گزارش جدید مورد حمایت سازمان ملل می گوید که گرسنگی در سراسر شرق آفریقا همچنان در حال افزایش است

صادر شده توسط مرجع توسعه منطقه ای، و تمرکز منطقه ای IGAD بر بحران های غذایی این گزارش هشداری را درباره افزایش ناامنی غذایی و سوء تغذیه در اتیوپی، کنیا، سومالی، سودان جنوبی و سودان به صدا در می آورد.

شیمبا دیوید فیری، فائو گفت: «وضعیت امنیت غذایی کنونی در سراسر شاخ آفریقا پس از شکست چهار فصل بارانی متوالی، یا یک رویداد اقلیمی که حداقل در 40 سال گذشته یا از آغاز عصر ماهواره‌ها دیده نشده است، وخیم است. هماهنگ کننده زیر منطقه ای برای شرق آفریقا

“اکنون بیشتر از همیشه، ما باید پاسخ‌های کوتاه‌مدت را برای تأمین معیشت و در عین حال ایجاد انعطاف‌پذیری بلندمدت اجرا کنیم هدف آن رسیدگی به علل ریشه ای بحران های غذایی در منطقه ما است.»


شوک های اقلیمی و آب و هوای شدید باعث افزایش جابجایی و افزایش نیازهای بشردوستانه در سراسر شاخ آفریقا شده است.

© صندوق جمعیت سازمان ملل متحد اتیوپی / پائولا سگو

شوک های اقلیمی و آب و هوای شدید باعث افزایش جابجایی و افزایش نیازهای بشردوستانه در سراسر شاخ آفریقا شده است.

سطح ریسک بالاست

انتظار می‌رود امسال حدود 300000 نفر در سومالی و سودان جنوبی با بالاترین سطح IPC – سطح 5 که به معنای کمبود شدید مواد غذایی است – با خطر قحطی در هشت منطقه سومالی مواجه شوند، تولید محصولات کشاورزی و دامی باید به طور گسترده با شکست مواجه شود.

وضعیت سال 2022 نشان دهنده افزایش قابل توجهی نسبت به سال گذشته است که 42 میلیون نفر سطوح بالایی از ناامنی غذایی حاد را تجربه کردند.

در سال 2021، منطقه IGAD تقریباً 22 درصد از تعداد جهانی افرادی را که در بحران یا بدتر زندگی می‌کنند (مرحله IPC III یا بالاتر) تشکیل می‌دهد، با تخمین زده می‌شود که 10 میلیون کودک زیر پنج سال از سوء تغذیه شدید رنج می‌برند.

علاوه بر این، 24 درصد از 51 میلیون آوارگان داخلی جهان نیز در کشورهای IGAD، به ویژه اتیوپی، سومالی، سودان جنوبی و سودان بودند.


مردی از کوه انتوتو در اتیوپی به پایین نگاه می کند.

مواجه شدن با شوک های متعدد

ترکیبی از افراط‌های اقلیمی، درگیری‌ها و چالش‌های کلان اقتصادی، مقابله با شوک‌های متعدد را تقریباً غیرممکن می‌کند.

تغییرات آب و هوایی و لانینا باعث خشکسالی بی‌سابقه چند فصلی شده است که یکی از بدترین فصل‌های بارانی از مارس تا می در ۷۰ سال گذشته است.

مایکل دانفورد، مدیر منطقه‌ای WFP برای شرق آفریقا، گفت: «درگیری، افراط‌های آب و هوایی، شوک‌های اقتصادی، افزایش هزینه‌ها و اکنون تأثیر درگیری در اوکراین بر قیمت مواد غذایی و انرژی، میلیون‌ها نفر را در شرق آفریقا به سمت گرسنگی سوق می‌دهد.

وی با اذعان به اینکه “خطر بسیار واقعی قحطی” در منطقه وجود دارد، بر اهمیت آماده سازی و واکنش به شوک های آینده که به گفته او “به دلیل تغییرات آب و هوایی به طور فزاینده ای اجتناب ناپذیر هستند” تاکید کرد.

سازمان ملل متحد حمایت خود را در اوگاندا افزایش می دهد

در همین حال، تیم سازمان ملل متحد در اوگاندا در حال همکاری نزدیک با مقامات و سایر شرکا برای افزایش پاسخ به ناامنی غذایی است که در حال حاضر بیش از نیم میلیون نفر را در شمال شرقی این کشور تحت تاثیر قرار داده است.

بیش از 40 درصد از جمعیت این منطقه در پنج ماه گذشته با سطوح بالایی از ناامنی غذایی حاد مواجه بوده اند که بخشی از آن به دلیل خشکسالی ناشی از تغییرات آب و هوایی بوده است.

برنامه جهانی غذا 7.4 میلیون دلار از حدود 19 میلیون دلار درخواست شده را برای کمک به 217000 نفر در برنامه های تغذیه در سه حوزه اولویت دار بسیج کرده است.

آژانس ملل متحد همچنین برای خانواده های دارای فرزند و زنان باردار و شیرده که از سوءتغذیه رنج می برند در شش ولسوالی جیره غذایی فراهم می کند زیرا به ارائه درمان برای کسانی که از سوء تغذیه حاد شدید در تمام ولسوالی ها رنج می برند ادامه می دهد.

برای پاسخ به اثرات خشکسالی بهداشتی، WHO بیش از 2.4 میلیون دلار را برای حمایت از اوگانداها بسیج کرده است.

به رهبری هماهنگ کننده مقیم سوزان ناموندو، تیم سازمان ملل همچنین در حال همکاری با مقامات در یک نقشه راه برای آماده سازی بهتر منطقه کاراموجا برای پاسخگویی به شوک ها از جمله از طریق سیستم های هشدار اولیه است.

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

تماس با ما