گزارش جدید سازمان ملل از اروپا می خواهد تا اقدامات خود را در مورد بحران سه گانه زیست محیطی افزایش دهد

این گزارش می‌گوید که برای انتشار گازهای گلخانه‌ای، زباله، آلودگی و از دست دادن تنوع زیستی باید اقدام کرد و می‌افزاید که می‌توان با تمرکز بر «اقتصاد دایره‌ای» و زیرساخت‌های پایدار راه‌حل‌هایی پیدا کرد.

این فراخوان در جریان نهمین کنفرانس وزرای محیط زیست برای اروپا که تا روز جمعه ادامه دارد، در گزارش تهیه شده توسط کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای اروپا (UNECE) و برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) مطرح شد.

اولگا القایرووا، رئیس کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای اروپا گفت: «نتایج این ارزیابی باید در نیمه راه دستور کار 2030 به عنوان زنگ خطری برای منطقه باشد». خشکسالی تاریخی که این منطقه در تابستان امسال با آن مواجه شده است، خبر از انتظارات ما در سال های آینده می دهد و نشان می دهد که دیگر زمانی برای از دست دادن وجود ندارد.

کنترل آلودگی هوا

اگرچه پیشرفت هایی حاصل شده است، اما گزارش اشاره می کند که آلودگی هوا همچنان یکی از بزرگترین خطرات سلامتی است در منطقه

اگرچه 41 کشور اروپایی کاهش 13 درصدی در مرگ‌های زودرس ناشی از قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض ذرات معلق را ثبت کردند، اما سطوح غلظت همچنان از دستورالعمل‌های کیفیت هوای سازمان بهداشت جهانی در سال 2005 فراتر رفت.

این ارزیابی مستلزم اقدامات اضافی از جمله بهترین استراتژی های موجود برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و کاهش انتشارات ناشی از ترافیک است.

اینگر اندرسن، رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل، گفت: «این علم بدون تردید است. تنها راه پیش رو، تضمین آینده ای پاک و سبز است.»

گازهای گلخانه ای را کاهش دهید

اگرچه انتشار گازهای گلخانه‌ای در بخش غربی اروپا – عمدتاً بین سال‌های 2014 تا 2019 – در حال کاهش است – با افزایش در مناطق دیگر جبران می‌شود.

و در حالی که استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در 29 کشور بین سال های 2013 تا 2017 افزایش یافته است، این منطقه تا حد زیادی به سوخت های فسیلی وابسته است که حدود 78 درصد از مصرف انرژی را تشکیل می دهد.

این گزارش دولت ها را تشویق می کند تا یارانه های مضر را حذف یا اصلاح کنند و مشوق هایی برای آنها ایجاد کنند ترویج کربن زدایی با تغییر سرمایه گذاری به سمت منابع انرژی تجدید پذیر.

زمان برنامه ریزی فرا رسیده است

بر اساس این گزارش، حوضه‌های رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و سفره‌های زیرزمینی در این منطقه تحت فشارهای متعددی قرار دارند – با تغییرات آب و هوایی چالش‌های دیگری مانند سیل، خشکسالی و بیماری‌های ناشی از آب.

از آنجایی که آلودگی و همچنین تخلیه فاضلاب در مناطق شهری و صنعتی یکی از نگرانی های بهداشت عمومی است، گزارش خواستار حفظ بیشتر آب و راه حل های مبتنی بر طبیعت است برای حوضچه های نگهداری آب

خانم اندرسن گفت: “ما می دانیم که باید چه کار کنیم و باید با هم کار کنیم.” در حالی که شهروندان خسته شده اند و با قبض های انرژی بسیار بالاتر مواجه هستند، زیرا آنها شاهد دمای بی سابقه و کوچک شدن مخازن آب خود هستند… کشورها باید نشان دهند که برنامه ای وجود دارد.”

کودکانی که در حال تمیز کردن پرایا دا پوسا، ساحل کوچک محبوب در ابتدای ساحل استوریل-کاسکای در پرتغال هستند.

کودکانی که در حال تمیز کردن پرایا دا پوسا، ساحل کوچک محبوب در ابتدای ساحل استوریل-کاسکای در پرتغال هستند.

اقتصاد دایره ای

یک اقتصاد دایره ای کارآمدتر – که در آن تولید و مصرف متقابلا پایدار هستند و بر کارایی منابع متمرکز هستند – به مقابله با اتلاف رو به رشد و استفاده از منابع کمک می کند.

حتی در جایی که تعهد سیاسی قوی به اقتصاد دایره ای وجود دارد، مانند اتحادیه اروپا و سایر کشورهای اروپای غربی، زباله های تولید شده همچنان به رشد خود ادامه می دهند.

در پاسخ، این گزارش از دولت ها می خواهد که تشدید پیشگیری از ضایعات در تولید، مصرف و بازسازی، از جمله از طریق مشوق های مالی مانند اعتبارات مالیاتی، و تایید می کند که مشارکت پاناروپایی مدیریت زباله الکترونیکی امکان بازیافت منابع ارزشمند را فراهم می کند.

در همین حال، استخراج مواد معدنی در نیم قرن گذشته سه برابر شده است، به طوری که اصلاح بیش از 90 درصد از دست دادن تنوع زیستی و تنش آبی و نزدیک به 50 درصد از اثرات تغییرات آب و هوایی را به خود اختصاص داده است.

توسعه اقتصاد دایره ای، دولت های منطقه ای می توانند مدیریت مواد خام را تقویت کنند.

همانطور که گزارش مشخص می کند، سازمان ملل متحد ابزارها و رویکردهای متعددی را برای کاهش آلودگی، افزایش حفاظت از محیط زیست، کاهش استفاده از منابع و ترویج گذار به اقتصاد دایره ای ایجاد کرده است. خانم الجایرووا یادآور شد: «اجرای آن باید بسیار تسریع شود.

این امر مستلزم تعهد فوری و جسورانه سیاسی و تغییرات رفتاری همه ما قبل از اینکه خیلی دیر شود، خواهد داشت.»

هوای پاک برای سلامتی مردم در سراسر جهان ضروری است.

هوای پاک برای سلامتی مردم در سراسر جهان ضروری است.

ارتقاء زیرساخت ها

در طول بهبودی پس از کووید، سرمایه گذاری پایدار در زیرساخت ها ثابت کرده است که تأثیر قابل توجهی دارد.

با این حال، بیشتر کشورها هنوز مکانیسم‌هایی را ایجاد نکرده‌اند که پایداری، مانند هزینه آلودگی، خدمات اکوسیستم، یا حفاظت از تنوع زیستی را در تجزیه و تحلیل هزینه-فایده پروژه‌های زیرساختی بزرگ ادغام کند. گزارش سازمان ملل ابزارهایی را برای کمک به اصلاح این موضوع ارائه می دهد.

خانم اندرسن گفت: «این ارزیابی می‌تواند راهنمای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، محیط سالم‌تر برای مردم و طبیعت، مدیریت بهتر زباله‌ها و هوای پاک‌تر باشد».

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما