کنیایی‌ها در میان مشارکت کم و اطلاعات نادرست منتظر اخبار انتخابات ریاست‌جمهوری هستند

صادر شده در:

کنیایی‌ها در روز پنج‌شنبه در اطراف رادیوها و تلویزیون‌ها جمع شدند و نگرانی فزاینده‌ای در مورد اخبار مربوط به اینکه رئیس‌جمهور بعدی آنها چه کسی خواهد بود، دو روز پس از پایان رای‌گیری بودند.

کمیسیون انتخابات ایالتی آفریقای شرقی (IEBC) آماری از نتایج را منتشر نکرده و زمان اعلام برنده را اعلام نکرده است، اما اتهامات رسانه ای غیررسمی و گاه متناقض نشان می دهد که رقابت بسیار نزدیک است.

رهبر اپوزیسیون کهنه کار و زندانی سیاسی سابق رایلا اودینگا، 77 ساله، پنج ضربه چاقو به ریاست جمهوری وارد می کند. گردن و گردن او با معاون رئیس جمهور مستعفی ویلیام روتو 55 ساله ایستاده است.

رسانه‌های کنیا در حال جمع‌آوری نتایج از تصاویر فرم‌هایی هستند که کمیسیون از بیش از 46000 شعبه رای‌گیری در وب‌سایت خود آپلود کرده است، کاری بزرگ که به این معنی است که تعداد آنها متفاوت است و بسیار کمتر از مقدار داده‌های خام موجود است.

در میان ترس از اینکه این اختلافات می تواند منجر به ادعاهای تقلب شود، که پس از آخرین نظرسنجی جرقه خشونت های مرگبار را برانگیخت، بسیاری از شهروندان خود – پس از یک انتخابات عمدتاً مسالمت آمیز – می خواهند که صبورانه منتظر نتایج رسمی باشند.

بیرون از یک قصابی در شهر غربی الدورت، ده ها مرد در حالی که برای سوار شدن برای خواندن آخرین اخبار و بحث در مورد شایستگی های نسبی روتو و اودینگا جمع شده بودند، به یکدیگر دست زدند.

اما همه آنها اعتقاد خود را به توانایی کمیته برای دستیابی به یک نتیجه واقعی ابراز کردند.

ایان کیپسچرچر راننده 22 ساله گفت: «این ایستگاه (رادیویی) این را می گوید؛ این ایستگاه می گوید – ما با آن اعداد سروکار نداریم.

“فقط کمیسیون مستقل انتخابات و مرزها) حقیقت را دارد. ما به IEBC اعتماد داریم.”

Ongao Okello اضافه کرد: “بی صبری زیادی وجود دارد… با توجه به تجربه ای که در کنیا داریم، باید صبور باشیم و صبر کنیم.”

بیش از 1200 نفر در خشونت های گسترده پس از انتخابات 2007 و بیش از 100 نفر پس از انتخابات 2017 کشته شدند.

این تاریخ به بررسی دقیق یک کمیسیون انتخاباتی می افزاید که نگران تکرار اشتباهات در روند شمارش آرا بود که باعث شد دیوان عالی نتیجه سال 2017 را لغو کند و دستور برگزاری مجدد را بدهد.

مشارکت کم

نتیجه 2022 در خارج از کشور نیز به دقت رصد می شود. کنیا ثروتمندترین اقتصاد منطقه، کشوری باثبات در منطقه ای آشفته و متحد نزدیک غربی است که مقر منطقه ای الفبا، ویزا و سایر گروه های بین المللی را میزبانی می کند.

ناظران بین‌المللی علی‌رغم برخی مشکلات چاپی در لحظه آخر، تغییرات رویه‌ها و ناهماهنگی در انتشار نتایج، عموماً درباره انتخابات مثبت بودند.

اما عفو بین‌الملل گفت که احزاب سیاسی عمداً با انتشار گزارش‌های نادرست سردرگمی ایجاد می‌کنند.

در بیانیه این گروه حقوق بشری با اشاره به اتحادهای سیاسی روتو و اودینگا آمده است: “چند نشریه از سوی نامزدهای کنیا، آزیمیو و حامیان آنها عمدا به دنبال گمراه کردن رای دهندگان … در مورد روند انتخابات و نتایج انتخابات بوده اند.”

جانی کارسون، سفیر سابق ایالات متحده – عضو هیئت مدیره NDI و ناظر انتخابات – گفت که این روند باید بیشتر قابل اعتماد باشد تا سریع.

وی گفت: «تکنولوژی نباید اعتماد و صداقتی را که شهروندان در این فرآیند دارند، تحت تأثیر قرار دهد.

این در حالی است که رسانه ها در حال پر کردن شکاف اطلاعاتی هستند. تا ساعت 15:00 به وقت گرینویچ روز پنجشنبه، گروه خصوصی Nation نتایج را در 89 درصد از حوزه های رأی گیری ثبت کرد و روتو با 50.20 درصد آرا و اودینگا با 49.12 درصد پیشتاز بود.

در همان زمان، شهروند خصوصی به روتو 49.09 درصد و اودینگا 49.51 درصد رای دادند.

بر اساس آمار رویترز از 98 فرم از 291 فرم در سطح حوزه انتخابیه در ساعت 1500 GMT، اودینگا 51.5 درصد آرا را به دست آورده بود در حالی که روتو 47.86 درصد.

رئیس جمهور مستعفی اوهورو کنیاتا به محدودیت دو دوره ای خود رسیده است. او پس از درگیری با روتو پس از انتخابات گذشته از اودینگا حمایت کرد.

نامزد برنده برای پیروزی باید 50 درصد آرا به اضافه یک و حداقل یک چهارم آرا در 24 استان از 47 شهرستان کنیا را کسب کند. اگر برنده قطعی وجود نداشته باشد، دور دوم رای گیری برگزار می شود بدون اینکه دو نامزد ریاست جمهوری در حال حاضر کمتر از یک درصد بین خود داشته باشند.

بسیاری از کنیایی‌ها که از تغییر اتحاد نخبگان ناامید شده بودند و از افزایش قیمت‌ها و فساد به تنگ آمده بودند، اصلاً زحمت رای دادن در دور سه‌شنبه را به خود ندادند.

این کمیسیون گفت که مشارکت در رای گیری ها که شامل انتخابات پارلمانی و محلی نیز می شود، به حدود 65 درصد رسیده است که از حدود 80 درصد در سال 2017 کاهش یافته است.

(رویترز)

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

تماس با ما