گوترش تاکید کرد: زمان آن فرا رسیده است که حوزه سلامت روان که نادیده گرفته شده است را به یک “اولویت جهانی” تبدیل کنیم.

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیام خود به مناسبت روز جهانی بهداشت روان گفت که این بی توجهی پیامدهای اجتماعی و اقتصادی عمیقی دارد و توضیح داد که برخی کشورها به ازای هر 100000 نفر تنها دو کارمند بهداشت روان دارند.

اضطراب و افسردگی نیز تلفات مالی سنگینی دارد و سالانه حدود 1 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی زیان وارد می کند.

افزایش پشتیبانی

این مقام ارشد سازمان ملل توضیح داد: «ما باید ظرفیت خدمات بهداشتی را برای ارائه مراقبت های با کیفیت به نیازمندان، به ویژه جوانان، تقویت کنیم.

سرمایه گذاری در سلامت روان به معنای سرمایه گذاری در جوامع سالم و مرفه است.

انگ و تبعیض، که مانع ادغام اجتماعی می شود، باید در کنار شکستن موانعی که مردم را از جستجوی مراقبت و حمایت باز می دارد، مورد توجه قرار گیرد.

“ما باید پیشگیری از علل ریشه ای شرایط سلامت رواناز جمله خشونت و سوء استفاده،» با تاکید بر اینکه سازمان ملل متعهد به همکاری با شرکا برای ارتقای سلامت روان است.

آقای گوترش بر اهمیت قرار دادن سلامت روان به یک “اولویت جهانی” و انجام اقدامات فوری برای امکان دسترسی همه در همه جا به مراقبت های بهداشت روان با کیفیت تاکید کرد.

تاثیر کووید

از آنجایی که ویروس کرونا همچنان تلفات می‌دهد، سازمان بهداشت جهانی از همه می‌خواهد که دوباره به هم متصل شوند و تلاش‌های خود را برای محافظت و بهبود سلامت روان آغاز کنند.

حتی قبل از همه‌گیری، در سال 2019، تخمین زده می‌شود که از هر هشت نفر در سراسر جهان، یک نفر به اختلال روانی مبتلا بوده است.

با این حال، کووید باعث یک بحران جهانی بهداشت روانی شده است و استرس‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت را به همراه داشته و سلامت روان میلیون‌ها نفر را تضعیف کرده است.

در طول سال اول شیوع این بیماری، سازمان بهداشت جهانی افزایش بیش از 25 درصدی در اختلالات اضطرابی و افسردگی را تخمین زد.

در عین حال، خدمات بهداشت روانی را به شدت مختل کرده و شکاف درمانی را افزایش داده است، با کمبود مهارت و بودجه، به ویژه در کشورهای با درآمد کم و متوسط.

همه گیری COVID-19 باعث شده است که شیوع اضطراب و افسردگی در سراسر جهان 25 درصد افزایش یابد.

همه گیری COVID-19 باعث شده است که شیوع اضطراب و افسردگی در سراسر جهان 25 درصد افزایش یابد.

پیامدهای جهانی

افزایش نابرابری های اجتماعی و اقتصادی، درگیری های طولانی مدت، خشونت و شرایط اضطراری بهداشت عمومی بر رفاه کل جمعیت تأثیر می گذارد.

در طول سال 2021، 84 میلیون نفر به اجبار آواره شدند.

سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد: ما باید ارزش و تعهدی را که برای سلامت روان به عنوان افراد، جوامع و دولت ها قائل هستیم عمیق تر کنیم و این ارزش را با تعهد، مشارکت و سرمایه گذاری بیشتر همه ذینفعان در همه بخش ها هماهنگ کنیم.

ما باید مراقبت های بهداشت روان را تقویت کنیم به طوری که طیف کامل نیازهای سلامت روان از طریق شبکه ای از خدمات و پشتیبانی در دسترس، مقرون به صرفه و با کیفیت بالا برآورده می شود.

تقویت جام جهانی

سازمان بهداشت جهانی و دولت قطر برای ارتقای سلامت و رفاه روانی، از جمله از طریق فعالیت بدنی و ورزش، یک ابتکار جدید هیجان انگیز در ارتباط با جام جهانی فوتبال که ماه آینده آغاز می شود، توسعه داده اند.

32 نیمکت موسوم به “نیمکت دوستی” – یک نیمکت برای هر کشور شرکت کننده در جشنواره جهانی فوتبال – در اطراف مکان های برجسته در دوحه ساخته و نصب می شود، از جمله یک نیمکت برای هر منطقه از استادیوم های مختلف مسابقات.

این پروژه با اهداف و کمپین های مشترک در حال انجام، از جمله کمپین FIFA-WHO #REACHOUT هماهنگ است. “خوبی؟” پروژه وزارت بهداشت عمومی قطر. و همان پروژه پیشگامی نیمکت های دوستی، که در ابتدا در زیمبابوه توسعه یافت و توسط سازمان بهداشت جهانی حمایت شد.

تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت گفت: «نیمکت راهی ساده و در عین حال قدرتمند برای ارتقای سلامت روان است، از نیمکت‌های پارکی که مردم در آن جمع می‌شوند تا زمین‌های فوتبال که در آن بازیکنان و کارکنان به تماشای بازی تیم‌هایشان از شادی و نوید ورزش و موفقیت می‌پردازند.»

او آن را به عنوان “یادآوری قدرتمند …[that] سلامت جسمی برای همه مردم و ملت‌ها گران‌بها و مشترک است و چگونه مردم می‌توانند از طریق ورزش، با روحیه همبستگی و حمایت به دیگران، به عنوان انسان، دست یابند.»

Julissa Lara

متفکر متواضعانه فروتن. گیمر. کارآفرین. طرفدار رسانه های اجتماعی آزاد.

تماس با ما