گوترش، رئیس سازمان ملل متحد از نیروهای بین المللی خواست تا در هائیتی مداخله کنند

صادر شده در:

بر اساس نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد که روز یکشنبه توسط رویترز مشاهده شد، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، پیشنهاد کرده است که یک یا چند کشور «گروه ویژه سریع» را برای کمک به پلیس هائیتی برای رفع تهدید ناشی از باندهای مسلح بفرستند.

گوترش استقرار این نیرو توسط سازمان ملل را پیشنهاد نکرد. او گفت که شورای امنیت 15 عضوی باید به سادگی از چنین نیرویی استقبال کند و خاطرنشان کرد که می تواند توانایی سازمان ملل را برای حمایت از آتش بس یا ترتیبات بشردوستانه افزایش دهد و اطمینان حاصل کند که تلاش ها با یک نیروی بین المللی هماهنگ می شود.

هائیتی هفته گذشته گفت که از یک “نیروی مسلح تخصصی” برای کمک به مبارزه با بحران ناشی از محاصره بندر اصلی سوخت آن توسط ائتلافی از باندهایی که حمل و نقل را فلج کرده و مشاغل و بیمارستان ها را مجبور به تعطیلی عملیات کرده اند، درخواست می کند.

این محاصره همچنین به کمبود آب بسته بندی شده منجر شده است، همانطور که کشور شیوع جدیدی از وبا را تأیید کرده است که شیوع آن از طریق بهداشت و آب تمیز کنترل می شود.

روز شنبه، ایالات متحده اعلام کرد که در حال بررسی درخواست هائیتی است.


گوترش گفت که نیروهای اقدام سریع “به ویژه از پلیس ملی هائیتی (HNP) در منطقه شهری پورتو پرنس در تامین امنیت حرکت آزادانه آب، سوخت، غذا و تجهیزات پزشکی از بنادر و فرودگاه های اصلی به جوامع و امکانات بهداشتی و درمانی.”

او نوشت: «به این منظور، این نیرو از تلاش‌های پلیس ملی هائیتی برای حذف تهدید ناشی از باندهای مسلح و ارائه حفاظت فوری از زیرساخت‌ها و خدمات حیاتی حمایت خواهد کرد.

گوترش گفت که یک کشور باید فرماندهی نیروی اقدام سریع را بر عهده بگیرد و این نیرو “در حالی که پلیس ملی هائیتی کنترل دولتی را بر زیرساخت های حیاتی هدف قرار گرفته توسط باندها بازگرداند و شروع به بازگرداندن امنیت عمومی و آزادی حرکت کند، به تدریج از کار خارج خواهد شد.”

در آن مرحله، گوترش گفت که استقرار یک گروه ضربت چند ملیتی یا یک نیروی ویژه چند ملیتی می تواند برای کمک به هائیتی در میان مدت در نظر گرفته شود. او به این معنا نبود که چنین نیرویی مستقر سازمان ملل باشد.

شورای امنیت در ژوئیه از گوترش خواست تا با هائیتی، دولت‌های مربوطه و گروه‌های منطقه‌ای درباره «گزینه‌های احتمالی برای تقویت حمایت امنیتی» برای تلاش‌های پلیس ملی هائیتی برای مبارزه با سطوح بالای خشونت‌های گروهی مشورت کند و گزارشی را تا 15 اکتبر ارائه کند.

این شورا همچنین تهدید کرد که تحریم های هدفمندی را علیه باندهای جنایتکار و ناقضان حقوق بشر در هائیتی اعمال خواهد کرد و از دولت ها خواست که جریان تسلیحات به کشور را متوقف کنند.

یک هیئت سیاسی سازمان ملل در هائیتی با دولت برای ارتقای ثبات سیاسی و حکومتداری خوب، حمایت از حقوق، اصلاح عدالت و کمک به برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه همکاری می کند.

نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در سال 2004 پس از شورشی که منجر به برکناری و تبعید رئیس جمهور وقت ژان برتراند آریستید شد، به هائیتی اعزام شدند. نیروهای حافظ صلح در سال 2017 ترک کردند و پلیس سازمان ملل متحد که در سال 2019 از آنجا خارج شد، جایگزین شدند.

(رویترز)

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما