گزارش سازمان ملل: زنان بیشتر در بخش بهداشت و مراقبت کار می کنند اما 24 درصد کمتر از مردان درآمد دارند

شکاف دستمزد جنسیتی در بخش بهداشت و مراقبت: یک تحلیل جهانی در زمان COVID-19منتشر شده توسط سازمان بین المللی کار (ILO) و سازمان بهداشت جهانی (WHO).

این شکاف دستمزد جنسیتی در حدود 20 درصد را مستند می کند به 24 درصد می‌پرد زمانی که عواملی مانند سن، تحصیلات و زمان کار در نظر گرفته شود.

تبعیض یک عامل است

در حالی که بسیاری از این شکاف غیر قابل توضیح است، آژانس ها گفته اند که ممکن است به دلیل آن باشد تبعیض علیه زنان، که تقریباً 70 درصد از کارکنان بهداشت و مراقبت در سراسر جهان را تشکیل می دهند.

این گزارش همچنین نشان داد که دستمزدها در بخش های بهداشت و درمان در مقایسه با سایر بخش ها به طور کلی پایین تر است که با یافته های آن مطابقت دارد: دستمزدها اغلب در مناطقی که زنان غالب هستند کمتر است.

علاوه بر این، حتی با وجود همه‌گیری، و نقش مهمی که کارکنان بهداشتی و مراقبتی در طول بحران ایفا کرده‌اند، وجود داشته است. فقط بهبودهای حاشیه ای در حقوق و دستمزد بین 2019 و 2020.

بخش بهداشت و درمان به طور کلی از دستمزدهای پایین، شکاف جنسیتی زیاد دستمزد و شرایط کاری بسیار دشوار رنج برده است. مانوئلا تومی، مدیر دپارتمان شرایط کار و برابری سازمان بین‌المللی کار، گفت: «همه‌گیری کووید-19 به وضوح این وضعیت را آشکار کرده است و در عین حال نشان می‌دهد که این بخش و کارگران آن چقدر برای حفظ خانواده‌ها، جوامع و اقتصادها اهمیت دارند.

تنبیه مادران شاغل

این گزارش همچنین تفاوت قابل توجهی در شکاف دستمزدهای جنسیتی در بین کشورها نشان می‌دهد که نشان می‌دهد این شکاف‌ها اجتناب‌ناپذیر نیستند و می‌توان برای کاهش این شکاف اقدامات بیشتری انجام داد.

در داخل کشورها، شکاف دستمزد جنسیتی در دسته‌های دستمزد بالاتر بیشتر است، جایی که مردان بیشتر حضور دارنددر حالی که زنان بیش از حد در گروه های کم دستمزد حضور دارند.

همچنین به نظر می رسد که مادران شاغل در بخش بهداشت و درمان مشمول مجازات های اضافی هستند شکاف دستمزدهای جنسیتی در طول سال های باروری زنان به طور چشمگیری افزایش می یابد و در بقیه عمر کاری او ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، تقسیم عادلانه‌تر وظایف خانوادگی بین مردان و زنان می‌تواند به انتخاب‌های شغلی متفاوت برای زنان منجر شود.

این تجزیه و تحلیل همچنین عواملی را که باعث شکاف دستمزد جنسیتی در بخش بهداشت و درمان می شود، بررسی می کند.


یک کارمند مراقبت‌های بهداشتی در بیمارستانی در موگادیشو، سومالی، واکسنی علیه کروناویروس جدید (COVID-19) آماده می‌کند.

© یونیسف/اسماعیل تاکستا

یک کارمند مراقبت‌های بهداشتی در بیمارستانی در موگادیشو، سومالی، واکسنی علیه کروناویروس جدید (COVID-19) آماده می‌کند.

گفت و گو و عمل

تفاوت در سن، تحصیلات و زمان کار، و همچنین تفاوت در مشارکت مردان و زنان در بخش دولتی یا خصوصی، تنها بخشی از این مشکل را برطرف می کند.

در این گزارش آمده است که دلایلی که چرا درآمد زنان کمتر از مردان با مشخصات بازار کار مشابه است، هنوز تا حد زیادی توسط عوامل بازار کار قابل توضیح نیست.

خانم طمعی ابراز امیدواری کرد که این گزارش باعث گفتگو و اقدام سیاسی شود، زیرا بدون یک بخش بهداشتی و مراقبتی قوی تر، هیچ بهبودی جامع، انعطاف پذیر و پایدار پس از همه گیری وجود نخواهد داشت.

بدون شرایط کاری بهتر و عادلانه تر نمی توانیم خدمات بهداشتی و درمانی با کیفیت بهتری داشته باشیم. از جمله دستمزد منصفانه برای کارکنان بهداشتی و درمانی که بیشتر آنها زن هستند.

جیم کمبل، مدیر نیروی کار بهداشت در سازمان جهانی بهداشت، افزود که این گزارش حاوی داستان های موفقیت آمیز در بسیاری از کشورها، از جمله افزایش دستمزدها و تعهد سیاسی به دستمزد برابر است که نشان دهنده راه پیش رو است.

زنان اکثریت کارکنان بهداشت و مراقبت را تشکیل می دهند، اما در بسیاری از کشورها تعصبات سیستمیک منجر به پرداخت جریمه های مخرب علیه آنها می شود.

شواهد و تحلیل‌های موجود در این گزارش پیشگام باید به دولت‌ها، کارفرمایان و کارگران اطلاع دهد تا اقدامات مؤثری انجام دهند.»

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما