کودکان در آفریقا پنج برابر کمتر احتمال دارد که اصول اولیه را بیاموزند: گزارش جدید

توانایی سیستم‌های آموزشی برای تضمین مهارت‌های خواندن و نوشتن حتی ابتدایی برای دانش‌آموزان خود در چهار کشور از 10 کشور آفریقایی طی سه دهه گذشته کاهش یافته است.

یافته‌ها در بخش اول از مجموعه سه قسمتی گزارش‌های Spotlight در مورد یادگیری بنیادی در آفریقا منتشر شده است. متولد شده برای یادگیری، این گزارش توسط گزارش نظارت بر آموزش جهانی (GEM) در یونسکو، انجمن پیشرفت آموزش در آفریقا (ADEA) و اتحادیه آفریقا منتشر شد.

مانوس آنتونینیس، مدیر GEM Report می‌گوید در حالی که هر کودکی برای یادگیری به دنیا می‌آید، اگر گرسنه باشد، کتاب درسی نداشته باشد یا به زبانی که در حال یادگیری است صحبت نکند، نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

عدم حمایت اساسی از معلمان یکی دیگر از عوامل مهم است.

درس برای همه

آقای آنتونینیس افزود: “هر کشوری باید از همتایان خود نیز یاد بگیرد.” ما امیدواریم که گزارش Spotlight وزارتخانه‌ها را راهنمایی کند تا برنامه‌ای روشن برای بهبود یادگیری، ایجاد چشم‌اندازی برای تغییر، همکاری نزدیک با معلمان و رهبران مدارس و استفاده مؤثرتر از منابع خارجی داشته باشند.»

این گزارش شامل داده‌هایی از گزارش‌های کشورهای همراه است که با مشارکت وزارت‌های آموزش جمهوری دموکراتیک کنگو، غنا، موزامبیک، رواندا و سنگال و مجموعه‌ای از مطالعات موردی دیگر در این قاره تهیه شده است.

آلبرت نسینگیومفا، دبیر اجرایی ADEA گفت: «آفریقا گذشته پیچیده‌ای دارد که بخش‌هایی از آن را با پراکندگی زبان، درگیری، فقر و سوءتغذیه بر جای گذاشته است که به‌طور قابل‌توجهی بر توانایی سیستم‌های آموزشی برای تضمین تکمیل آموزش ابتدایی جهانی و یادگیری پایه تأثیر گذاشته است». .

فرصت جدید

“مشارکت ما این موضوع را با وزارتخانه های آموزش برجسته می کند تا به یافتن راه حل های موثر کمک کند. پیامدهای اجتماعی و اقتصادی نتایج کم یادگیری برای آفریقا ویرانگر است. یافته های این گزارش به ما این فرصت را می دهد تا راه جدیدی به جلو پیدا کنیم و یاد بگیریم. از یکدیگر.”

این گزارش نتیجه‌گیری می‌کند که علاوه بر چالش‌های اجتماعی و اقتصادی، دسترسی محدود به کتاب‌های درسی با کیفیت، عدم حمایت مناسب از معلمان، و آموزش ناکافی معلمان و ارائه راهنمای معلمان مانعی برای پیشرفت در کشورهای جنوب صحرای آفریقا بوده است.

دانش آموزان در کلاسی در مدرسه ای در کایا، بورکینافاسو شرکت می کنند.

© یونیسف / وینسنت ترمو

دانش آموزان در کلاسی در مدرسه ای در کایا، بورکینافاسو شرکت می کنند.

نشانه های امیدوار کننده

مداخلات اخیر نشان می دهد که اگر تلاش ها بر روی شیوه های کلاس درس مبتنی بر شواهد متمرکز شود، پیشرفت ممکن است.

رویه‌های مثبت برجسته‌شده در گزارش و سایر تجربیات به مکانیسم یادگیری همتا در زمینه یادگیری بنیادی که توسط اتحادیه آفریقا میزبانی می‌شود و در کنار گزارش راه‌اندازی می‌شود، وارد می‌شود. اهرم آموزش برای تجزیه و تحلیل شبکه نتایج (یاد بگیرید)، بر اساس استراتژی آموزش قاره ای گروه های آفریقا.

محمد بلحسین، کمیسر اتحادیه آفریقا برای آموزش، علم، فناوری و نوآوری، گفت که همه‌گیری کووید-19 تلاش‌ها برای اطمینان از اینکه همه کودکان مهارت‌های اساسی در خواندن و ریاضیات دارند را خنثی کرده است.

به همین دلیل است که تمرکز بر آموزش پایه در بستر گفتگوی سیاست استراتژی قاره ما ضروری است. یک شغل شبکه یادگیری جدید در مورد آموزش پایه در اتحادیه آفریقا که این هفته راه اندازی شد از تجربیات کشورها بهره مند خواهد شد آرکلاه در مجموعه گزارش های کانون توجه».

توصیه های کلیدی:

  1. به همه بچه ها یک کتاب درسی بدهید: اطمینان حاصل کنید که همه کودکان به مواد آموزشی مبتنی بر تحقیق محلی و توسعه یافته دسترسی دارند. داشتن کتاب درسی خود می تواند نمرات سواد کودک را تا 20 درصد افزایش دهد. سنگال خواندن برای همه این پروژه شامل کتاب های درسی با کیفیت بود. بنین به دلیل برنامه درسی گسترده سیستم و کتاب‌های درسی اصلاح‌شده‌اش که آموزش‌های واضح‌تر و مستقیم‌تری را به معلمان ارائه می‌کرد، مشهور است.
  2. به همه کودکان زبان مادری خود را بیاموزید: به همه کودکان این فرصت را بدهید که خواندن را به زبانی که می فهمند بیاموزند. در 16 کشور از 22 کشور، حداکثر یک سوم دانش آموزان به زبان مادری خود آموزش می بینند. گسترش اخیر آموزش دوزبانه در موزامبیک حدود یک چهارم مدارس ابتدایی را تحت پوشش قرار می دهد و کودکانی که تحت رویکرد جدید یاد می گیرند 15 درصد نتایج بالاتری نسبت به کودکانی که به یک زبان یاد می گیرند به دست می آورند.
  3. تهیه غذای مدرسه برای همه کودکان: به همه کودکان حداقل شرایط را برای یادگیری بدهید: هیچ دانش آموز گرسنه ای در مدرسه وجود ندارد. امروزه از هر سه دانش‌آموز دبستانی در آفریقا فقط یک نفر غذای مدرسه دریافت می‌کند. رواندا متعهد شده است که وعده های غذایی مدرسه را برای همه کودکان از دوره پیش دبستانی تا دوره متوسطه پایین فراهم کند که 40 درصد هزینه ها را پوشش می دهد.
  4. یک برنامه روشن برای بهبود یادگیری ایجاد کنیدتعریف استانداردهای یادگیری، تعیین اهداف و نظارت بر نتایج برای هدایت چشم انداز ملی. اطلاعاتی در مورد سطح یادگیری دو سوم کودکان در سراسر منطقه وجود ندارد. این نشان دهنده 140 میلیون دانش آموز است. پروژه پاسخگویی غنا برای نتایج یادگیری بر روی چارچوبی برای یادگیری پاسخگویی کار می کند.
  5. توانایی معلم را توسعه دهیداطمینان حاصل کنید که همه معلمان از طریق آموزش و راهنمایی معلمان از زمان کلاس به طور موثر استفاده می کنند. مطالعه اخیر بر روی 13 کشور، که 8 مورد از آنها در جنوب صحرای آفریقا بودند، نشان داد که پروژه هایی با راهنمای معلمان به طور قابل توجهی روان خواندن را افزایش می دهد.
  6. آماده سازی رهبران معلمبازسازی سازوکارهای حمایتی ارائه شده به معلمان و مدارس. را بیایید بخوانیم این برنامه در کنیا، که حمایت و نظارت مدرسه را با رهبری مؤثر ترکیب می کرد، شاهد پیشرفت هایی بود که معادل یک سال تحصیلی اضافی برای کودکان بود.
  7. از همکاران یاد بگیرید: احیای مکانیسم های کشور برای به اشتراک گذاشتن تجربیات در زمینه سواد ابتدایی و حساب.
  8. تمرکز کمک ها بر نهادسازیتغییر از پروژه ها به ارائه کالاهای عمومی که از یادگیری بنیادی حمایت می کنند

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما