کی روش: در عمرم بازیکنانی مثل بازیکنان ایرانی ندیده ام

کارلوس کی روش در گفت وگو با برنامه فوتبال جهان بی بی سی درباره آینده حرفه ای خود در تیم ملی فوتبال ایران گفت: امروز نمی دانم سرنوشتم در تیم ملی به کجا می رسد اما امیدوارم این دوره از حضورم باشد. در تیم ملی با یک لحظه خاص برای هواداران ایرانی همراه خواهد بود و اینکه می توانیم به مرحله یک هشتم نهایی صعود کنیم. می خواهیم در بین بهترین بازیکنان و بهترین تیم ها باشیم.

و درباره همگروهی با انگلیس و آمریکا گفت: وقتی در جام جهانی هستیم کوسه های بزرگ ظاهر می شوند اما واکنش من به قرعه کشی ایران این بود که این گروه خاص است. در جام جهانی مهم این است که حریفمان را بیش از آنچه هستند باد نکنیم و از طرفی خودمان را دست کم نگیریم. سعی می کنم از امتیازم برای محافظت از بازیکنانم استفاده کنم.

سرمربی تیم ملی فوتبال پرتغال – ایران تصریح کرد: انتظارات زیادی از تیم خود داریم. ما نمی توانیم بدون چنین انتظاراتی زندگی کنیم وگرنه نیازی به هواداران نداریم. من هر روز صبح به بازیکنان می گویم که شما یک چالش دارید و باید خودتان را شکست دهید. اینجا باید یک نکته را بگویم، ما در جام جهانی با انگلیس، ولز و آمریکا بازی می کنیم، اما نگرانی من این است که گاهی اوقات باید با تیم هایی مانند گینه و تیم هایی در این سطح که برای آنها احترام زیادی قائل هستم، بازی دوستانه انجام دهیم. موافقم، اما سوال اینجاست که آیا با باخت به انگلیس اعتبار خود را از دست می دهید یا در بازی دوستانه مقابل تیمی در سطح خودتان؟ ما باید تلاش کنیم تا مقابل بهترین تیم ها بازی کنیم زیرا یا پیروز می شویم یا یاد می گیریم.

کی روش در مورد اینکه ایران با تیم های ملی ولز و آمریکا هم سطح نزدیک است، گفت: همه بازی های جام جهانی به یک میزان سختی دارند. در بازی اول رویکرد ذهنی تیم بسیار مهم است، سپس وارد بازی دوم می شوید زیرا بستگی به ترکیب نتایج گروه دارد و وقتی به بازی سوم می رسید فشار زیادی روی تیم وارد می شود. چون شما برای همه یا هیچ بازی می کنید. برای آشنایی با انگلیس مشکلی نداریم که احتمال صعود از این گروه به عنوان تیم اول بیشتر است. در مورد تساوی ایران با ولز و آمریکا باید بگویم وقتی مسابقات جام جهانی در مرحله گروهی شروع می شود در چنین تورنمنت کوتاهی داستان متفاوتی است چرا که جایی برای شهرت یافتن نیست. حالا بازی با انگلیس برای ما مهم است.

وی با توجه به اینکه زمانی در منچستریونایتد کار می کرد و حالا باید به مصاف انگلیس برود، گفت: این بازی ویژه ای است اما در عین حال به عنوان سرمربی به مسابقات ملی من اضافه می شود. جمع شدن با انگلیس باعث بهتر شدن تیم ما خواهد شد. در بازی با این تیم می خواهیم نشان دهیم که فوتبال تنها ورزشی است که اگر روز شما باشد، اگر لحظه مناسب باشد، اگر آماده باشید و اگر فرصت کنید، چیزی به نام برنده وجود ندارد. آماده ایم تا از بازی مقابل انگلیس لذت ببریم.

سرمربی تیم ملی ایران درباره خط دفاعی تیمش و اینکه بازی مقابل انگلیس با وجود هری کین چگونه پیش می رود، گفت: این سوال را باید از هری کین بپرسید. او بازیکن بزرگی است و من برای او به عنوان یک بازیکن با استعداد و یک رهبر بزرگ در زمین احترام زیادی قائل هستم. کین بازیکنی است که می تواند در یک لحظه روند بازی را تغییر دهد، اما من هرگز دوست ندارم در مورد تک نفره صحبت کنم. فکر می کنم قدرت تیم مهم تر است.

کی روش در مورد تشویق های ساوت گیت سرمربی انگلیس به دلیل نتایج تیمش در سال 2022 گفت: “هوایی های هواداران برای ما به عنوان مربی چیز جدیدی نیست.” قبلا همچین چیزی رو تست کردم ساوتگیت مربی بسیار خوبی است و می داند چگونه مردم را وادار به کار کند. فعلاً برای من مهم است که از این اتفاق برای من جلوگیری کنم تا از طرف هواداران ایرانی هو نشود.

وی درباره مشکلات سیاسی ایران، آمریکا و انگلیس گفت: این دو مسابقه برای ما مثل دو بازی ساده فوتبال است. یک چیزی که بعد از این همه سال کار در فوتبال حرفه ای می توانم به یقین بگویم این است که بازیکنان هر دو تیم در عین لذت بردن از بازی خود و ایجاد یک بازی سرگرم کننده در تلاش برای پیروزی هستند. شغل ما مستلزم این است که بخشی از فوتبال سازمان ملل باشیم و شادی و سرگرمی ایجاد کنیم، این دقیقا همان چیزی است که من می خواهم.

سرمربی تیم ملی در پاسخ به این سوال که آیا بازیکنان تیم ملی ایران برای بازگشت به تیم ملی با شما در تماس هستند یا خیر، گفت: خیر اینطور نبود. پس از تصمیم رئیس جدید فدراسیون فوتبال ایران و هیئت رئیسه فدراسیون برای ایجاد تغییرات در کادر فنی، پیام هایی بین من و فدراسیون رد و بدل شد اما باید بگویم این بازیکنان شگفت انگیز هستند و از زمانی که ایران را ترک کردم 2019 من با بسیاری از آنها در تماس بوده ام و با رد و رد نامه ها از یکدیگر حمایت کرده ام. ما رابطه فوق العاده ای داریم. ما عضوی از یک خانواده فوق العاده هستیم و می توانم بگویم که برای آنها مثل یک برادر بزرگتر هستم.

کی روش گفت: در جام جهانی 2014 بازیکنان جوانی مانند سردار آزمون و مهدی طارمی را برای تیم ملی انتخاب کردم اما در آخرین لحظه با این بازیکنان جوان تماس گرفتم و گفتم ببینند نام شما در لیست نهایی نیست. مسابقات. سفر به برزیل، اما کار خود را تمام کنید، به آنها گفتم تمرکز خود را از دست ندهید، زیرا شانس شما فرا خواهد رسید. تصور کنید در جام جهانی 2018 چه حسی نسبت به این بازیکنان جوان داشتم، علیرضا جهانبخش که در انگلیس بازی کرد و اکنون در تیم فاینورد حضور دارد، آل طارمی که اکنون در پورتو بازی می کند، سردار آزمون و مجید حسینی. در مورد مجید هم باید بگویم که او در حالی که در جام جهانی 2018 برای تیم ملی مقابل مراکش، اسپانیا و پرتغال بازی می کرد، قبل از آن هیچ بازی ملی در کارنامه اش نداشت. زمانی که در سال 2011 هدایت تیم ملی را برعهده گرفتم، جواد نکونام تنها بازیکن ایرانی بود که در اروپا بازی می کرد، اما اکنون 17 یا 18 بازیکن در خارج از ایران بازی می کنند.

وی درباره زمان کمی که برای آماده سازی تیمش برای جام جهانی قطر دارد، گفت: این چالش من است و باید در این مدت کوتاه جادو کنم. باید از دانش و تجربیاتم به خصوص تعهد بازیکنان و کمک فدراسیون استفاده کنم. به هر حال شرایط به همین منوال است و من شکایتی ندارم. بعد از این همه سال کار در فوتبال حرفه ای، این سخت ترین چالشی است که خداوند تا به حال به من داده است. ایران تیمی است که هرگز در زندگی ام فراموش نمی کنم. در طول دوران حرفه ای ام با بازیکنان بزرگ زیادی در کشورهای مختلف کار کرده ام، اما هرگز بازیکنانی مانند بازیکنان ایرانی را ندیده ام که چنین عملکردی با چنین حسی ارائه دهند.

سرمربی تیم ملی ایران گفت: در زندگی فوتبالی ما از بدو تولد، احساس مسئولیت برای نشاندن لبخند بر لبان مردم همیشه بر دوش ما بوده است. اکنون وظیفه ما این است که مردم ایران را خوشحال کنیم. ما به اندازه کافی انگیزه داریم تا خارج از محدوده خود بازی کنیم و برای پیروزی تلاش کنیم.

کی روش در پایان با بیان اینکه حضورش با ایران در جام جهانی می تواند به نتیجه بد و از دست دادن آبرویش در فوتبال مرتبط باشد، تصریح کرد: البته این یک ریسک است. هدف من و تیمم خوشحال کردن هواداران است.

Julissa Lara

متفکر متواضعانه فروتن. گیمر. کارآفرین. طرفدار رسانه های اجتماعی آزاد.

تماس با ما