کنگو فروش زمین به شرکت های نفتی را آغاز کرد: “اولویت ما نجات کره زمین نیست”

داکار، سنگال – جمهوری دموکراتیک کنگو که یکی از بزرگترین جنگل‌های بارانی قدیمی روی زمین را در خود جای داده است، زمین‌های وسیعی را به حراج می‌گذارد تا به «مقصد جدید سرمایه‌گذاری‌های نفتی» تبدیل شود، به عنوان بخشی از یک تحول جهانی. جهان در مبارزه بر سر سوخت های فسیلی از مبارزه با تغییرات آب و هوایی عقب نشینی می کند.

بلوک‌های نفت و گاز که در اواخر جولای به حراج گذاشته می‌شوند، تا پارک ملی ویرونگا، مهم‌ترین پناهگاه گوریل‌های جهان، و همچنین زمین‌های استوایی که مقادیر زیادی کربن را ذخیره می‌کنند، آن را از اتمسفر دور نگه می‌دارند و به جهانی شدن کمک می‌کنند. رشد گرمایش.

ایرنه وابیوا، که بر کمپین جنگل حوضه کنگو برای صلح سبز در کینشاسا نظارت می‌کند، گفت: «اگر بهره‌برداری از نفت در این مناطق اتفاق بیفتد، باید منتظر یک فاجعه آب و هوایی جهانی باشیم و همه ما ناگزیر خواهیم بود که درمانده نظاره کنیم.

تهاجم روسیه به اوکراین باعث افزایش قیمت نفت شد و منجر به ممنوعیت انرژی روسیه توسط ایالات متحده و بریتانیا شد و هفته گذشته خواستار جیره بندی گاز طبیعی در اروپا شدند.

در همین حال، نروژ، یکی از حامیان اصلی نجات جنگل ها، با برنامه ریزی برای حفاری بیشتر در دریا، تولید نفت را افزایش می دهد. پرزیدنت بایدن، که در اوایل دوره ریاست جمهوری خود متعهد شد جهان را از سوخت های فسیلی کنار بگذارد، اخیراً به عربستان سعودی سفر کرد و در آنجا نیاز به تولید بیشتر نفت را مطرح کرد. در بازگشت به کشور، برنامه جاه طلبانه بایدن در زمینه آب و هوا تا حد زیادی محکوم به فنا است.

توسی امبانو امبانو، نماینده اصلی کشور در مسائل آب و هوایی و مشاور وزیر هیدروکربن، گفت که کنگو هر یک از این رویدادهای جهانی را مورد توجه قرار داده است.

او گفت که تنها هدف کنگو از این حراج کسب درآمد کافی برای کمک به برنامه‌های تامین مالی دولت برای کاهش فقر و دستیابی به رشد اقتصادی بسیار مورد نیاز است.

امباو هفته گذشته در مصاحبه ای گفت: این اولویت ماست. اولویت ما نجات کره زمین نیست.»

کنگو حراج را در ماه مه، ب یک ویدیو ارسال کنید او در توییتر یک رودخانه درخشان را نشان داد که در اعماق یک جنگل بارانی سرسبز قرار داشت. این ویدئو به سرعت به یک عکس نزدیک از پمپ پمپ بنزین تبدیل شد، زیرا گاز زرد رنگی به داخل باک خودرو جاری می شود. غول های نفتی آمریکا و فرانسه شورون و توتال انرژی در این پست برچسب گذاری شده اند.

گروه های محیط زیست خشمگین شدند. هفته گذشته، مقامات کنگو دو برابر افزایش یافتند و تعداد بلوک‌ها – قطعه‌های وسیع زمین – برای تصرف را از 16 به 30 افزایش دادند که شامل 27 بخش نفت و سه بلوک گازی است. TotalEnergies گفت که هیچ برنامه ای برای مناقصه ندارد و شورون به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد. سایر تولیدکنندگان بزرگ نفت از اظهارنظر در این باره خودداری کردند.

این حراج استانداردهای دوگانه مورد حمایت بسیاری از رهبران سیاسی در سراسر قاره آفریقا را برجسته می کند: چگونه کشورهای غربی که رونق خود را بر پایه سوخت های فسیلی که دودهای سمی منتشر می کنند، ایجاد کرده اند، می توانند از آفریقا بخواهند که ذخایر زغال سنگ، نفت و گاز خود را صرف نظر کند. از همه محافظت کنم؟

امبانو گفت: «شاید زمان آن رسیده باشد که یک زمین بازی برابر داشته باشیم و غرامت بگیریم.

بسیاری از مقامات کنگو معتقدند که پس از دهه‌ها استعمار و سوء مدیریت سیاسی، نیازهای کشورشان باید بر نیازهای جهان در اولویت قرار گیرد.

برای پرزیدنت شیسکدی، نشان دادن کشورش به عنوان سنگری در برابر گرمایش جهانی با واقعیت های سیاسی روبرو شده است. ما 18 ماه تا انتخابات ریاست جمهوری آینده کشور فاصله داریم، اما رقابت با حضور آقای تشیسکدی برای یک دوره دیگر آغاز شده است. در سال 2018، او برنده یک انتخابات داغ اعلام شد. او با سلف خود، جوزف کابیلا، نامحبوب اما هنوز قدرتمند، که مقامات غربی او را فاسد توصیف کردند، معامله کرد. توافق این زوج در سال 2020 به هم خورد، اما برخی از تحلیلگران هشدار می دهند که آقای کابیلا یا همکارانش ممکن است در زمانی که سرمایه گذاری خارجی به کشور سرازیر می شود، در رای گیری شرکت کنند.

اینکه چه میزان غرامت برای کنگو در خطر است، چیزی است که تا زمانی که بررسی‌های لرزه‌ای انجام نشود، مشخص نخواهد شد – به گفته دانشمندان، خود فرآیندی بسیار مخرب است.

در ماه مه، دیدیه بودمبو، وزیر هیدروکربن کنگو گفت این کشور که در حال حاضر حدود 25000 بشکه نفت در روز تولید می کند، ظرفیت تولید تا 1 میلیون بشکه را دارد. در قیمت های فعلی این معادل 32 میلیارد دلار در سال است که بیش از نیمی از تولید ناخالص داخلی کنگو است.

آقای امبانو آمازون را به عنوان نمونه ای از رفتار کشورهای دارای منابع طبیعی در صورتی که کشورهای ثروتمند به آنها جبران نکنند، ذکر کرد.

در سال 2007، رافائل کورئا، رئیس جمهور وقت اکوادور، صندوق اعتمادی را تأسیس کرد که جامعه بین‌المللی می‌توانست برای جلوگیری از اکتشاف بلوک نفتی این کشور در پارک ملی یاسونی، یکی از متنوع‌ترین مناطق جهان، سرمایه‌گذاری کند. هدف جمع آوری حدود 3.6 میلیارد دلار بود. سال ها بعد، او تنها 13 میلیون دلار جمع آوری کرد. بنابراین در سال 2013، دولت تصمیم گرفت به حفاری نفت اجازه دهد. حفاری سه سال بعد آغاز شد.

امبانو با رد این تصور که حراج کنگو صرفاً تلاشی برای ترساندن کشورها برای ارائه کمک های مالی بیشتر است، گفت: «ما در حالت تهدید نیستیم. ما نگرش بسیار فروتنانه ای داریم. ما حق حاکمیتی داریم که به جلو برویم.»

اما دانشمندان می‌گویند حرکت رو به جلو می‌تواند جنگل‌های بارانی و زمین‌های گران‌بهای بارانی را که یکی از آخرین خطوط دفاعی سیاره‌ای است که در تلاش برای محدود کردن افزایش دما است، نابود کند.

بررسی‌های لرزه‌ای برای شناسایی ذخایر نفتی ممکن است مستلزم بریدن مسیرهای طولانی از میان جنگل‌های بارانی و انفجار مواد منفجره باشد. زباله های حاصل از فرآیند تولید نفت، که حاوی نمک و فلزات سنگین است، می تواند تعادل نمک را در کل اکوسیستم حوضه کنگو بر هم بزند، همانطور که در آمازون اتفاق افتاد. ساخت و ساز جاده، که برای صنعت نفت ضروری است، مناطق وسیعی از جنگل های بارانی کم جمعیت را به روی سکونت انسان ها باز می کند و منجر به افزایش قطع درختان می شود.

به گفته کارشناسان، همچنین احتمالاً زمین‌های تورب را تخلیه و خشک می‌کند و در نهایت باعث تجزیه آن و آزاد شدن کربنی می‌شود که به دام می‌اندازد.

اگر این اتفاق بیفتد، سوزان پیج، استاد جغرافیای فیزیکی در دانشگاه لستر بریتانیا، می‌گوید که مقدار انبوه کربنی که به سرعت آزاد می‌شود «می‌تواند نوعی نقطه عطف برای آب و هوای جهانی باشد».

آقای امبانو تاکید کرد که حفاری می‌تواند “جراحی” باشد و شرکت‌ها می‌توانند راهی برای حفاری مورب برای جلوگیری از دست زدن به پیت بیابند. او اصرار داشت که هر اقدامی مطابق با تعهدات جهانی آب و هوا خواهد بود و پس از بررسی‌های گسترده اثرات زیست‌محیطی و مطالعات در مورد چگونگی تأثیرگذاری بر مردم محلی انجام خواهد شد.

به گفته خانم وابیوا، تیم صلح سبز اخیراً با افرادی که در داخل بلوک‌های نفتی پیشنهادی زندگی می‌کنند مشورت کرد و گفت که ساکنان مخالف حفاری هستند و اعتراضات را آغاز خواهند کرد.

او گفت که به جای کاهش فقر، فروش میدان های نفتی برای چند نفر پول زیادی به همراه خواهد داشت.

آقای بودمبو، وزیر نفت و گاز کنگو، با برخی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت آفریقا مانند آنگولا، نیجریه و گینه استوایی مشورت کرده است تا جمهوری دموکراتیک کنگو بتواند همین مسیر را طی کند. وب سایت وزارت

اما اگر کنگو از این روش پیروی کند، ممکن است سرنوشتی رقم بخورد که برخی آن را “نفرین منابع” می نامند، که در آن شهروندان از ثروت طبیعی کشور خود بهره نمی برند و توسعه اقتصادی ضعیف باقی می ماند. در نیجریه، نفت پایه اصلی اقتصاد است، اما تولید آن همچنین منجر به نشت ویرانگر و افزایش نابرابری شده است. در گینه استوایی، اکثریت جمعیت زیر خط فقر زندگی می‌کنند و هیچ منفعتی از ثروت عظیم نفتی این کشور نمی‌برند.

مقامات دولتی گفتند که تصمیم برای اجازه دادن به اکتشاف بیشتر با دقت مورد بررسی قرار گرفت، اگرچه به نظر می رسد موضوع بحث های داخلی باشد.

در ماه مارس ، حوا بازیباوزیر محیط زیست کنگو به نیویورک تایمز گفت که مقامات در حال بررسی حرکت رو به جلو هستند. “آیا باید از تورب زمین ها محافظت کنیم زیرا آنها یک مخزن کربن هستند یا باید برای اقتصاد خود حفاری نفت کنیم؟” او گفت.

هفته گذشته، او تمایل خود را برای خروج از حراج نشان داد.

اگر جایگزینی برای بهره برداری نفت داشتیم، آن را حفظ می کردیم. او گفتصحبت از ذغال سنگ نارس

اما امبانو گفت که کنگو قبلاً عوارض آب و هوایی خود را پرداخت کرده است. این امکان استخراج مواد معدنی و فلزاتی مانند کبالت و لیتیوم را فراهم می کند که در صنعت انرژی های تجدیدپذیر ضروری هستند و قصد دارد انرژی آبی را توسعه دهد.

وی گفت: ما بخشی از راه حل هستیم، اما راه حل شامل بهره مندی از منابع نفتی ما نیز می شود.

او گفت که کشور می‌تواند به دنبال حفاظت از زمین‌های دیگر باشد تا آنچه را که ممکن است در اثر اکتشاف در مکان‌هایی مانند ویرونگا از دست رفته جبران کند، و خاطرنشان کرد که تصمیم گیری در مورد حفاری در محدوده پارک به عهده شرکت‌های نفت است.

او گفت: “اگر 10 هکتار را از دست بدهیم، اکنون می توانیم از 20 هکتار حفاظت کنیم.” مطمئناً، تنوع زیستی و جانوری مشابهی نخواهد داشت، اما کشور این حق را دارد.

و هنگامی که از آقای امبانو پرسیده شد، در عصری که آگاهی مصرف کنندگان بالاتر از همیشه است، ممکن است به فکر حفاری در یک زیستگاه حفاظت شده گوریل باشد، آقای امبانو دریغ نکرد.

گفت: همین است. ما فقط باید ببینیم که مردم چقدر از این منبع قدردانی می کنند.”

دیون سرسی از نیویورک گزارش می دهد. مانوئلا آندرئونی در تهیه گزارش از ریودوژانیرو مشارکت داشت.

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما