گرمای شدید به طور همزمان سه اقتصاد بزرگ جهان را تحت تاثیر قرار می دهد

دمای شدید و خشکسالی در حال ضربه زدن به ایالات متحده، اروپا و چین است و مشکلات را برای کارگران و مشاغل تشدید می کند، در زمانی که رشد اقتصادی به شدت کاهش یافته و فشار صعودی بر قیمت ها می افزاید.

در استان سیچوان چین، به تمام کارخانه‌ها دستور داده شده که به مدت شش روز تعطیل شوند تا انرژی صرفه‌جویی شود. کشتی های حامل زغال سنگ و مواد شیمیایی برای انجام سفرهای منظم خود در امتداد رودخانه راین آلمان تلاش می کنند. به مردم ساکن در ساحل غربی آمریکا گفته شده است که با افزایش دما از برق کمتری استفاده کنند.

بن می، مدیر تحقیقات کلان جهانی در آکسفورد اکونومیکس، گفت: این رویدادها “این پتانسیل را دارند که برای مناطق خاصی که تحت تاثیر قرار گرفته اند اهمیت زیادی داشته باشند.”

میزان درد می تواند به مدت زمان ماندگاری امواج گرما و میزان کم بارندگی بستگی داشته باشد. اما در کشورهایی مانند آلمان، کارشناسان هشدار می دهند که تسکین کمی در افق وجود دارد و شرکت ها خود را برای بدترین شرایط آماده می کنند.

آب و هوای شدید و رکود اقتصادی

این فقط راین نیست. در سرتاسر جهان، رودخانه‌هایی که از رشد جهانی حمایت می‌کنند – یانگ تسه، دانوب و کلرادو – در حال خشک شدن هستند، مانع حرکت کالاها می‌شوند، سیستم‌های آبیاری را مختل می‌کنند و خنک ماندن نیروگاه‌ها و کارخانه‌ها را دشوار می‌کنند.

در همین حال، گرمای سوزان شبکه های انتقال را مختل می کند، منابع انرژی را خسته می کند و به بهره وری کارگران آسیب می رساند.

باب وارد، مدیر سیاست و ارتباطات در انستیتوی تغییرات اقلیمی و تحقیقات محیطی گرانتهام در دانشکده اقتصاد لندن، گفت: ما نباید از رویدادهای موج گرما غافلگیر شویم. “این دقیقاً همان چیزی است که ما انتظار داشتیم و بخشی از یک روند است: در سراسر جهان فراوان تر، شدیدتر.”

چین با شدیدترین موج گرما در شش دهه اخیر مواجه است و دمای آن در ده‌ها شهر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد (۱۰۴ درجه فارنهایت) فراتر رفته است. بخش‌هایی از کالیفرنیا ممکن است شاهد دمای بالای 109 درجه فارنهایت در این هفته باشند. در اوایل تابستان امسال، دمای هوا در بریتانیا برای اولین بار به بالای 40 درجه سانتیگراد رسید.
چمن خشک در پارک گرینویچ انگلستان دیده می شود.  63 درصد از اراضی اتحادیه اروپا و بریتانیا - منطقه ای تقریباً به اندازه هند - اکنون در معرض هشدارهای خشکسالی یا هشدار قرار دارند.

اقتصاد جهانی قبلاً تحت فشار بود. اروپا با افزایش قیمت انرژی، به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین، به شدت در معرض خطر رکود است. افزایش تورم و افزایش شدید نرخ بهره توسط فدرال رزرو، رشد ایالات متحده را تهدید می کند. چین با عواقب قرنطینه های شدید ناشی از ویروس کرونا و بحران املاک و مستغلات دست و پنجه نرم می کند.

لی کچیانگ، نخست وزیر چین این هفته گفت: «در حال حاضر، ما در سخت ترین نقطه ثبات اقتصادی هستیم.

چیز دیگری که باید نگران آن بود

می از آکسفورد اکونومیکس گفت آب و هوای سخت می تواند “نقاط پرخاشگر فعلی” را در زنجیره تامین تشدید کند، که دلیل اصلی کاهش تورم بسیار دشوار است.

استان سیچوان چین، جایی که کارخانه‌ها در این هفته تولید خود را متوقف کردند، مرکزی برای سازندگان نیمه‌رساناها و پنل‌های خورشیدی است. سهمیه بندی برق به کارخانه های برخی از بزرگترین شرکت های الکترونیکی جهان از جمله ضربه خواهد زد سیب (AAPL) تامین کننده فاکسکان و شرکت اینتل (INTC).

این استان همچنین مرکز صنعت معدن لیتیوم چین است. خاموش شدن ممکن است هزینه مواد خام را که جزء اصلی باتری خودروهای الکتریکی هستند، افزایش دهد.

روزنامه دولتی Paper گزارش داد که شهر همسایه چونگ کینگ، که در محل تلاقی رودخانه های یانگ تسه و جیالینگ قرار دارد، به کارخانه ها دستور داده است تا برای صرفه جویی در مصرف برق، فعالیت خود را به مدت یک هفته تا چهارشنبه آینده متوقف کنند.

رودخانه یانگ تسه در 17 اوت در چونگ کینگ چین خشک شد.

در نتیجه، چشم انداز اقتصاد چین در سال جاری کاهش یافته است. تحلیلگران Nomura پیش‌بینی رشد تولید ناخالص داخلی 2022 خود را در روز پنجشنبه به 2.8 درصد کاهش دادند – بسیار کمتر از هدف 5.5 درصدی دولت – در حالی که گلدمن ساکس پیش‌بینی خود را به 3 درصد کاهش داد.

در همین حال، راین آلمانی در حال کاهش به زیر سطح بحرانی سقوط کرد و مانع از جریان کشتی‌ها شد. این رودخانه گذرگاه مهمی برای مواد شیمیایی و غلات و همچنین کالاها – از جمله زغال سنگ است که تقاضای زیادی دارد زیرا این کشور در تلاش است تا انبارهای ذخیره سازی را با گاز طبیعی قبل از زمستان پر کند. با توجه به کمبود نیروی کار، یافتن اشکال جایگزین حمل و نقل دشوار است.

هولگر لوچ می‌گوید: «فقط کارخانه‌ها در صنایع شیمیایی یا فولاد بسته می‌شوند، روغن‌های معدنی و مصالح ساختمانی به مقصد خود نمی‌رسند، یا دیگر نمی‌توان حمل‌ونقل سنگین و سنگین را انجام داد». معاون مدیر کنفدراسیون صنایع آلمان در بیانیه ای این هفته.

به گفته کارستن برزسکی، رئیس اقتصاد کلان جهانی در ING، سطوح پایین آب در امتداد رود راین حدود 0.3 درصد از تولید اقتصادی آلمان را در سال 2018 کاهش داد. اما در این مورد، سطح پایین آب تا اواخر شهریور مشکلی نداشت. وی برآورد کرد که این بار ممکن است تولید ناخالص داخلی را حداقل 0.5 درصد در نیمه دوم سال جاری کاهش دهد.

بر اساس داده های منتشر شده در این هفته، احساسات اقتصادی در آلمان در ماه اوت به کاهش ادامه داد. برزسکی گفت که این کشور برای جلوگیری از سقوط به رکود در ماه های آینده به یک معجزه اقتصادی نیاز دارد.

علامت مدور وان حمام در سد هوور/دریاچه مید، بزرگترین مخزن آب مصنوعی کشور، که توسط سدی بر روی رودخانه کلرادو تشکیل شده است.

در غرب آمریکا، خشکسالی غیرمعمول بزرگترین مخازن این کشور را تخلیه می کند و دولت فدرال را مجبور به اجرای قطعی اجباری آب می کند. همچنین کشاورزان را مجبور به نابودی محصولات می کند.

طبق نظرسنجی کنسرسیوم اداره مزرعه آمریکا، یک شرکت بیمه و گروه لابی که منافع کشاورزی را نمایندگی می کند، تقریباً سه چهارم کشاورزان آمریکایی می گویند خشکسالی امسال به محصولات آنها آسیب می رساند – با از دست دادن قابل توجه محصول و درآمد.

این نظرسنجی در 15 ایالت از 8 ژوئن تا 20 ژوئیه در مناطق خشکسالی شدید از تگزاس تا داکوتای شمالی تا کالیفرنیا انجام شد که تقریباً نیمی از ارزش تولیدات کشاورزی این کشور را تشکیل می دهد. در کالیفرنیا – ایالتی با عملکرد بالای درختان میوه و آجیل – 50 درصد کشاورزان گفتند که مجبور شدند درختان و محصولات چند ساله را به دلیل خشکسالی حذف کنند که بر درآمد آینده تأثیر می گذارد.

بخش دانشکده اقتصاد لندن خاطرنشان کرد که بدون سرمایه گذاری قابل توجه در توسعه زیرساخت ها، هزینه ها همچنان افزایش می یابد. تأثیر ممکن است تدریجی نباشد.

وارد گفت: “نشانه هایی وجود دارد که این دوره های گرما در طول زمان کمی شدیدتر و مکرر نشده اند. آنها به صورت غیرتدریجی رخ می دهند و این سازگاری را دشوارتر می کند.”

– لورا هی، شان دینگ، سایمون مک کارتی، بنجامین براون، آیا الامروسی، تیلور رومن و ونسا یورکویچ در تهیه گزارش ها مشارکت کنید.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما