گروه های حقوقی: درگیری های شدید بین دانشجویان و نیروهای امنیتی در سراسر ایران رخ داد | CNNCNN

به گفته یکی از فعالان و گروه‌های حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه درگیری‌های شدیدی بین نیروهای امنیتی و دانشجویان معترض در محوطه دانشگاه‌های سراسر ایران رخ داد.

با وجود اینکه حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، هشدار داده بود شنبه آخرین روز اعتراض خواهد بود، دانشجویان به اعتراضات گسترده در برخی از دانشگاه‌های بزرگ کشور ادامه دادند.

در ویدئویی که CNN از طریق رسانه فعال اصلاح طلب ایران وایر به دست آورده است، دو افسر یونیفورم پوش دیده می شوند که به نظر می رسد تلاشی برای دستگیری یک معترض باشد. گفته می شود این ویدئو در دانشکده فنی سنندج در شمال غرب ایران ضبط شده است.

در تهران، پایتخت، گروه‌های فعال مدعی شدند که درگیری‌هایی بین معترضان، اعضای شبه‌نظامی بسیج و افسران پلیس لباس شخصی در دانشگاه آزاد رخ داده است، اما سی‌ان‌ان به‌طور مستقل نتوانست تأیید کند که آیا افراد درگیر در درگیری‌ها از نیروهای امنیتی هستند یا خیر.

پس از مرگ مهسا امینی 22 ساله که در 25 شهریور پس از بازداشت توسط “پلیس اخلاق” و انتقال به “مرکز بازپروری” به اتهام عدم پایبندی به قوانین کشور درگذشت، هفته ها است که اعتراضات جمهوری اسلامی را فرا گرفته است. کد لباس محافظه کارانه

در ویدئویی که گروه فعال 1500 تسویر منتشر کرده است، جمعیت زیادی از معترضان را مشاهده می‌کنید که عده‌ای چوب با خود حمل می‌کنند. به نظر می رسد گاز اشک آور به میان جمعیت پرتاب شده است اما مشخص نیست چه کسی آن را پرتاب کرده است.

در ویدئوی دیگری که سی‌ان‌ان از طریق رسانه ایران وایر، فعال اصلاح‌طلب به دست آورده است، دانشجویان یکی دیگر از دانشگاه‌های پایتخت، دانشگاه تهران در حال راه رفتن دیده می‌شوند و شعار می‌دهند: «وقت عزا نیست، وقت خشم».

خبرگزاری رسمی ایرنا از تجمع بزرگ دانشجویان و اساتید دانشگاه تهران در واکنش به حوادث اخیر و حمله تروریستی به حرم شاهچیراگ که روز چهارشنبه در جنوب شیراز رخ داد، خبر داد.

همچنین در سنندج صدای تیراندازی در کلیپی که توسط یک سازمان حقوق بشر کردی هنگامه پخش شد شنیده می شود که گفته می شود در نزدیکی دانشگاه کردستان ضبط شده است.

گروه فعال 1500 تفسیر نیز روز یکشنبه ویدئویی را منتشر کرد که نیروهای امنیتی را در خارج از یکی دیگر از مراکز آموزشی استان به نام دانشکده فنی دخترانه سنندج نشان می دهد.

سازمان حقوق بشر ایران (IHRNGO)، یک سازمان غیردولتی مستقر در نروژ، روز یکشنبه در بیانیه‌ای «تجاوز به محوطه دانشگاه‌ها توسط نیروهای مسلح با لباس غیرنظامی و سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات مسالمت‌آمیز دانشجویان» را محکوم کرد.

سازمان بین‌المللی حقوق بشر در عراق اعلام کرد: با ادامه اعتراضات در سراسر کشور، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی با لباس‌های غیرنظامی برای سرکوب و دستگیری دانشجویان معترض وارد محوطه دانشگاه شدند.

محمود عامری مقدم، مدیر سازمان بین‌المللی حقوق بشر و استاد دانشگاه اسلو، از دانشگاه‌ها و موسسات دانشگاهی در سراسر جهان خواست تا از مطالبات دانشجویان حمایت کرده و نقض آشکار پردیس‌ها توسط نیروهای جمهوری اسلامی را محکوم کنند.

روز شنبه، فرمانده سپاه پاسداران، حسین سلامی، به طور ویژه از جوانان ایرانی خواست دست از اعتراض بردارند.

سلامی گفت: امروز آخرین روز اغتشاشات است، دیگر به خیابان نیاورید، از این ملت چه می خواهید؟

John Warren

طرفدار پرشور وب. خالق تایید شده مبشر اینترنتی آزاد. برگزارکننده برنده جایزه گیمر. زامبی مادام العمر.

تماس با ما