کنیا: سازمان ملل متحد از زنان و دختران آسیب دیده از خشکسالی حمایت می کند

الیلم اینگولان، 39 ساله، مادر یک نوزاد هفت ماهه، می گوید: «برای یافتن آب باید بیش از هفت کیلومتر راه برویم، و گاهی اوقات متوجه می شویم که چیزی که می یابیم برای نوشیدن مناسب نیست. او حفاری برای آب از بستر رودخانه های خشک را توصیف می کند، گاهی اوقات برای ساعت ها، اغلب بی فایده است.

خانم انگولان در یک جلسه آگاهی دهی در روستای لوکابارای، استان تورکانا صحبت می کند. این نشست که توسط آژانس حقوق باروری سازمان ملل متحد (UNFPA) حمایت می شود، یکی از جلسات متعددی است که با هدف ارائه خدمات سلامت جنسی و باروری و محافظت در برابر خشونت مبتنی بر جنسیت برای زنان و دختران آسیب دیده از خشکسالی طولانی مدت در حال حاضر منطقه را فرا گرفته است. .

خشک

در برخی مناطق، بیش از 90 درصد از منابع آبی خشک شده است، و با از بین رفتن محصولات کشاورزی و از دست دادن دام های خانواده ها – برای بسیاری از آنها تنها منبع درآمد آنها – بیش از چهار میلیون نفر از گرسنگی حاد رنج می برند. تخمین زده می شود که 134000 زن در حال حاضر در مناطق تحت تاثیر خشکسالی کنیا باردار یا شیرده هستند. بسیاری از آنها اکنون از سوءتغذیه و کم خونی رنج می برند، شرایطی که می تواند زندگی را تهدید کند.

معمولاً زنان و دختران را برای آوردن آب می فرستند. به دلیل خشکسالی مجبور شدند مسافت های طولانی تری را پیاده طی کنند و ساعت ها در چاه ها منتظر بمانند.

این آنها را حتی بیشتر در معرض خطر خشونت قرار می دهد، در زمانی که خصومت ها بین جوامعی که ناامید برای تامین منابع کمیاب هستند تشدید می شود.

در حالی که صدها هزار کنیایی مجبور به جابجایی در جستجوی بقا شده‌اند، زنان و دختران آسیب‌پذیر دسترسی کمی به امکانات بهداشتی حیاتی یا خدمات حفاظتی و پشتیبانی دارند – درست زمانی که بیشتر به آن نیاز دارند.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد خشونت‌های جنسی، ختنه زنان و ازدواج کودکان پس از خشکسالی افزایش یافته است و خانواده‌ها دختران خود را برای پرداخت هزینه غذا یا دام ازدواج می‌کنند.

الیلم اینگولان 39 ساله به همراه نوزاد 7 ماهه اش.  زنان به طور نامتناسبی تحت تأثیر خشکسالی در کنیا قرار گرفتند، که باعث افزایش قرار گرفتن در معرض خشونت و کاهش چشمگیر دسترسی آنها به مراکز بهداشتی شد.

حفظ سلامت، حقوق و زندگی

برای کمک به محافظت از زنان و دختران در برابر تأثیرات خشکسالی بر سلامت، ایمنی و رفاه آنها، UNFPA بسته های سلامت و منزلت مادران را در سراسر کنیا توزیع می کند.

این کیت ها حاوی اقلام بهداشتی اولیه برای زنان و دختران، موادی برای حمایت از مادران جدید، و همچنین یک مشعل با انرژی خورشیدی و یک سوت برای کمک در صورت نیاز است. UNFPA همچنین برای اورژانس های زایمان و نوزادان به بیمارستان ها و آمبولانس ها ارجاع رایگان می دهد.

از اکتبر 2021 تا ژوئن 2022، صندوق جمعیت ملل متحد به بیش از 186000 زن و دختر با حمایت از سلامت جنسی و باروری رسید.

این آژانس همچنین بیش از 60000 نفر را از طریق پاسخ به خشونت مبتنی بر جنسیت و خدمات حفاظتی، از جمله حمایت از سلامت روان برای بیش از 45،000 بازمانده، حمایت کرده است.

تماس مشترک

اما حمایت بیشتری مورد نیاز است: سازمان ملل خواستار دریافت 320 میلیون دلار برای حمایت از بیش از چهار میلیون نفر از مردمی است که نیاز فوری دارند از طریق درخواست مشترک خشکسالی.

بیم آن می رود که اگر پیش بینی ها درباره بارندگی های ناموفق در فصل اکتبر-دسامبر درست باشد، میلیون ها زن و دختری که بیشتر در معرض خطر هستند ممکن است تحت تأثیر این بحران قرار گیرند.

Gabriel Osborne

شیطان متعصب توییتر. حشره پرشور اینترنت. مبشر وب. ماون آبجو. پیشگام موسیقی.

تماس با ما