گزارش حقوق بشر سازمان ملل در مورد جزئیات نقض “غیر معقول” مهاجرانی که از لیبی باز می گردند

نادا الناشف، سرپرست کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، گفت: «این وضعیت ناامیدکننده ایجاب می‌کند که همه طرف‌های درگیر اطمینان حاصل کنند که هیچ مهاجری مجبور به پذیرش بازگشت کمک به وضعیت ناامن یا ناپایدار در کشور مبدأ خود نمی‌شود».

در میان فقدان حمایت در داخل و خارج از لیبی، مهاجران در تلاش برای فرار از شرایط بازداشت خودسرانه و تهدید به شکنجه، خشونت جنسی، ناپدید شدن اجباری، اخاذی و سایر آزارها، تحت رفتار غیر استاندارد قرار می‌گیرند.

مجموعاً این شرایط را ایجاد کرد یک محیط اجباری اغلب با آزادی انتخاب تداخل می کند“، در این گزارش آمده است.

بررسی واقعیت

اصولاً «کمک به بازگشت» داوطلبانه است.

با این حال، این گزارش نشان داد که در واقع، بسیاری از مهاجران در لیبی واقعاً نمی‌توانند مطابق با قوانین و استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر، از جمله اصل رضایت آزاد، قبلی و آگاهانه به کشورشان بازگردند.

خیلی ها متوجه می شوند که دارند چاره ای جز بازگشت به همان شرایطی نیست که باعث شده کشورشان را ترک کنند در وهله اول در این گزارش آمده است.

پیامدهای مزمن

«هر مهاجری که با انگیزه‌های نامطلوب و عوامل ساختاری که مردم را مجبور به ترک کشور مبدا خود می‌کند، از جمله نقض و سوء استفاده از حقوق بشر، تأثیرات منفی تغییرات اقلیمی و تخریب محیط‌زیست، درگیری‌های مسلحانه، آزار و اذیت یا ترکیبی از آنها به کشوری بازگردانده می‌شود. از این دلایل، ممکن است در نهایت به وضعیت شکننده‌تر از قبل ختم شود.» این گزارش هشدار می‌دهد.

عودت کنندگان همچنین با بارهای شخصی، مالی و روانی اجتماعی بیشتری روبرو هستنداز جمله در نتیجه ترومای شدیدی که در لیبی تجربه کردند.

این گزارش می افزاید که در غیاب راه حل های پایدار برای این مشکلات، مهاجران ممکن است احساس کنند مجبور به ترک دوباره در شرایط خطرناک تر هستند.

مثل حیوانات به مردم ضربه می زنند

همچنین حاوی شهادت برخی از 65 مهاجری است که توسط دفتر حقوق بشر سازمان ملل (OHCHR) مصاحبه شده و اخیراً به گامبیا بازگردانده شده اند.

“آنها مرا به زندان بردند. اما حتی در آن زمان من فکر نمی کردم که به گامبیا برگردم. سپس آنها با چوب به زندان رفتند و مردم را مانند حیوانات کتک زدند. گاهی اوقات پول و لباس خوب شما را می گیرند. دندان هایم را شکستند. پس قبول کردم که برگردمیکی از مهاجران گفت.

یکی دیگر توضیح داد: “من فرصتی نداشتم که در لیبی یا هر جای دیگری حفاظت کنم. فقط به من پیشنهاد شد که به خانه بروم.”

شرایط غیر قابل تحمل

از سال 2015، بیش از 60000 مهاجر در لیبی از طریق برنامه های “بازگشت کمکی” به کشورهای مختلف در سراسر آفریقا و آسیا بازگردانده شده اند، از جمله حداقل 3300 گامبیایی که از سال 2017 به این کشور بازگشته اند.

خانم الناشف با تاکید بر اینکه “لیبی و کشورهای مربوطه باید اقدامات فوری برای رسیدگی فوری به این وضعیت غیر منطقی و غیر منطقی انجام دهند”، افزود: “مقامات لیبی باید فورا به همه موارد نقض و تجاوز به حقوق مهاجران پایان دهند.”

این مقام ارشد سازمان ملل تاکید کرد که سایر کشورها نیز موظف هستند “با افزایش مسیرهای امن و منظم برای ورود به سرزمین های خود، از مهاجران محبوس در لیبی تشدید و حمایت بیشتری کنند.”

Charlie Owens

تحلیلگر هاردکور طرفدار عمومی فرهنگ پاپ. خالق مادام العمر تنظیم کننده. اهل سفر. متخصص وب متعهد

تماس با ما