گسترش پدیده “عملیات زیبایی در آرایشگاه ها”

آنها بسیار حرفه ای بودند، عکس هایی که در صفحه اینستاگرام خود گذاشتند نشان می داد که کار آنها در رتبه دوم قرار دارد. آنها فالوورهای زیادی داشتند و افراد زیادی زیر پست هایشان از آنها تمجید می کردند. مهم ترین چیز قیمت خوب آنها بود که حدود یک سوم کلینیک ها بود، هر جا که برای جراحی می روم قیمت ها بسیار بالاست اما تونستم جراحی پلاستیک را با نصف قیمت انجام دهم. چون می ترسیدم فرصت را از دست بدهم، بدون تحقیق و رسیدگی به مدارک پزشکی این افراد تحت عمل جراحی قرار گرفتم. البته برخلاف سایر مخاطبان، اصلا راضی نبودم و نیستم، هرچند مدتی از عمل جراحی ام می گذرد، اما هر روز با مشکلات مختلفی مواجه می شوم.»

به گزارش خبرگزاری ایران (ایرنا)، اینها سخنان یکی از افرادی است که فریب تبلیغات غیرواقعی فضای مجازی را خورده و با موافقت با انجام عمل جراحی پلاستیک در آرایشگاه، اکنون با مشکلات جسمی و روحی مواجه شده است.

در سال های اخیر به دلیل عدم نظارت کافی در حوزه آرایشی و بهداشتی شاهد تخلفات مختلفی بوده ایم. از ورود افراد غیرمتخصص به این رشته تا ورود پزشکان با رشته های نامرتبط به حوزه زیبایی. اقداماتی که نه تنها رضایت بیماران را در پی داشت، بلکه باعث افزایش شکایات در پزشکی قانونی شد.

در همین راستا با بابک نکومرام، رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران و نماینده ایران در انجمن بین المللی جراحان پلاستیک گفت و گو کرده ایم که در ادامه می خوانید:

آقای دکتر در چند سال گذشته با موجی از جراحی های زیبایی و دخالت افراد غیرمتخصص به ویژه در اتحادیه آرایشگران در امور زیبایی مواجه بودیم، آیا دخالت این افراد قانونی است؟

بله، متأسفانه اخیراً مشاهده شده است که برخی از افرادی که برای انجام عمل های زیبایی در آرایشگاه ها و سایر مراکز غیرمجاز اقدام می کنند، این کار را انجام می دهند و با آسیب های جسمی و روحی مختلفی مواجه می شوند. فعالیت این مراکز غیرقانونی است. افرادی که معمولا به دلیل تبلیغات شدید در شبکه های اجتماعی و اینستاگرام بدون جست و جو در تاریخچه فعالیت این مراکز به این مراکز مراجعه می کنند، اطلاعات دقیقی از نحوه انجام جراحی ندارند و شخصی که با مشاهده چند عکس در اینستاگرام و یا در اینستاگرام خدمات ارائه می دهد. آلبوم های موجود در آرایشگاه بیمار تشویق به انجام کارهای زیبایی.

دکتر

معمولا مراکزی که این روش ها را انجام می دهند حتی مجوز فعالیت آرایشگاه را ندارند و چون در لیست اتحادیه نیستند ویزیت و نظارت نمی شوند و در صورت بروز مشکل در این مراکز بیمار نمی تواند ثابت کند که عمل جراحی در این مرکز انجام شده است. من انجام دادم، ممکن است متخلف موقعیت خود را تغییر داده باشد یا بار تخلف را به دوش نگیرد.

میزان رعایت پروتکل های بهداشتی را در این مراکز چگونه ارزیابی می کنید؟

این مراکز معمولا خدمات را با قیمت پایین ارائه می کنند و به این ترتیب بیماران تشویق به انجام خدمات زیبایی در این مکان ها می شوند. اما باید در نظر داشت که قیمت پایین ارائه شده توسط این مرکز ممکن است به دلیل کیفیت پایین یا کذب بودن مواد مصرفی باشد و منشأ این مواد مشخص نباشد. تجهیز مراکز به اصول علمی و نظارت از نظر رعایت مسائل بهداشتی و کنترل عفونت بسیار پرهزینه است. همچنین نمی توانند خدمات را با هزینه کم ارائه دهند.

بر اساس گزارش های میدانی در این زمینه، بسیاری از این افراد نسبت به نگهداری این داروها بی توجهی می کنند که ممکن است مشکلات عدیده ای برای مراجعه کننده و سلامت وی ​​ایجاد کند. لطفا در این زمینه هم توضیح دهید؟

شرایط نگهداری برخی از مواد مورد استفاده در تزریقات زیبایی بسیار مهم است، مثلا بوتاکس باید در یخچال با دمای 4 تا 8 درجه نگهداری شود و مشخص نیست که آیا این مراکز این نکات را رعایت می کنند یا خیر و گاهی اوقات نیز مشاهده شده است که این مواد تزریقی آسیب زیادی به بیماران وارد می کند. این مراکز در زمینه بهداشت، نگهداری و استریل کردن تجهیزات پزشکی آموزش های لازم را ندیده اند و همچنین عادات خاص خود را دارند و از آنجایی که این افراد اطلاعات کافی در مورد آنها ندارند، فرد متقاضی خدمات ممکن است انواع و اقسام را دریافت کند. عفونت ها بیماری های موجود در این مراکز

در مورد عوارض انجام درمان های زیبایی با مواد بی کیفیت بیشتر توضیح دهید. آیا این افراد توانایی شناسایی مواد تاریخ مصرف گذشته را دارند؟

ممکن است از محصولات بی کیفیت در سالن استفاده کنند و برخی از این مواد و ژل ها در بدن باقی بماند. شاید تزریق مواد در بار اول مشکلی ایجاد نکند اما در مراجعات بعدی مشکلات جدی برای فرد ایجاد کند که عواقب آن بعد از یک سال مشخص می شود. در مورد جراحی‌ها، اگر حادثه مرگباری برای بیمار اتفاق نیفتد، ممکن است بعد از سال‌ها عوارض این عمل‌ها ظاهر شود، زیرا ممکن است فرد ارائه‌دهنده خدمات یا آن مرکز در دسترس نباشد و پزشک معالج این کار را انجام نخواهد داد. دارای شناسنامه برای ماده تزریقی موجود نیست درمان فرد به دلیل عدم آگاهی از نوع ماده تزریقی به تاخیر می افتد.

عملیات

گاهی اوقات مشاهده شده است که در برخی از این تنظیمات، جراحی ها در مقیاس بزرگتر انجام می شود. جراحی باید در محیط های اتاق عمل انجام شود و از نظر ایمنی و رعایت مسائل عفونی شرایط لازم را داشته باشد. همچنین فردی که این کار را انجام می دهد باید دانشجوی پزشکی بوده و توانایی انجام کار را داشته باشد و برخی از جراحی ها در زمینه های خاص تحت آموزش قرار می گیرند. در مواردی که می بینیم، افراد فکر می کنند برخی از عمل های زیبایی مانند لیفت ابرو یا پف چشم ساده هستند و به همین دلیل سعی می کنند این کار را در مراکز غیر تخصصی انجام دهند، اما عدم مهارت فرد می تواند عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. یک فرد، ممکن است درمان شود، ساده یا حتی ممکن نیست.

نکته مهم دیگر این است که در هنگام بروز عوارض، این مراکز غیرمجاز از ترس مجازات قانونی، خود اقدام به سرپوش گذاشتن یا درمان عوارض می کنند و این تاخیر در مراجعه به مراکز درمانی می تواند آسیب ها را جدی تر کند.

با وجود این خطرات برای مشتریان، چرا قوانین این حوزه را برای برخورد جدی تر با این متخلفان به روز نمی کنید؟

اگرچه اجرای این گونه اقدامات مصداق مداخله در امور پزشکی و ممنوعیت قانونی است، اما به نظر می رسد قوانین به روز نبوده و اثر بازدارندگی مناسبی با شرایط فعلی ندارند. اخیراً شاهدیم که آموزش زیبایی توسط برخی مراکز به صورت رایگان ارائه می شود و نحوه انجام جراحی و جراحی پلاستیک را آموزش می دهند، به راحتی و با دریافت پول به متقاضیان آموزش می دهند. اگر آرایشگاهی تخلف کند، اتحادیه آرایشگران باید با آن برخورد کند، اما اکثر این مراکز حتی مجوزی از اتحادیه آرایشگران خود ندارند.

موسساتی مانند معاونت درمان و بازرسان وزارت بهداشت می توانند بر این مراکز نظارت داشته باشند، اما حجم تبلیغات در اینستاگرام و فضای مجازی بسیار زیاد است و تعداد معاونت های بازرسان درمان کم است، بنابراین با بی نظمی ها با احتیاط برخورد می شود. پیچیده است و به نظر می رسد قوانین به روز شده باید معرفی شود، به خصوص اگر چنین اعلامیه هایی داشته باشیم و جرایم و مجازات ها مشخص باشد، گاهی اوقات مجازات ها بسیار اندک است که اثر بازدارنده ای برای فرد داشته باشد.

اکثر کشورها قوانینی را در زمینه آرایشی و بهداشتی جدا از قوانین حوزه پزشکی تدوین کرده اند و مجازات آنها نیز با حوزه پزشکی متفاوت است.

کار دیگری که می توان انجام داد تهیه پرونده اجباری از کلیه مراکزی که عمل های زیبایی را انجام می دهند و انجام بازرسی دقیق و مستمر از این مراکز است.

عملیات

اکثر افراد انجام عمل های زیبایی را غیر ضروری می دانند، از سوی دیگر می خواهند برخی از این عمل ها را امتحان کنند و از عهده انجام آن در کلینیک ها برنمی آیند. یکی از رایج ترین دلایلی که این افراد غیرحرفه ای مشتری دارند، قیمت خدمات آنها است که بسیار پایین تر است. در این زمینه توصیه شما به مراجعه کنندگان به این افراد چیست؟

اکیداً توصیه می شود افراد خود را با تبلیغات اینستاگرام محدود نکنند، از مجوز مرکز و پزشک بودن فرد اطمینان حاصل کنند و با مراجعه به سایت نظام پزشکی از واجد شرایط بودن فرد اطمینان حاصل کنند و مجوز فعالیت مرکز را بخواهند اگرچه برخی مراکز همچنین دارای مجوز فعالیت کلاهبرداری شده است اما متقاضی می تواند با مراجعه به سایت نظام پزشکی و جستجوی پزشک اطلاعات کافی را کسب کند.

وزارت بهداشت می‌تواند با ارائه اطلاعات دقیق و همچنین مدیریت این خدمات با بررسی سریع قوانین موجود، رفع نواقص و تهیه دستورالعمل‌های جامع در حوزه آرایشی، مردم را از مراجعه به مراکز غیرمجاز آگاه کند. نظام پزشکی می‌تواند با اطلاع‌رسانی و هدایت مردم به سایت نظام پزشکی، پزشک را برای بیماران راحت‌تر کند و از سوی دیگر با بررسی قوانین تبلیغاتی و به‌روزرسانی اخلاق پزشکی به‌ویژه در حوزه زیبایی می‌تواند نقش مهمی را ایفا کند. نقش مهمی در این امر دارد و در نهایت رسانه‌ها، رادیو و تلویزیون می‌توانند نقش مهمی در اطلاع‌رسانی و آموزش مردم و دستیابی به رسالت خود در افزایش آگاهی مردم ایفا کنند. افراد در این زمینه برای اینکه افراد به دنبال تغییر ظاهر و دستکاری خود نباشند و اگر متقاضی چنین اقداماتی هستند باید بدانند چگونه و چگونه پزشک خود را انتخاب کنند و یا خدمات مورد نیاز خود را از مراکز معتبر دریافت کنند.

این مسائل به سلامت این افراد مربوط می شود. آنها نباید این موهبت را به دلیل هزینه های کمتر به خطر بیندازند. با یک جستجوی ساده می توانید به حجم فایل های شکایت در این قسمت پی ببرید. افرادی که به این روز افتاده اند دیگر نمی توانند سلامتی خود را بازیابند و باید تا پایان عمر با یک یا چند عارضه زندگی کنند.

بر اساس گزارش های میدانی، برخی از این مراکز پس از انجام جراحی های کوچک یا تزریق ژل و بوتاکس، آنتی بیوتیک ها یا پمادهای مختلفی را تجویز می کنند. چه نگرانی هایی در این زمینه وجود دارد؟

زمانی که فردی دچار عوارض می شود و به این مرکز مراجعه می کند چون ارائه دهنده می ترسد که بیمار شکایت کند، خودسرانه درمان را شروع می کند و فرد را به پزشک معرفی نمی کند. آنها سعی می کنند داروها را خودسرانه تجویز کنند که می تواند منجر به افزایش مقاومت بدن در برابر آنتی بیوتیک ها و تاخیر در درمان آن شود.

ادامه این روند در آینده چه مشکلاتی را در این حوزه ایجاد خواهد کرد؟

متأسفانه با شیوع افسارگسیخته جراحی های پلاستیک در کشور مواجه هستیم. سن افرادی که به دنبال چنین کاری هستند کاهش یافته است و متاسفانه برخی از خانواده ها نیز آنها را همراهی می کنند.

تغییر چهره ها و تغییر چهره های نامتعارف روز به روز بیشتر می شود و تبلیغات گسترده و غیرعادی به گوش می رسد که حتی کشورهای اسلامی منطقه در فلان کنفرانس از ما می پرسند که در کشور شما چه خبر است و چه می کنید؟

در کشوری که منابع ارزی محدودی داریم، بسیاری از این منابع صرف واردات پروتز، ژل و بوتاکس می شود و اگرچه بسیاری از آنها مصارف درمانی دارند و باید در دسترس باشند، اما چون توزیع آن ها ضابطه مند نیست، ما این کار را نمی کنیم. بنابراین. کنترل مصرف

اگر جراحی های زیبایی مدیریت نشود، تمام منابع پزشکی ما را مصرف می کند و اگر در تخصیص دارو و منابع درمانی مشکلی نداشته باشیم، روزی می رسد که همه نیروی انسانی در حوزه درمان اعم از تکنسین، پرستار و پزشک در حوزه زیبایی آموزش ببینند. خدمات.

اکثر بخش‌های بیمارستان‌ها به جراحی پلاستیک روی می‌آورند، حتی متاسفانه گزارش داده‌اند که در یکی از بیمارستان‌های دانشگاهی که برخی از اتاق‌های عمل را برون‌سپاری کرده‌اند، فقط به عنوان VIP به جراحی‌های پلاستیک روی آورده‌اند که متأسفانه تحت نظارت دقیق نبوده‌اند. خیر و اگر در اسرع وقت برنامه ریزی نکنیم این سرنوشت اکثر بیمارستان ها و بخش های ما خواهد بود!

آیا در کشورهای توسعه یافته قوانین نظارتی در این زمینه وجود دارد؟ دولت چگونه می تواند ورود موثری در این زمینه داشته باشد؟

به نظر من دولت باید از تمام توان خود برای پیشگیری و تعمق این موضوع استفاده کند. دولت می تواند از تجربیات موفق سایر کشورهایی که در بیست سال گذشته وارد عرصه زیبایی شده اند و قوانین خوبی در زمینه آرایشی و بهداشتی تدوین کرده اند برای جلوگیری از گسترش چهره های سرکش و متحول و آسیب های جسمی و روانی ناشی از آن بهره مند شود. . . سلامت مردم باید خط قرمز وزارت بهداشت و درمان باشد.

اتخاذ آخرین قوانین و بخشنامه ها در حوزه آرایشی و بهداشتی و استفاده از توانمندی های سازمان های علمی ذیربط در این زمینه می تواند راه گشا باشد، به عنوان مثال با تشکیل ستاد عملیاتی کشور توانسته ایم به موفقیت های خوبی در کنترل این بیماری برسیم. مرکز فرماندهی. برای مبارزه با کرونا، و من به آن اطمینان دارم، با تشکیل کمیته ملی زیبایی در کشور یا چیزی شبیه به آن، به نتایج خوبی دست یابیم.

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما