گزارش ششمین جلسه کمیسیون مشترک: نقد طرح حفاظت

[ad_1]

ششمین جلسه کمیسیون تلفیق بررسی طرح دفاعی با حضور اعضا و نمایندگان مرکز پژوهش های مجلس، مرکز ملی فضای مجازی، آژانس های تبلیغاتی و اتاق بازرگانی برگزار شد. در این نشست چند تن از نمایندگان با بیان انتقادات خود از طرح دفاعی و مقایسه آن با سایر کشورها و امکان سنجی اجرای آن، خواستار توجه به مفقود شدن این طرح و از بین رفتن تجارت شدند.

تقی پور در ابتدای جلسه از اعضا خواست به کارگروه بپیوندند و افزود: جلسه بعدی با حضور نمایندگان دولت، مرکز ملی فضای مجازی و بخش خصوصی و رای گیری در مورد طرح کلی حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی روز سه شنبه برگزار می شود. .

پس از پایان جلسه نماینده پژوهشگاه مجالس به تشریح متن طرح مطالعات تطبیقی ​​و حفاظت پرداخت.

«علی محسنیان» با اشاره به قوانین آمریکا، چین، کانادا و اتحادیه اروپا در حوزه فضای مجازی و بررسی اقدامات انجام شده در این زمینه، آماری از قانون GDPR یا مقررات عمومی حفاظت از داده های اتحادیه اروپا ارائه کرد. ارقام ارائه شده شامل ایجاد بیش از 500 هزار دفتر حفاظت از داده ها در سازمان ها، ارائه بیش از 200 هزار گزارش، ثبت بیش از 94 هزار شکایت و جمع آوری 56 میلیون یورو برای تخلفات قانونی است.

کمیسیون برنامه ریزی ارتقاء

بخش دوم سخنان وی به قوانین وضع شده در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی خارجی در ترکیه اختصاص داشت:

بر اساس قانون شبکه های اجتماعی ترکیه، پلتفرم های دارای بیش از یک میلیون کاربر ترک موظف به ایجاد نمایندگی در ترکیه هستند، بنابراین جریمه تا 30 میلیون لیر افزایش می یابد، همچنین هیچ کاربر ترکی حق ارسال تبلیغات تجاری در این شبکه ها را ندارد. و هیچ گونه پرداخت مالی در سامانه پلتفرم محدود نخواهد شد.» پس از سه ماه دولت حق دارد 50 درصد پهنای باند را مسدود کند و در ماه‌ها 90 درصد پهنای باند محدود می‌شود.

این قسمت از سخنان با اعتراض برخی نمایندگان مجلس مواجه شد. نوروزی با اشاره به اینکه گزارش مرکز پژوهش های مجلس باید بی طرفانه باشد و جنبه سیاسی نداشته باشد، گفت: موضوع تعیین نماینده در ترکیه تا امروز به صورت جدی اجرایی نشده و تنها یک فرد حقیقی به عنوان نماینده معرفی شده است.

وس کرمی گفت: موضوع آسیب های ناشی از مسدود شدن سکو نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

باید به این سوال پاسخ داد که اگر پلتفرم های خارجی را تحریم کنیم، ضرر بیشتری خواهیم داشت یا خیر؟ آیا واقعاً می توان یک نسخه اصلی خوب را در داخل ارائه داد یا توانایی فناوری محدود به پلتفرم را داریم؟ “آینده کسب و کارهایی که روی این پلتفرم کار می کنند نیز باید در نظر گرفته شود.”

تقی پور به عنوان رئیس کمیسیون مشترک در پاسخ به این سوالات گفت: برای اعمال محدودیت بر روی پلتفرم ها نیاز به فناوری خاصی نیست و می توان پهنای باند آنها را کاهش داد.

کمیسیون برنامه ریزی ارتقاء

محسنیان همچنین در پاسخ به سؤالات مطرح شده گفت: در مراحل اولیه این پروژه به دنبال انسداد نیستیم، برعکس، استفاده از حاکمیت را مطرح می کنیم، ما از مدل های اعمال شده در دنیا استفاده می کنیم و نمی کنیم. بر مسدود کردن اصرار کنید.” باید حمایت شود. گاه بحث عدم امکان اعمال حاکمیت کشور بر بستری است که باید محدودیت‌ها و اصلاحات هوشمندانه وجود داشته باشد.»

باقری نیز یکی از منتقدان این پرونده بود و گفت بحث اصلی در اینستاگرام بوده است. اگر این گروه از راه اندازی نمایندگی در ایران و پرداخت جریمه خودداری کند، آیا نمونه ای وجود دارد که اینستاگرام جایگزین شبکه اجتماعی در کشور شود؟

رشیدی در ادامه این نشست با بیان اینکه نظارت دقیق بر سکوها در کشور وجود دارد، گفت:

“اول ما باید بفهمیم که در فضای مجازی به دنبال چه چیزی هستیم. من فکر می کنم شما راه را اشتباه می روید. ما در فکر ایجاد زیرساخت هایی هستیم که مردم را به زیرساخت هایی که برای فضای مجازی فراهم کرده ایم سوق دهد؟ در حال حاضر، پیام هایی مانند IGAP ویژگی‌های بیشتری نسبت به تلگرام دارد، اما چرا مردم همچنان از تلگرام استفاده می‌کنند؟ در طرح مرکز تحقیقاتی به چین و ویچیتا اشاره شده است که شش سال پیش آن‌ها را فیلتر کردیم. آنها؟”

کمیسیون برنامه ریزی ارتقاء

کلاهی به نمایندگی از بخش خصوصی و اتاق بازرگانی در این نشست به زیان های تجاری اشاره کرد و گفت:

“کسب و کارها در فضای مجازی، مانند فضای واقعی، زمان و هزینه خود را صرف جستجو و یافتن مشتریان می کنند. بنابراین از دست دادن مشاغل در این زمینه فقط یک موضوع پهنای باند نیست، بلکه از بین رفتن مهاجرت آنها از یک پلت فرم به پلتفرم دیگر است.” “

رئیس کمیسیون مشترک برنامه ریزی دفاعی در نهایت گفت: وام 5 میلیارد تومانی به پیام رسان ها برای رفع نیاز 40 میلیون کاربر ایرانی بی فایده است و باید در این زمینه حمایت بیشتری شود تا داده ها از کشور خارج نشود.

جلسه بعدی کمیسیون بررسی طرح مشترک حفاظت روز دوشنبه از ساعت 7 تا 9 صبح برگزار می‌شود که در آن نمایندگان مرکز پژوهش‌های مجلس، دولت، مرکز ملی فضای مجازی و بخش خصوصی نظرات خود را در خصوص طرح حفاظت ارائه خواهند کرد.

[ad_2]

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما