گتی سه مجسمه بزرگ را به ایتالیا برمی گرداند

مجموعه ای زیبا از سه مجسمه سفالی در اندازه واقعی متعلق به 300 سال قبل از میلاد مسیح که توسط دفتر دادستان منطقه منهتن از موزه جی پل گتی در لس آنجلس ضبط شده بود، پس از تایید موزه و مقامات اجرایی به ایتالیا فرستاده می شود. گفت: قانون به طور غیرقانونی حفاری می کند.

مقامات گفتند که این سه اثر در ماه آوریل به عنوان بخشی از تحقیقات در مورد جانفرانکو پیکینا، 83 ساله، یک قاچاقچی عتیقه ایتالیایی، که به دریافت عتیقه های مسروقه از یونان محکوم شده بود، مصادره شدند. در حکم بازداشت ارزش فعلی آن 8 میلیون دلار ذکر شده است. موزه گتی این بازگشت را روز پنجشنبه اعلام کرد.

متیو بوگدانوس، رئیس واحد قاچاق آثار باستانی در سرویس دادستان عمومی، گفت: «هنگامی که موزه از تحقیقات و شواهدی که ما در اختیار داشتیم مطلع شد، آنها کاملاً همکاری کردند. بوگدانوس گفت که دفتر او با کمک ماموران امنیت داخلی فدرال توانست از خطوط ایالتی عبور کند زیرا تحقیقات در صلاحیت آن است.

مدیر گتی، تیموتی پاتس، روز جمعه در مصاحبه ای گفت که حذف گروه موسوم به “اورفیوس و آژیرها” ضربه سختی بود. او گفت: «این یک نمونه بسیار مهم از هنر باستانی است و خسارتی برای مجموعه ما و بازدیدکنندگان ما است، اما شواهد روشنی وجود دارد که به طور غیرقانونی حفاری شده است، بنابراین کاری باقی نمانده است که آن را به ایتالیا بازگردانیم».

ماسیمو اوسانا، مدیر کل موزه‌ها در وزارت فرهنگ ایتالیا، گفت که مذاکرات با گتی در مورد بازگشت «اورفیوس و آژیرها» در فوریه گذشته، زمانی که مقامات موزه از رم بازدید کردند، آغاز شد. او گفت که دستور مصادره بعدی «وضعیت را تسریع کرد».

سلب مالکیت و بازگرداندن ویلا منجر به از بین رفتن یکی از قطعات امضا شده گتی می شود که در نزدیکی ورودی موزه قرار داشت. موزه گتی ویلا، یک ضمیمه بزرگ به موزه اصلی لس آنجلس که برای بازسازی یک خانه روستایی مجلل رومی ساخته شده است، مملو از آثار باستانی یونانی-رومی است.

در سال 2001، پکینا برای مدت کوتاهی در ایتالیا دستگیر شد و به دریافت کالاهای سرقتی، صادرات غیرقانونی کالا و توطئه برای حمل کالا متهم شد. در سال 2011، پس از یک کشمکش قانونی طولانی، اتهامات به دلیل پایان یافتن مدت محدودیت ها لغو شد. اما قاضی پرونده گفت که باید از هزاران اثر باستانی دزدیده شده روم صرف نظر کند زیرا ظاهراً توسط مهاجمان مقبره غارت شده است.

مقامات موزه گفتند که این سه شماره توسط خود گتی در سال 1976 به دست آمد و به دفترچه خاطرات گتی در آن روز اشاره کردند که قیمت خرید آن 550000 دلار بود. این موزه گفت که شکنندگی شدید “اورفیوس و آژیرها” به تجهیزات و رویه های ویژه طراحی شده نیاز دارد.

موزه اعلام کرد این قطعات را از نمایش عمومی حذف کرده و در ماه سپتامبر به رم ارسال خواهد کرد. به گفته وب سایت گتی، این مجموعه احتمالا رنگی بوده و برای تزئین مقبره استفاده می شده است. مقامات گفتند قبل از یافتن خانه ای دائمی در تارانتو، در پولیا، در موزه تازه افتتاح شده هنرهای نجات یافته در رم به نمایش گذاشته خواهد شد.

اوسانا اضافه کرد که هنوز با گتی بر سر مجسمه “جوانان پیروز” که به عنوان برنز گتی نیز شناخته می شود، اختلاف وجود دارد که ده ها سال است بین موزه و ایتالیا اختلاف نظر وجود داشته است. وی گفت: ما هنوز امیدواریم که به توافق برسیم.

مقامات ایتالیایی می گویند این برنزها بدون اسناد صادراتی مناسب به خارج از ایتالیا قاچاق شده اند و موزه را به بی توجهی عمدی به دقت قبل از خرید آن متهم کرده اند.

گتی مخالفت می کند که این مجسمه در واقع یک مجسمه یونانی بوده که صدها سال پس از ساخته شدن در آب های بین المللی کشف شده است، بنابراین فقط ارتباطی زودگذر با ایتالیا دارد. موزه گفته است که اتهامات مربوط به بازگرداندن وی بی اساس است.

مانند سایر موزه‌ها، گتی در سال‌های اخیر پس از کشف شواهدی مبنی بر قاچاق شدن آنها، بسیاری از اقلام را به ایتالیا بازگردانده است. به عنوان مثال، در سال 2007، موزه 40 اثر از مجموعه باستان شناسی خود را پس از آنچه “مذاکرات طولانی و پیچیده” با مقامات ایتالیایی توصیف شد، تحویل داد.

همان واحد بازرگانی آثار باستانی ماه گذشته 142 مورد را به ایتالیا بازگرداند که عمدتاً متعلق به صنعتگر میلیاردر مایکل اچ. استاینهارت و گالری رویال آتنا در منهتن بود. مقامات گفتند که بسیاری از اقلام ضبط شده در سال گذشته به دست بکینا رسیده است.

Charlie Owens

تحلیلگر هاردکور طرفدار عمومی فرهنگ پاپ. خالق مادام العمر تنظیم کننده. اهل سفر. متخصص وب متعهد

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبربهترین مشاور کنکوردانشگاهGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما