سیستم‌عامل‌های پیشرو موبایل مانند اندروید و آیووا پشتیبانی می‌کنند. یکی از محبوب ترین نمونه های پلتفرم کدک و غیر کدک برای توسعه اپلیکیشن موبایل احتمالا Thunkable است.

بسیاری از این پلتفرم ها مجموعه های بزرگی از پلاگین ها و قالب ها را برای انواع خاصی از برنامه ها ارائه می دهند. کدک ها و سایر دسته های پلت فرم های غیر کدک دامنه یا برنامه های خاص را هدف قرار می دهند. به عنوان مثال پلتفرم شاپیفا یکی از بهترین نمونه های تجارت الکترونیک و فروشگاه های آنلاین است. در زمینه مدیریت کار می توان به پلتفرم مندی (Monday.com) اشاره کرد.

Garnett از Zoho در زمینه برنامه های کاربردی ERP نام می برد. یکی دیگر از پلتفرم های مهم و موثر برای ERP و CRM، سیستم نیروی فروش است. از پلتفرم های آترا در حوزه بلاک چین و اینترنت اشیا نیز می توان نام برد.

هوش مصنوعی یکی از جذاب‌ترین حوزه‌ها برای پلتفرم‌های کد و غیرکد است و اکنون شاهد ظهور ابزارهایی مانند C3 AI Ex Machina هستیم.

چالش های کم کد / بدون کد

پلتفرم بدون کد کم کد

اگرچه پلتفرم‌های کدک و غیر کدک مزایای زیادی دارند، اما چالش‌هایی پیش روی این سیستم‌ها وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آنها منحنی یادگیری است. بسیاری از بهترین شیوه های موجود در حال ظهور و نسبتا نابالغ هستند. از سوی دیگر، روش‌های برنامه‌نویسی سنتی دارای تجربه، جوامع کاربری قدرتمند و مجموعه‌ای از اسناد هستند که توسعه‌دهندگان می‌توانند از آنها برای دستیابی به اهداف پروژه خود استفاده کنند. اگرچه سیستم‌هایی مانند MDD و BPM برای مدت طولانی وجود داشته‌اند، پلتفرم‌های کم‌کد و کم‌کد از بسیاری جهات راه را آغاز می‌کنند.

در اینجا چند چالش کلیدی پیش روی پلتفرم های کدک و غیر کدک آورده شده است:

  1. این مستلزم تغییر فرهنگ است: هیچ کد یا کدی نیاز به تغییر در فرهنگ سازمانی ندارد. پس چه یک شرکت سازمانی یا یک استارتاپ. تغییر فرهنگ در همه سازمان ها آسان نیست و نیازمند دید اجرایی و شناخت است. علاوه بر این، تغییر فرهنگ مستلزم بودجه بندی و توانمندسازی است.
  2. پلتفرم های یادگیری زمان و تلاش می طلبد: پلتفرم های کدک و غیر کدک بهره وری را افزایش می دهند، اما دستیابی به این هدف آسان نیست. توسعه یک سطح مهارت در این پلت فرم زمان می برد. این یکی از مهمترین جنبه های منفی کد و غیر کد است. ایجاد ساختارهای برنامه نویسی پیچیده مانند Nested Loop در هیچ پلتفرمی آسان نیست.
  3. ممکن است به چندین پلتفرم نیاز داشته باشیدبرخی از پلتفرم ها ویژگی های کامل تری را ارائه می دهند. برای مثال Unqork و Bubble برای استفاده در زمینه های مختلف طراحی شده اند و بنابراین گزینه های زیادی را برای یکپارچه سازی با سیستم های سازمانی ارائه می دهند. با این حال، این پلتفرم ها می توانند از عوامل مختلفی در زمینه های خاصی که در آن تخصص دارند، بهره ببرند. به عنوان مثال، Bubble برای ادغام خودکار با پلاگین Parabola یا Zapier استفاده می شود. کار با قابلیت های پردازش و یکپارچه سازی داده ها در Parabola یا Zapier آسان تر از قابلیت حباب اصلی است. افزونه‌ها یا اجزای فناوری دیگری نیز وجود دارند که هم پلتفرم‌های کد و هم غیرکد را تکمیل می‌کنند. برای مثال، می‌توانید فهرست جامعی از مشارکت‌های فناوری Unqork یا پسوندهای حباب را بررسی کنید.
  4. منابع و حمایت جامعه کمیاب استبسیاری از پلتفرم های کدک و غیر کدک نسبتا نابالغ هستند. میلیون ها و گاهی میلیون ها توسعه دهنده برای زبان های برنامه نویسی مختلف وجود دارد. علاوه بر این، امروزه بسیاری از دوره‌های آنلاین، کتاب‌ها، مطالب و ویدئوها برای زبان‌های برنامه‌نویسی مانند جاوا یا C# به راحتی در دسترس هستند. در واقع، در سیستم های برنامه نویسی سنتی، جوامع کاربری و منابع زیادی برای برون سپاری وجود دارد. وضعیت برای کدک های جدیدتر و پلتفرم های غیر کدک کاملاً متفاوت است.
  5. قیمت گمراه کنندهاستفاده از کدک های سازمانی و پلتفرم های غیر کدک هزینه ای غیر ضروری برای کاربر خواهد داشت. پلتفرم های بازارهای کوچک و متوسط ​​هزینه کمتری دارند اما عموماً مقیاس پذیرتر هستند. گنجاندن پلتفرم‌های متعدد برای ارائه راه‌حل نهایی، هزینه را در پلتفرم‌های کد و غیرکد پیچیده‌تر می‌کند.

اینها فقط برخی از ابزارهای اشتراک گذاری هدف گذاری هستند که می توانید از آنها استفاده کنید. با توجه به چالش‌های ذکر شده در بالا، به نظر می‌رسد که پلتفرم بی‌کد و درمانده در مقایسه با روش سنتی توسعه نرم‌افزار، راه‌حل جامع و کاملی نیست. با این حال، توسعه عظیم پلتفرم‌های نوآورانه درمانده و بدون کد، روندهایی را ایجاد می‌کند.

مقالات مرتبط:

چالش‌های دیگری را می‌توان در آینده در پلتفرم‌های کد و غیرکد و بسیاری از پروژه‌های شکست خورده در این مسیر انتظار داشت، اما مزایای قابل توجه چنین سیستم‌هایی که شامل افزایش سرعت توسعه و افزایش بهره‌وری می‌شود، ممکن است همچنان رو به رشد باشد. این مکانیسم ها کمک می کنند.

متن اصلی این مقاله توسط دستیار استارتاپ و دانشمند ارشد شرکت مشاور خوش بنیانگذاری شده است. نوشته استراگ خوشافیان. تفکر شناختی در حوزه هوش مصنوعی سازمانی است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم