کنفرانس اقیانوس سازمان ملل متحد با فراخوانی برای تعهد بیشتر جهانی برای رسیدگی به وضعیت وخیم اقیانوس ها پایان یافت.

به رسمیت شناختن «شکست جمعی» گذشته در بیانیه پایانی کنفرانسرهبران جهان خواستار جاه‌طلبی بیشتر برای اطمینان از رسیدگی به وضعیت وخیم اقیانوس‌ها شده‌اند، و صریحا اذعان می‌کنند که «عمیقاً از وضعیت اضطراری جهانی که اقیانوس‌ها روبه‌رو است، ناراحت هستند».

در پایان، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور حقوقی، میگل دی سرپا سوارس، میزبانان – پرتغال و کنیا – را به خاطر موفقیت خارق العاده کنفرانس قدردانی کرد.

“[The Conference] به ما داد فرصتی برای بازگشایی مسائل مهم و ایجاد ایده های جدید. همچنین کار باقی مانده و نیاز به افزایش این کار برای احیای اقیانوس ما را روشن کرد.

بیش از 6000 شرکت کننده از جمله 24 رئیس دولت و دولت و بیش از 2000 نماینده جامعه مدنی در این کنفرانس شرکت کردند و خواستار اقدام فوری و ملموس برای رسیدگی به بحران اقیانوس شدند.

شکست جمعی

به رسمیت شناختن”شکست جمعی در دستیابی به اهداف اقیانوسیتاکنون، رهبران تعهد خود را برای انجام اقدامات فوری و همکاری در تمام سطوح برای دستیابی به اهداف در سریع ترین زمان ممکن تجدید کرده اند.


بین چالش های پیش روی اقیانوس اینها فرسایش سواحل، افزایش سطح دریا، آبهای گرمتر و اسیدی تر، آلودگی دریایی، بهره برداری بیش از حد از ذخایر ماهی و کاهش تنوع زیستی دریایی است.

در نشستی در لیسبون، سیاستمداران ارشد بر شناخت خود تاکید کردند که تغییرات آب و هوایی “یکی از بزرگترین چالش های زمان ما” است و نیاز به “اقدام قاطعانه و فوری برای بهبود سلامت، بهره وری، استفاده پایدار و انعطاف پذیری اقیانوس ها و اکوسیستم های آنهاست.” “. که اقدامات مبتنی بر علم و نوآوری در کنار همکاری های بین المللی برای ارائه راهکارهای لازم ضروری است.

رهبران خواستار تغییرات دگرگون‌کننده شدند و بر لزوم رسیدگی به اثرات تجمعی یک سیاره در حال گرم شدن بر اقیانوس، از جمله تخریب اکوسیستم و انقراض گونه‌ها تاکید کردند.

تاکید مجدد بر تعهدات

امضاکنندگان با تاکید بر اینکه اقیانوس برای حیات در سیاره و آینده ما مرکزی است، بر اهمیت ویژه اجرای توافقنامه پاریس 2015 و منشور آب و هوای گلاسکو در نوامبر گذشته برای کمک به تضمین سلامت، بهره‌وری، استفاده پایدار و انعطاف‌پذیری تاکید کردند. اقیانوس.

ما متعهد به توقف و معکوس کردن کاهش سلامت اکوسیستم‌های اقیانوسی و تنوع زیستی، و حفاظت و بازیابی انعطاف‌پذیری و یکپارچگی اکولوژیکی آنها هستیم.

تعهدات داوطلبانه عبارتند از:

  • چالش حفاظت از سیاره ما حداقل 1 میلیارد دلار برای حمایت از ایجاد، گسترش و مدیریت مناطق حفاظت شده دریایی تا سال 2030 سرمایه گذاری خواهد کرد.
  • بانک سرمایه گذاری اروپا 150 میلیون یورو اضافی در سراسر دریای کارائیب به عنوان بخشی از ابتکار اقیانوس های پاک برای بهبود انعطاف پذیری آب و هوا، مدیریت آب و مدیریت زباله های جامد اختصاص خواهد داد.
  • پرتغال متعهد شده است اطمینان حاصل کند که 100 درصد از مناطق دریایی تحت حاکمیت یا صلاحیت پرتغال در شرایط محیطی خوب ارزیابی می شود و 30 درصد از مناطق دریایی ملی تا سال 2030 طبقه بندی می شوند.
  • کنیا در حال حاضر در حال توسعه یک برنامه استراتژیک ملی اقتصاد آبی، جامع و چندجانبه است. کنیا همچنین متعهد به توسعه یک برنامه اقدام ملی در زمینه زباله های پلاستیکی دریایی است.
  • هند به کمپین دریاهای ساحلی پاک متعهد شده است و برای ممنوعیت پلاستیک های یکبار مصرف کار خواهد کرد.

بیانیه لیسبون ادامه داد: «ما خواستار یک چارچوب جهانی بلندپروازانه، متعادل، عملگرا، مؤثر، قوی و متحول کننده برای تنوع زیستی پس از سال 2020 هستیم».

محیط‌های دریایی انعطاف‌پذیر و سالم، پایه‌های تنظیم آب و هوا و توسعه پایدار هستند، با پتانسیل تولید غذا و انرژی برای میلیاردها نفر.

در کنفرانس، بیش از 150 کشور عضو تعهدات داوطلبانه خود را برای حفظ یا حفاظت حداقل 30 درصد از اقیانوس های جهان انجام داده اند. در مناطق حفاظت شده دریایی، و سایر اقدامات موثر حفاظتی مبتنی بر منطقه، تا سال 2030.

من تعهدات جدید را دوست دارم [countries made]آقای سرپا سوارس در مراسم اختتامیه گفت: “تعهدات باید با سرعت و پیگیری اجرا شوند.” برخی از نمونه ها عبارتند از:

  • تا سال 2030 از 30 درصد مناطق دریایی ملی محافظت شود یا از آن فراتر رود
  • دستیابی به خنثی کربن تا سال 2040
  • کاهش آلودگی پلاستیکی
  • افزایش استفاده از انرژی های تجدیدپذیر
  • اختصاص میلیاردها دلار به تحقیق در مورد اسیدی شدن اقیانوس ها، پروژه های سازگاری با آب و هوا و نظارت و کنترل

پست 2030

دهه علوم اقیانوسی سازمان ملل برای توسعه پایدار (2021-2030) با هدف ارائه علمی مورد نیاز برای اقیانوس‌هایی که می‌خواهیم است.

کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی (IOC) سازمان علم، آموزش و فرهنگ سازمان ملل متحد (یونسکو) با مأموریت تولید و استفاده از دانش برای کار تحول آفرین مورد نیاز برای دستیابی به یک اقیانوس سالم، ایمن و انعطاف پذیر برای توسعه پایدار تا سال 2030 و پس از آن، پیشرو توسعه برای دهه اقدام است.

برای این منظور، چارچوب قرارداد برای ایجاد مدیریت آگاهانه اقیانوس، و بازیابی ذخایر ماهی طراحی شده است. اقدام بسیج برای شیلات و آبزی پروری پایدار برای غذای کافی، ایمن و مغذی.


آلودگی انسان‌ساز یکی از بزرگترین تهدیدات اقیانوس‌های ماست.

بانک تصویر اقیانوس / توماس هوریگ

آلودگی انسان‌ساز یکی از بزرگترین تهدیدات اقیانوس‌های ماست.

همچنین خطاب به کاهش انواع آلودگی های دریاییاز منابع زمینی و دریایی، برای حفاظت مؤثرتر از دریا تلاش کنید، و اقداماتی را برای انطباق با تغییرات آب و هوایی، کاهش خطر بلایا، و اثرات افزایش سطح دریا، و همچنین کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از کشتیرانی ایجاد و اجرا کنید.

رهبران سیاسی با درک این موضوع که کشورهای در حال توسعه، به ویژه SIDS و کشورهای کمتر توسعه یافته، با چالش‌های ظرفیت ویژه مواجه هستند، متعهد به تقویت تلاش‌های جمع‌آوری داده‌ها و ترویج همکاری در همه سطوح برای به اشتراک گذاشتن دانش هستند.

بعد از لیسبون

تامین مالی یکی دیگر از تمرکزهای خاص تبلیغات است. این سند هفت صفحه ای بیان می کند که راه حل های نوآورانه تامین مالی باید برای حرکت به سمت اقتصادهای مبتنی بر اقیانوس پایدار، افزایش راه حل های مبتنی بر طبیعت، و همچنین رویکردهای مبتنی بر اکوسیستم برای حمایت از تاب آوری، بازسازی و حفاظت از سواحل یافت شود. اکوسیستم ها

اعلام می کند که این کنفرانس ثابت کرد که اقتصاد آبی اکنون بخش بزرگی از امنیت آینده است برای بشریت، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در اقیانوس، پیتر تامپسون، خواستار منابع مالی بیشتر برای این کار شد.


ماهیگیری پایدار باعث بهبود معیشت در هائیتی می شود.

برنامه توسعه سازمان ملل متحد / پیر میشل ژان

ماهیگیری پایدار باعث بهبود معیشت در هائیتی می شود.

آقای تامپسون با اشاره به اینکه دبیرکل پس از به صدا درآوردن هشدار قرمز برای بشریت، اجماع را تحت فشار قرار داده است، افزود که سال 2022 ثابت می‌شود که سالی فوق‌العاده است و از جوانان می‌خواهد در همه بحث‌ها بر سر میز مذاکره حضور داشته باشند. در مورد آینده اقیانوس، حرکت رو به جلو.

میگل دی سرپا سوارس در گفتگو با UN News افزود که کنفرانس اقیانوس سازمان ملل تنها کانون اقدامات اقیانوسی در سال جاری نبود.

در چند ماه آینده، رویدادهای حیاتی زیادی خواهیم داشت که فرصت‌های زیادی را برای نشان دادن تعهدات و جاه‌طلبی‌مان برای تغییر مسیر به نفع پایداری اقیانوس‌ها فراهم می‌کند.»


شرکت کنندگان در کنفرانس اقیانوس ملل متحد 2022 در لیسبون، پرتغال.

© رودریگو کابرتا

شرکت کنندگان در کنفرانس اقیانوس ملل متحد 2022 در لیسبون، پرتغال.

پس از این رویداد در لیسبون، او راه نجات اقیانوس ما ادامه خواهد داشت از طریق کنفرانس بین دولتی در مورد معاهده تنوع زیستی دریایی مناطق فراتر از صلاحیت ملی، مذاکرات برای چارچوب تنوع زیستی جهانی پس از سال 2020، مذاکرات برای افزایش بودجه آب و هوا و اقدامات سازگاری در COP27 در مصر.

توانمندسازی جوانان، زنان و مردم بومی

رهبران با درک نقش مهم دانش، نوآوری ها و شیوه های بومی، سنتی و محلی، و همچنین نقش علوم اجتماعی در برنامه ریزی، تصمیم گیری و اجرا، از مشارکت معنادار جوامع محلی حمایت می کنند.


داوطلبان جوان از کنفرانس اقیانوس در لیسبون حمایت می کنند.

اخبار سازمان ملل/ Eleuterio Jevan

داوطلبان جوان از کنفرانس اقیانوس در لیسبون حمایت می کنند.

این بیانیه بر «توانمندسازی زنان و دختران، زیرا مشارکت کامل، برابر و معنادار آنها برای پیشرفت به سوی اقتصاد پایدار مبتنی بر اقیانوس و دستیابی به هدف 14 اساسی است» تأکید می‌کند و بر اهمیت توانمندسازی جوانان برای توانمندسازی آنها برای درک این موضوع تأکید می‌کند. “نیاز به کمک به سلامت اقیانوس ها، از جمله در تصمیم گیری، با ترویج و حمایت از آموزش با کیفیت و یادگیری مادام العمر برای سواد اقیانوس.”

وی از ذینفعان خواست که فوراً جاه طلبی و اقدام هماهنگ برای تسریع در اجرای هدف 14 انجام دهند و کنفرانس را با بیان اینکه “بازگرداندن هماهنگی با طبیعت از طریق اقیانوس سالم برای کره زمین حیاتی است” به پایان رساند.

امید و فوریت

آقای Serpa Soares که با احساس امید و فوریت دوباره در مورد آینده اقیانوس ما تشویق شده بود، نتیجه گرفت: “وقتی ما را ترک می کنیم، باید به تعهدات خود عمل کنیم.”

همانطور که نویسنده مشهور اهل تونگا و فیجی ایبله هوفا گفت: ما اقیانوس هستیم. اقیانوس در همه ما وجود دارد، ما را حفظ می کند و اساس بقای آینده ما در این سیاره است. “

قدرت علم

با تکیه بر تمرکز علمی این هفته، یونسکو گزارش شاخص خود را در مورد وضعیت اقیانوس ها در روز جمعه منتشر کرد.

این گزارش برای ارائه داده های جدید و آشکار درباره وضعیت فعلی اقیانوس ها تهیه شده است و حول 10 چالش اصلی دهه سازماندهی شده است.

رئیس دپارتمان اقیانوس شناسی یونسکو، هنریک انیولدسن، با UN News صحبت کرد و گفت که این گزارش مکمل کار علمی کنفرانس است و توانایی ما را برای مدیریت اقیانوس افزایش می دهد.


او درباره نتایج این کنفرانس گفت که این کنفرانس «زمینه هایی را که ما به دانش بیشتری نیاز داریم تا زمینه مناسبی برای تصمیم گیرندگان فراهم کنیم، برجسته کرد. [and to] مدیریت بهتر اقیانوس

UN News تمام هفته در لیسبون، پرتغال روی زمین بوده و پوشش چندرسانه ای کنفرانس اقیانوس را در اختیار شما قرار می دهد. در اینجا می توانید به همه گزارش ها و مصاحبه های ما دسترسی داشته باشید.

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما